Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Hluboký stabilizační systém...?!

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Stále více se dnes v rehabilitaci objevuje název „hluboký stabilizační systém“. Co je to? Proč to nefunguje? Co můžeme udělat a co naopak nedělat?! 

Ilustrační foto
Zdroj: boyko_asparuhov@yahoo.com

Co je to?

Z toho úplně nejjednoduššího pohledu se jedná o souhru určitých svalů, která zajišťuje to, že můžeme např. pro něco sáhnout, že tedy udržíme naše tělo v jedné pozici a přitom můžeme volně pohybovat rukama a nohama. Konkrétně se jedná o drobné svaly, které spojují jednotlivé obratle páteře mezi sebou, tyto pak pracují v souhře se svaly pánevního dna a s břišními svaly. Prostorově si to můžeme představit také tak, že dole je pánevní dno, vpředu břicho, vzadu páteř a nahoře bránice. To vše může fungovat jen díky tomu, že když se zmíněná svalová souhra aktivuje, tedy stáhnou-li se břišní svaly, svaly pánevního dna a bránice, zvýší se tím pádem tlak v dutině břišní, a přes tento tlak dochází ke stabilizaci trupu.

Hluboký stabilizační systém funguje stále, tedy nelze říci, že u někoho nefunguje. Můžeme pouze konstatovat, že jeho funkce je neoptimální, ale dostupná je téměř vždy. Tato svalová souhra se vytváří v průběhu prvního roku našeho života a využíváme ji pak po celý život.

Proč to nefunguje?

Svalová souhra stabilizačního systému je často porušena právě naší vinou. Pokud se převážnou část dne pohybujeme ve vzoru špatného držení těla, např. hrbíme se 8 hodin u počítače, neumožňujeme svalové souhře optimální práci, protože máme hrudník a pánev vůči sobě ve velmi nevýhodném postavení. Tělo tak nemůže fungovat jak by potřebovalo a časem přijme špatnou svalovou souhru za výchozí situaci. Hluboký stabilizační systém může vyřadit z funkce například také úraz, onemocnění vnitřních orgánů nebo i třeba fyziologická záležitost jakou je porod.

Co můžeme udělat?

Základem je udržet si kondici. Pokud chceme mít dobrou funkci stabilizačního systému, je potřeba udržet jeho základní stavební kameny – svaly – v kondici. To můžeme udělat nejrůznějšími způsoby. Dá se říci, že když pochopíme, co aktivace stabilizačního systému obnáší, můžeme ji pak zařadit do jakékoliv činnosti, sportu, či práce a rehabilitujeme pak prakticky nepřetržitě.

Jenže! Aktivovat tuto složitou svalovou souhru není tak jednoduché a je velmi vhodné učit se to pod vedením odborníků.

Co nedělat!

Téměř s jistotou lze říci, že břicho, které vypadá jako vánočka a kouká na nás z prvních stránek časopisu rozhodně nemá dobrou funkci. Bohužel v mnoha fitness centrech ještě stále přetrvává opačný názor. Pokud se dnes rozhodnete něco udělat pro svůj stabilizační systém určitě nedělejte notoricky známé „sklapovačky“, celou situaci mohou ještě zhoršit. Poraďte se s odborníky. Fyzioterapeuté tuto problematiku studují a dovedou individuálně poradit, zjistit příčinu, proč právě vám stabilizační systém nefunguje optimálně, „ušijí“ vám cviky na míru.

Pěkné léto vám přeje Radana Poděbradská.
 

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 8.2.2023 13:51

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze