Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Co by mělo miminko umět, když mu je...

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Protože se v mé ordinaci často maminky ptají, co by mělo jejich miminko v daném věku umět a říkají mi, že slyšely spousty různých názorů, rozhodla jsem se zveřejnit ten svůj. 

Ilustrační foto
Zdroj: Ludmila Kindlová

V ontogenetickém vývoji dítěte do jednoho roku existují určité mezníky, které by mělo dítě v dané věkové hranici udělat. Těmto mezníkům se také říká „ontogenetické modely“. Aby se miminko dobře vyvíjelo, musí mít dobře založené všechny struktury, např. kosti, svaly, oběhovou soustavu, ale také musí mít v pořádku nervovou soustavu, tedy řízení pohybu a v neposlední řadě i psychiku. Psychika je to, co žene dítě ve vývoji dál. Tedy miminko může mít správně založené všechny struktury, ale pokud nemá motivaci, chtění, nebude vývoj správně pokračovat.

Pokud je všechno v pořádku, ukazuje dítě modely svého věku s odchylkou zhruba 14 dní. Ve chvíli, kdy dítě modely svého věku neukazuje, je potřeba vždy zvažovat, zda není ve svém vývoji blokované. Taková blokáda může mít mnohé příčiny. Pominu-li příčiny z medicínského hlediska, objevují se dnes velmi často také pochybení ze strany rodičů. Podstatou správného vývoje dítěte je vzpřimování vůči gravitaci, což může miminko dělat pouze na pevné rovné podložce. Ne zřídka se stane, že se díky „výstřelkům moderní doby“ dítě do 3 měsíců na pevnou podložku ani nedostane. Buď je v náručí, nebo v šátku, nebo v lehátku, nebo v autosedačce, nebo v kočárku…

Terapeut – odborník, je schopen vyslovit podezření na poruchu vývoje miminka velmi brzy, protože každému věku miminka odpovídá určité držení těla a určité funkce, a to již od novorozeneckého věku.

Co můžete zkontrolovat sami?

3 měsíce

 • ve třech měsících by mělo miminko umět držet „osu trupu“, podíváte-li se na páteř a hlavičku, měly by být rovně, a to v poloze na zádech i na bříšku
 • miminko umí spojit ručičky a dává si je do pusinky, k tomu drží nožky nad podložkou
 • na bříšku se opře o oba lokty a je symetrické (páteř a hlava v ose), nepřepadává na záda, ručičky jsou otevřené, ne v pěst

6 měsíců

 • vleže na zádech si sahá na kotníčky, v sedmi měsících si dává palečky u nohou do pusinky
 • zvládá otočit se ze zad na bříško
 • na bříšku se opírá o natažené a rozvinuté ručičky

8 – 9 měsíců

 • koordinované lezení po čtyřech
 • volný rovný sed – páteř je rovná, není vyhrbená, ani nadměrně prohnutá

(Vypsány jsou pouze některé, vybrané modely)

Je velmi důležité, aby dělalo miminko všechny modely na obě strany, může jednu stranu preferovat, ale musí umět i stranu druhou. Např. miminko může preferovat otočku ze zad na břicho přes pravou stranu, ale musí to umět i přes levou. Miminko musí umět uchopovat do obou rukou. Ukázat model na druhou stranu může dítě zhruba s týdenním až čtrnáctidenním zpožděním.

Několik informací, vycházejících z častých dotazů našich čtenářů:

 • volný rovný sed ukazuje miminko až ve věku 7,5 měsíce a výš, často až v osmém či devátém měsíci, velmi často miminko nejdříve leze po čtyřech a pak až si sedá
 • plazení do vývoje miminka nepatří, miminko může ukazovat model podobný plazení, zhruba 14 dní ve věku 7 – 7,5 měsíce, kdy se přitahuje ručičkama a nožky tahá za sebou; tento model je pro miminko nevýhodný, proto jej rychle opouští a snaží se dostat na čtyři
 • otočka z bříška na záda přichází až po sedmém měsíci, dříve se většinou jedná o přepadnutí z bříška na záda; i když výjimečně už jsem viděla i „fikaná“ miminka, která nechtějí trénovat na bříšku a umí tuto pozdější otočku již dříve

Bohužel, i přesto, že vaše miminko bude ukazovat všechny modely svého věku, může se stát, že je neukazuje v dobré kvalitě, to však již může posoudit pouze odborník. Pokud byste tedy měli pochybnosti, obraťte se na vašeho pediatra nebo na fyzioterapeuta specialistu, nejčastěji je to terapeut Vojtovy metody. Ráda vám také zodpovím vaše další dotazy v rehabilitační poradně.

Vaše Radana

 

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 05:33

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze