Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jaké je optimální množství bílkovin u aktivních sportovců?

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Mnoho amatérských sportovců se domnívá, že čím více bílkovin budou přijímat, tím bude jejich výkon lepší. A pokud jich bude víc, tak se nic neděje, protože se bílkoviny z těla vyloučí. Pravda je ale jiná…

Ilustrační foto

Bílkoviny mají ve sportovní výživě důležité místo. Nesmíme si však myslet, že čím více budeme jíst bílkovin, tím více budeme mít svalů a tím lepší výkon podáme. Strach ze zvýšení hmotnosti konzumací sacharidů a tuků vede často k vysokému obsahu bílkovin ve stravě, což není pro naše zdraví příznivé. I všechny diety postavené na tomto základě ohrožují zdraví.

Bílkoviny nesmí být pro tělo primárním zdrojem energie! Nadbytečné bílkoviny se v těle neukládají ani ve formě svalů. Je pravdou, že sportovci mají trochu vyšší spotřebu bílkovin než méně aktivní lidé. Tělu je vhodné dodávat bílkoviny v optimálním množství 1 – 1,2 g bílkovin na 1 kg hmotnosti. U silových sportů, jako naříklad posilování, se za maximum považuje 1,8 g/kg hmotnosti. Více tělo nevyužije! Nikdy nebylo ani prokázáno, že by příjem vyšší než 2 g bílkovin/na kg hmotnosti vedl k nárůstu svalové hmoty nebo ke zvýšení výkonnosti. Pokud je Váš současný příjem vyšší, uberte. Bílkoviny pak čerpejte především ze stravy, ne z proteinových drinků. Je-li příjem bílkovin vyšší než potřeba organismu, musí tělo složitými pochody bílkoviny odbourávat, což organismus zatěžuje a vede k překyselení. To může mimo jiné způsobit i to, že chodíte často močit. Při překyselení organismu je moč příliš kontrovaná (vysoké procento metabolických solí vznikajících právě při metabolismu bílkovin) a dráždí močové cesty. Hodnotu pH moči zjistíte z testovacích papírků. Ideální hodnota moči je 6,5 – 7. Pokud zjistíte, že je váš organismus překyselený, doporučuji vám článek MUDr. Hany Váňové "Pryč s kyselostí". 

U bílkovin je také žádoucí, aby byl jejich denní příjem co nejstabilnější. Množství bílkovin se před výkonem ani po něm nemění a nemělo by přesáhnout 20% denního energetického příjmu. Skladba stravy (s ohledem na konzumaci bílkovin) je stejná jako u zdravé výživy. Maso s mírou, netučné, ne kuřecí; zakysané mléčné výrobky (pokud nezpůsobují alergii a ne v denní dávce vyšší než 3 dl mléka, 1 velký jogurt nebo 100 g tvrdého sýra), vejce, luštěniny. Kvalitním zdrojem bílkoviny jsou i obiloviny.  

 

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.11.2021 15:17

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze