Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak léčit poranění u zvířat?

Autor: MVDr. Lada Paulů

Čas od času se v ordinaci objeví kočka (pejsek méně často) se starou ránou. Je to dáno zejména tím, že psy mají majitelé více pod dohledem a rány řeší už od počátku. U koček je normální, že se ze svých výletů vrací i za několik dní. Zejména kocouři v době mrouskání chodí domů klidně po týdnu nepřítomnosti a často velmi dobití.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Čerstvou ránu je třeba vyčistit a podle velikosti zašít. Léčba se často doplňuje antibiotickou clonou. Starší rány se samozřejmě také vyčistí, ale většinou se nechávají hojit tzv. sekundárně (tj. nešijí se, ale mažou se maximálně nějakou mastičkou urychlující hojení). Hojení trvá déle, ale většinou se rána vyhojí.

V některých situacích dojde k tomu, že se rána neuzavře. V tom případě je potřeba uvést zvíře do narkózy, odříznout mrtvou tkáň a zašít. Tento postup je limitovaný částí těla, na které se rána nachází. Například na spodní části nohou je velmi málo kůže a ránu často zašít nelze.

Já si u těchto pacientů velmi ráda pomáhám homeopatií. Většinou kombinuji Arniku montanu 15 nebo 30 C, se Siliceou 15 C a Calendulou 9 C. Arniku používám pro její úžasný účinek při jakémkoliv traumatu, napomáhá hojení, má vliv na kapiláry, mírní pocit zhmoždění, je prostě skvělá. Siliceu dávám zejména pro její schopnost zbavovat tělo cizích těles, takže při podezření např. na třísku hluboko v ráně nemusím pacienta ještě traumatizovat tím, jak se mu v ráně vrtám, ale tělo předmět vyloučí samo. Dále zabraňuje tzv. hypergranulaci (známé zejména u koní, kdy „živé maso“ přerůstá přes okraj rány a ta se kvůli tomu nemůže zhojit). A jako bonus má vliv na vazivovou tkáň, takže zabraňuje vzniku velké jizvy. Calendula je česky měsíček lékařský, který je pro svůj hojivý účinek známý. Doporučuje se při hojení otevřených ran i nehojících se ložisek. Podporuje zdravou granulaci.

Stejnou kombinaci léků jsem použila u kocourka Jonatána. Jonatán je klasický venkovský kocour. Vzhledem k tomu, že je zrzavý, mě docela překvapilo, že se nejmenuje Zikmund (jako většina zrzavých kocourů). Majitelé mu našli otevřenou ranku na spodní části hrudníku. Měla asi 2 cm na délku (skoro i na šířku), okraje byly okoralé a povrch byl potažený vrstvičkou zaschlého hnisu. Majitelé mě informovali, že minulý rok měl malou ranku po klíštěti na zádech, která se mu hojila asi dva měsíce. Ránu jsem vyčistila, pro klid vedení jsem dala depotní antibiotika a nasadila výše zmíněnou kombinaci. Když přišli za 3 dny na kontrolu, rána byla sice víc rozšklebená, ale mělčí. Na další kontrole byla rána prakticky uzavřená. Celé hojení netrvalo ani 14 dní, což časově odpovídá době hojení šité rány.

Tato směs je samozřejmě vhodná i pro rány čerstvé. Jsou-li přítomné stehy, vynechte Siliceu. Podle situace můžete léky měnit a kombinovat. Například u řezných ran (i chirurgické – operační) je vhodné použít Staphysagrii 9 C. U bodných ran použijte Ledum palustre 9 C. V přítomnosti hematomu (modřiny) použijte Phosphorus 15 C.

Ne všichni naši pacienti s námi spolupracují (zejména kočky si neuvědomují, že jim chce člověk pomoci) a pravidelné čištění není vždy plně reálné, ale při podání homeopatik do vody urychlíte hojení a vyhnete se přímé konfrontaci.

O každou ránu je potřeba se starat a podáváním homeopatik se tomu nevyhnete. U některých ran (zejména bodných) je vhodná konzultace s odborníkem.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.6.2020 22:11

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze