Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak skeptická veterinářka homeopatii na milost vzala

Autor: MVDr. Lada Paulů

Na vysoké škole jsme měli spolužačku, která na nás pokaždé, když jsme se zmínili o homeopatii, hodila takový pohled, že už chybělo jenom, aby si začala ťukat na čelo. V současnosti se věnuje koňské praxi. Je velmi šikovná, důsledná v diagnózách a ambciózní. Ale přesto, že působí velmi sebejistě, v jádru se nechá snadno rozhodit a každá kritika nebo neúspěch se jí velmi dotýkají a srážejí jí sebevědomí.

Ilustrační foto

Své pacienty léčí pro dobro pacientů a ne pro peníze, jak se bohužel někdy u kolegů stává. Po škole jsme se nějakou chvíli neviděly, ale asi před rokem jsem s ní ve volných chvílích začala jezdit po pacientech, abych nasbírala více zkušeností.

Byla jsem překvapená, v jakém psychickém rozpoložení byla. Se svou prací vypadala spokojeně, ale celkově byla „vykolejená“. Uhájit si svá rozhodnutí před majiteli není vždy jednoduché, zvláště při takové konkurenci, jako je u nás. Mezi řečí se zmínila, že se jí neustále vrací zánět močových cest. Už několikrát byla přeléčena antibiotiky, ale recidivy jsou celkem časté. Navrhla jsem jí homeopatickou léčbu. Skepse z ní sice přímo čišela, ale proč to nezkusit. Dostala Lycopodium 200 C jednorázově a v případě akutních potíží Cantharis 9 C a Mercurius corozivus 9 C. Během týdne jsem od ní měla několik telefonátů. Že cítí močové cesty, ale není to typický zánět, další den ji bolel karpální tunel. Prostě v průběhu týdne se jí ozvalo snad všechno, co ji během let postupně trápilo. A pak se stav ustálil. Asi po třech měsících bylo potřeba zopakovat Lycopodium, ale během roku neměla ani jednou akutní zánět. To ji však o homeopatii ještě úplně nepřesvědčilo.

Čas od času mě poprosila o nějaký lék pro pacienta, zejména pro „mušaře“ (koně s alergii na hmyzí štípnutí). Ne vždy se samozřejmě stav vyvíjí tak, jak by si člověk představoval, ale celkově si myslím, že odezva byla dobrá. Avšak stále měla pochybnosti...

Někdy jí asistuji při operacích v terénu (jedná se zejména o kastrace hřebců). Jednou nám hřebec (tou dobou už valach) o něco více krvácel z kastračních ran. Nešlo o nic závažného, tekly kožní cévky, což je v podstatě běžné. Ale vypadá to nehezky a člověku stále v hlavě hlodá, jestli se náhodou neděje něco závažnějšího. Vytáhla jsem z kapsy Arniku (pozn. redakce Arnica montana). Během chvíle se čůrek krve zastavil (což se samozřejmě jevilo jako náhoda). Protože podle mě je Arnika pro praktika asi nejdůležitější lék, vysvětlila jsem jí, kdy ho použít, a Arnika si u ní v autě našla stálé místo. Pravda, dost často pomáhala právě jí. Třeba, když ji kobyla při gynekologickém vyšetření kopla do ruky a ona se bála, že ji má zlomenou (neměla, jen naraženou), ale i tak tam Arnika odvedla slušný kus práce.

Ale definitivně ji přesvědčila opět až vlastní zkušenost. Operovali jsme koně na louce (problém byl na pánevní končetině). Vše šlo hladce, až do okamžiku, kdy měl kůň vstávat. Reagoval paradoxně na anestezii. V momentě, kdy už skoro stál, se mu podlomily nohy, spadl na zem a překulil se přes záda. Jak „máchal“ nohama, tak ji lehce klepnul kopytem do hlavy. Jenže lehké klepnutí od koně a ve švihu je docela šlupka. Samozřejmě se jí hned zamotala hlava, velmi rychle zbledla, dokonce si šla sednout (což u ní neexistuje, dokud pacient není v pořádku na nohách). Vystřídala jsem ji u koníka a jen na ni houkla ať si hned vezme Arniku. Po ní vypadala o něco lépe, ale stále se jí motala hlava. V autě jsem měla Natrum sulfuricum 30 C (hlavní lék na otřes mozku). Po chvíli se začala ochomýtat okolo koně, už měla i barvu v obličeji. Nakonec vypadala lépe než já, protože při dalším pokusu o vstání se koník převalil přese mě (mojí vinou). Odnesl to naštěstí jen kotník (opět blahořečím Arnice), ale zatímco ona byla schopná zvládnout a dokončit postavení tohoto koně, kastraci dalšího pacienta, odřídit několik desítek kilometrů a ve finále ještě zoperovat krávu (bez jediné známky slabosti), já kulhala další tři týdny.

A jak homeopatii vidí teď?

Mám za úkol dát jí dohromady základní homeopatickou lékarničku, a když jsme posledně kastrovaly hřebce, jen se ozvalo „dej mu radši Arniku, nějak to sákne“. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.8.2020 19:44

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze