Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jsem překyselená! Co mám jíst?!

Kolektiv autorů: Ing. Ludmila Pszczolková, MUDr. Hana Váňová

"Máte překyselený organismus.", zněl ortel lékaře po mé poslední návštěvě. Co s tím můžu dělat? Ptám se nejen já, ale i naši čtenáři. Co doporučuje naše nutriční poradkyně Ing. Ludmila Pszczolková a jak vidí problém překyselení MUDr. Hana Váňová?

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Naše nepřirozené stravovací návyky vedou k tomu, že podíl zásaditosti v našem těle je příliš nízký a podíl kyselosti naopak příliš vysoký. Starosti a stres kyselost ještě zvyšují. Dokud si tělo může brát zásadité látky z vaziva, cév a kostí, dokáže přebytek kyselin neutralizovat. Tím však dochází k úbytku minerálů, řídnutí kostí a sklerotizaci cév. Člověk je neklidný, unavený a malátný.

Hlavní příčiny překyselení organismu jsou špatná výživa a špatný způsob života. Mezi konkrétní příčiny patří příliš mnoho bílkovin, cukr, alkohol, nikotin, nasycené mastné kyseliny, jedy z poživatin, chemické látky, stres a nahromaděná zátěž. Kyseliny vnikají nejdříve do krve, jsou-li však její ochranné látky vyčerpány, je přebytek kyseliny odveden do vaziva. Tento princip je podstatou celulitidy u žen.

Svému tělu nedáváme příležitost k tomu, aby odbourávalo kyseliny samo, protože málo pijeme. Pokud se navíc nedostatečně pohybujeme, vydýchávají plíce málo kyselin, přitom nedostatek kyslíku vede k jejich další produkci. Rovněž nedostatečný zdroj vitamínů a stopových prvků podporuje tvorbu kyselin, protože tělo nedokáže dokončit určité procesy látkové výměny. Jestliže v nevhodnou dobu něco špatného sníme, a navíc ve spěchu, může se původně zásaditá strava změnit v kyselou. Člověk si pak připadá přetažený, je chronicky unavený, zotavuje se velmi těžce a nedostatečně, má velké napětí ve svalech, bolí ho hlava a záda. Pokožka inklinuje k ekzémům...

Pokud chcete zjistit, zda je váš organismus překyselený, udělejte si test kyselosti, tj. zjistěte si pH hodnoty moči. Jde to velmi snadno a levně - pomocí diagnostických proužků. Optimální hodnota pH moči je 6,7 - 6,4. Ráno bývá moč kyselejší, protože během noci se tělo „čistí“.

PROGRAM K ODKYSELENÍ ORGANISMU:

 • Kontrola hodnoty pH moči nebo slin – norma 7,1 - doporučuji pH papírky firmy Just (mají detailní a přehlednou škálu)
 • Strava bohatá na zásady
 • Dopoledne jíst nejlépe ovoce
 • Dostatečně pít (pokud možno vodu neperlivou)
 • Jíst přirozené a čerstvé potraviny
 • Omezit bílkoviny, cukr a sůl
 • Jíst v klidu a důkladně žvýkat, nejíst pozdě večer
 • Denně mít dostatek pohybu kvůli získání kyslíku a odkyselování pomocí dýchání

Cukr je pro naše tělo jed. Že cukr škodí zubům, to ví jistě každý. Cukr nám sice život osladí, ale naše tělo „okyselí“. Kromě toho odnímá tělu vitamin B1, které tělo potřebuje k biochemické přeměně. Přírodní cukr z cukrové třtiny obsahuje vysoký podíl životně důležitých stopových prvků, minerálů a vitamínů. Bílý cukr však toto vše ztratil rafinováním a bělením. Bílý cukr ochromuje peristaltiku střev a zatěžuje imunitní systém.

Ideální je, začít den konzumací ovoce. To je nezbytně důležité pro zdravou a zásaditou výživu. Například ananas - jeho enzymy jsou důležité a léčivé. Napomáhá tělu při jeho čištění a nezávadným způsobem i při u ubývání na váze. Ananas je zásaditý a harmonizuje tudíž acidobazické tělesné prostředí. Zásadité jsou i hrušky a jablka. Měli bychom je jíst se slupkou a s jádřincem. Obsahují komplexní látky, které pročišťují tělo a přirozenou cestou snižují hladinu cholesterolu v krvi. Obzvlášt můžeme ocenit meruňky. Mají neobvykle vysoký obsah minerálů. Kmen Hunza, nejzdravější populace na zemi, je používá jako „multivitamínový bonbon“. Při překyselení však nejrychleji účinkuje meloun.

Mnoho hodnotných zásad, které tělo potřebuje, obsahuje i zelenina. Velká denní porce zeleniny je proto v zásadité stravě nepostradatelná.

Také řada koření má kvůli vysokému obsahu minerálních látek silný zásaditý účinek. Pozornost si zaslouží skořice, bobkový list, bílý pepř, kopr, majoránka, cibule, černý kmín. Již před půl tisíciletím Mohamed ve své knize Hadith napsal, že černý kmín může vyléčit každou nemoc. Naše babičky ho používaly velmi často - při každém vaření brambor. Byla to předávaná zkušenost – kmín neutralizuje nevhodné alkaloidy obsažené v bramborách.

 

Dech znamená život. Kyslík je naší základní potravou. Je životně důležitý, méně známé však je, že také odkyseluje. Již několik minut hlubokého dýchání na čerstvém vzduchu při uvolněném držení těla neutralizuje možné překyselení krve. Příliš mělký dech však vede ke koncentraci kysličníku uhličitého v krvi, a tím dochází k překyselení. Pokud si společně se zdravou stravou a dostatkem pohybu navyknete i „zhluboka dýchat“ budete se zakrátko cítit svěží a zdraví.

Jsou v životě situace, kdy výše uvedená pravidla nemůžeme dodržet a nebo už jsme překročili meze, kdy je organismus schopen samoregenerace. Pak potřebujeme ještě jinou pomoc. V tomto případě je to doplnění minerálních látek a vitamínů prostřednictvím potravinových doplňků. Zde musíme být velmi obezřetní, vybírat ty, které jsou vyrobené zcela z přírodních surovin a mají komplexní vyvážené složení. 

Je-li pH moči pod 6.5, je potřeba doplnit zásadité látky intenzivně. 

Důležité jsou i homeopatické léky, které v principu napomáhají obnovit samoregulační schopnost těla. Nechte si od lékaře-homeopata doporučit homeopatika "na míru". Budete se cítit lépe.

Praktická doporučení:

 • Ráno začněte den tím, že smícháte 2 čajové lžičky konopného, lněného, bodlákového nebo dýňového oleje s trochou kvalitního bílého jogurtu. Směs důkladně zamíchejte - pomáhá zlepšovat metabolizmus tuků, zlepšuje funkci jater a tím celý detoxikační proces. Kromě toho ráno - nalačno - vypijte vodu horkou tak moc, jak to jen jde. Budete se divit, jak to funguje!
 • Dopoledne jezte obilninové kaše bez mléka - s ovocem, případně ovoce. 
 • K obědu si dejte to, co máte rádi, ale maso s mírou. Vždy si dejte velkou porci dušené zeleniny.
 • Odpoledne a večer si dejte hodně zeleniny. Jezte kvalitní mléčné zakysané výrobky, obilninové kaše.
 • Během dne hodně pijte - často, ideální s citronovou nebo grepovou šťávou.
 • Omezte cukry, jak jen to jde, maso jen občas, pokud lze, tak nějakou dobu vůbec ne.


Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková
MUDr. Hana Váňová

Kolektiv autorů:
Ing. Ludmila Pszczolková, MUDr. Hana Váňová

Ing. Ludmila Pszczolková nutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

MUDr. Hana Váňová praktický lékař, odborník v homeopatii, akupunkturista, členka Rady HLA

MUDr. Hana Váňová je členka Rady Homeopatické lékařské asociace a členka Mezinárodní rady pro klinickou homeopatii Conseil d´orientation CEDH se sídlem v Paříži, lektorka CEDH (Mezinárodní škola klinické homeopatie pro lékaře) a jako praktická lékařka-homeopatka působí v Litovli.

Motto: "Homeopatii praktikuji více než 20 let. Již si bez ní svou lékařskou praxi ani běžný život neumím představit. Přináší mi velké uspokojení. Často jsem byla v minulosti bezradná v případech, kdy jsem pacienty, podle potřeby i ve spolupráci s kolegy specialisty, vyšetřila a neshledala žádnou závažnou diagnózu - výsledek zněl: funkční potíže. Dnes v těchto situacích předepisuji cíleně vybrané homeopatické léky se skvělým efektem.

Navíc homeopatika zkrátí rekonvalescenci po operacích, usnadní hojení úrazů, podpoří imunitní systém při virózách, účinně ovlivní akutní emoční poruchy. V těchto případech je mohou bez obav používat i poučení laici."

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.10.2021 01:03

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze