Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

NIKE RUN PRAGUE 2012...?

Autor: Lucie Nestrašilová

1. 9.2012. Magické datum. Alespoň pro mě. A vlastně i pro Svět homeopatie, neb jsem „ho“ do „toho“ opět zatáhla. NIKE RUN PRAGUE! Desetikilometrový běh Prahou. Možná si pamatujete mou mini reportáž z loňského premiérového ročníku, v níž jsem psala, že jsem na pravidelný trénink tak trochu zapomněla… Letos jsem si slíbila, že nezapomenu a přípravě na závod se budu věnovat s dostatečným předstihem.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Je 10.8.2012. Méně než měsíc před startem. Ačkoli na mě facebooková stránka „Nike Run Prague“ již několik týdnů každý den chrlí zprávy o probíhajících trénincích a vrcholící přípravě na tuto běžeckou událost, já se aktivně zapojuji až dnes. Asi pozdě, že? Ale na druhou stranu o něco dříve než vloni… Zapomněla jsem totiž, že… o prázdninách se jezdí na dovolenou (na dovolené dělám aktivity s celou rodinou – běh vážně nikoho nebaví),… že o prázdninách je zavřená školka (je tudíž málo příležitosti k tréninku – bez dětí), … že se o těchto prázdninách budeme stěhovat (zařídit dům a přestěhovat 5ti člennou rodinu dá přece jen trošku zabrat) a kromě toho… i o prázdninách pracuju. Ale to vše jsem mohla vědět i při přihlašování na tento běžecký závod, že? Ano, mohla, vím. A tak mě může v této chvíli, ani ne měsíc před závodem, utěšit jen to, že jsem letošní léto zase až tak nelenila a ačkoli jsem uběhla všeho všudy tak 30 km, jezdila jsem celkem často na in-linech, hrála tenis, nechyběla ani jízda na koloběžce:-) Nějakou fyzičku tedy, doufám, mám.

Teď je na čase věnovat se výhradně přípravě na závod a nabrat trochu vytrvalosti. Výsledek závodu už určitě nezlomím. Držím se však kréda – není důležité zvítězit, ale zúčastnit se! A být součástí takovéto masové akce, při které vás ohromí už jen to, že se několik tisíc lidí hýbe a je aktivních. Už jen pro ten pocit – zúčastnit se – to stojí. Hlavní je závod doběhnout, stejně jako vloni, vydržet a užít si ho.

Pokud jste na tom podobně jako já a poběžíte taky, těším se, že se někde v davu potkáme. Pokud jste se do letošního ročníku závodu nestačili přihlásit, nevadí, začněte s během i tak, nejlépe teď hned.

Proč?

Protože - běh má pozitivní dopad na lidskou psychiku. Fyzická námaha uvolňuje napětí a odbourává stres. Já osobně vybíhám nejraději ve chvíli, kdy „toho mám dost“ a chci být chvíli „sama se sebou“. Vypnu hlavu, zapnu „motor“ a jen tak běžím. Při běhu mám pocit nezávislosti a svobody. A po doběhnutí mám o dost více psychické energie. Tělo unaveno, hlava vyčištěna. Už jen pro to stojí za to vyběhnout.

Na tréninkové rady pro Nike Run Prague je dnes už pozdě a já se svou "tréninkovou morálkou" určitě nejsem tím správným rádcem-trenérem. Ale s těmi, kteří jsou na tom fyzicky dobře a do závodu nastoupí, se ráda podělím o základní „výživové rady“ naší nutriční poradkyně Lidušky Pszczolkové:

SACHARIDY Základem sportovní výživy jsou obiloviny, těstoviny, rýže, pečivo – tedy sacharidy nejlépe v celozrnné formě. Ve sportovní výživě by měly sacharidy tvořit 60-70% (!!!) celkového energetického příjmu. Z čehož jen 10% by měly tvořit sacharidy jednoduché, tedy cukry
BÍLKOVINY Důležité místo ve sportovní výživě mají i bílkoviny. Nejlepší sportovní výživa obsahuje přiměřený, NE NADMĚRNÝ příjem bílkovin. Pokud je příjem bílkovin vyšší než potřeba organizmu, tělo musí složitými pochody bílkoviny odbourávat, což organizmus zatěžuje a může vést k překyselení (odkaz na Hanky článek). Množství bílkovin by nemělo přesáhnout 20% denního energetického příjmu. Jezte tedy - maso s mírou, netučné, ne kuřecí; zakysané mléčné výrobky (pokud nezpůsobují alergii a ne v denní dávce vyšší než 3 dl mléka, 1 velký jogurt nebo 100 g tvrdého sýra), vejce, luštěniny. Výborný zdrojem kvalitní bílkoviny jsou i obiloviny – na ně nikdy nezapomínejte!
TUKY Sportovní výživa by měla obsahovat kolem do 20% tuků. Tuky by měly být spíše rostlinné – olivový, slunečnicový, konopný, lněný, sezamový, dýňový, brutnákový. Obsahují mastné kyseliny, nenasycené, které chrání cévní stěnu a působí proti kardiovaskulárním chorobám.
PITNÝ REŽIM Při každém sportovním výkonu, vytrvalostní běh nevyjímaje, hraje pitný režim významnou roli. Množství tekutin, které byste měli vypít, záleží na velikosti těla. Do dvou hodin před výkonem vypijte minimálně půl litru tekutin. Deset až patnáct minut před závodem vypijte dalších 2 dcl tekutiny. Litr vody před závodem je méně efektivní než stejné množství během závodu. Pijte vždy dříve, než se přihlásí pocit žízně. Ve chvíli, kdy žízeň pocítíte, můžete ztrácet až jedno procento tělesné hmotnosti (u padesátikilogramové ženy je toto ztráta půl litru!).

 

NEZAPOMEŇTE, ŽE KVALITNÍ TRÉNINK JE I O SPRÁVNÉ VÝŽIVĚ.

Těším se na vás na startu NIKE RUN PRAGUE 2012 nebo na některém z dalších „masových“ běhů.

Lucie

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.4.2021 07:02

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze