Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak to máme se žlučníkem?!

Kolektiv autorů: Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Jelikož mě v uplynulých dnech potrápil žlučník, požádala jsem naší nutriční poradkyni Lidušku o názor, jak "mu" můžeme sami pomoci. O její názor se podělím i s vámi.

Ilustrační foto
Zdroj: boyko_asparuhov@yahoo.com

"Žlučník má důležitou funkci při trávení, a to nejen trávení tuků, jak si mnozí myslí. Sám žlučník žluč nevyrábí, jen se v něm žluč produkovaná játry hromadí a pak, když je potřeba, se žluč ze žlučníku dostává do dvanácterníku - začátku tenkého střeva. Jedná se vlastně o místo přechodu žaludku a tenkého střeva. Vedle ústí žlučových cest jsou i cesty ze slinivky, která vyrábí trávicí enzymy. Aby bylo trávení dokonalé, musí být funkční synchronizace mezi žlučníkem, slinivkou a žaludkem. Pokud je z nějakého důvodu synchronizace porušena, přicházejí problémy. Ty mohou být různé - od nadýmání až po koliku.

Nejčastější problémy nám působí většinou právě žlučník. To proto, že žlučník podle čínské medicíny reaguje na emoce - nervozitu, stres, atd. Mám na mysli takový ten vnitřní třes, neklid, napětí. To vše narušuje rovnováhu žlučníku a pak se stane, že jsou žlučové cesty hůře průchodné (může se jednat i o anatomickou anomálii) a problém je na světě. Jídlo, které člověk sní, je špatně natrávené už od "startu". Pak dráždí střevo, způsobuje nadýmání, bolesti, křeče, nevolnost a další potíže. 

Pro funkci žlučníku je tedy nezbytné správné jídlo - netučné, nesmažené a nekořeněné - a správný režim jídla (pravidelná strava, kratší pauza mezi jídly). Jsou-li pauzy mezi jednotlivými jídly dlouhé, pak toho sníme více, ale žluče je méně a k trávení nám nestačí.

Nejlepší by samozřejmě bylo, abychom nebyli nikdy vystresovaní - to bychom pak mohli jíst cokoliv. Realita je však jiná a tak si musíme pomoci - nejlépe úpravou stravy a stravovacím režimem. Tyto faktory jsou tím důležitější, čím větší máme stres. Jsme-li například na dovolené, tedy v klidu, můžeme jíst i jídla, která bychom jinak trávili s obtížemi. A naopak ve stresu, když "toho máme moc", si musíme na jídlo dávat větší pozor."

Je to tak jednoduché, slyšeli jsme to už mnohokrát, ale jak na to? Já jsem si do svého mobilu uložila poznámku, která mi každé 2,5 hodiny hlásí pokyn "Najez se". Občas svému mobilu sice řeknu "Nemluv mi do života", ale jinak potvrzuji: "Ono to vážně funguje":-)

Další články související se žlučníkem najdete v naší sekci Dospělí/Trávicí potíže nebo v radách naší nutriční poradkyně, Ing. Ludmily Pszczolkové, v sekci Zdravá výživa.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová
Ing. Ludmila Pszczolková

Kolektiv autorů:
Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Lucie Nestrašilová šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Ing. Ludmila Pszczolková nutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.10.2021 00:32

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze