Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jak zhubnout po porodu? Čokoláda je lepší než bonbon...

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Těhotenství je obdobím, kdy si v jídle spíše dopřáváme. Věříme, že hned po porodu půjdou nabraná kila dolů. Ne vždy tomu tak je. Vybíráme z dotazů z naší Nutriční poradny... 

Ilustrační foto

"Jsem 5 měsíců po porodu druhého syna a stále přibírám na váze. Mám velké chutě, nejvíce na sladké... Můžete mi poradit, co dělat, abych se těchto chutí zbavila?"

Doporučení naší nutriční poradkyně, Ing. Ludmily Pszczolkové:

"Způsob Vašeho stravování je důležitý nejen pro Vás, ale také pro dítě. Proto je Vaše otázka na místě. Bílý cukr a výrobky, které ho obsahují, tj. běžné sladkosti, ale také bílá mouka (sušenky, oplatky), patří k tzv. jednoduchým sacharidům. Jednoduché sacharidy mají tu vlastnost, že po jejich konzumaci stoupne prudce hladina glukózy v krvi, pak ale její hladina klesne zpátky, avšak více než předtím a tím se objeví i nová chuť na sladké. Je to začarovaný kruh, ve kterém během dne několikrát klesá a stoupá hladina cukru v krvi. Zdravý člověk má samozřejmě účinné mechanizmy, jak toto kolísaní hladiny eliminovat, ale přesto může kolísavá, nestabilní hladina glukózy v krvi způsobovat nervozitu, neklid, podrážděnost, přetížení slinivky a tím i celého trávení a v neposlední řadě také překyselení organizmu. Způsob, jak z „kruhu“ ven, je ve snížení spotřeby jednoduchých sacharidů na minimum a naopak zvýšení příjmu komplexních sacharidů. Je to vlastně základ každého zdravého jídelníčku dospělých i dětí a také základ jídelníčku redukčního. Pokud stále kojíte, pak není absolutně vhodné jakékoliv násilné snižování váhy, důležitá je změna ve složení přijímaných sacharidů. To Vám pomůže i k návratu původní hmotnosti.

Moje rady zní:

  • omezení jednoduchých cukrů – sladkostí, bílé vymílané mouky, bílého cukru. Nejen kvůli výše uvedenému kolísání hladiny glukózy, ale i proto, že se jedná o „prázdné kalorie“, které tělu nepřináší nic. Pečivo z celozrnné mouky obsahuje kromě komplexních sacharidů také minerály i vitaminy. Stejně jako ovoce, zelenina, celozrnné těstoviny, brambory, rýže.
  • základ vašeho jídelníčku by měly tvořit tyto potraviny - celozrnná mouka (snažte se kupovat celozrnné pečivo – nezaměňujte celozrnné za vícezrnné), ovoce a zelenina (dávejte přednost českým produktům), brambory (vařte ve slupce-jsou i chutnější), těstoviny (vyzkoušejte celozrnné), rýže, obiloviny (výborné a nutričně velmi hodnotné jsou jáhly, vločky, pohanka).
  • důležitý je stravovací režim. Snažte se jíst pravidelně, i když je to nyní pro vás, pár měsíců po porodu, jistě dost časově náročné. Nezapomínejte však na sebe. Základem je nevynechávat snídani a k ní konzumovat zmiňované složené sacharidy. Pokud se Vám to podaří, bude hladina glukózy během dne stabilnější. Hladina cukru v krvi totiž kolísá nejen v závislosti na jídle, ale také v závislosti na zátěži a to nejen fyzické (té máte hodně), ale i psychické (a té je možná ještě více).

Cukr je zdrojem energie, potřebují ho svaly, krev, mozek. Když jsme unavení, vyčerpaní, sáhneme instinktivně po energeticky vydatném jídle – sladkém a ještě lépe k tomu tučném. A tím je právě třeba čokoláda – kombinace cukru a tuku. Není ale třeba považovat čokoládu za nepřítele. Z mých zkušeností je kvalitní čokoláda (kakao, kakaové máslo) lepší než sušenka, kobliha nebo bonbon. Mějte po ruce malou kvalitní vysokoprocentní čokoládu, domácí sušenky (ovesné vločky, med, oříšky, apod.), domácí buchtu z celozrnné mouky (kvalitní bílkovina, minerály), sušené ovoce (kupte si bio neslazený ananas – budete překvapená, jak dokáže zahnat chuť na sladké; zařaďte do jídelníčku i fíky a datle – dodají Vám i dítěti železo). Nechybí Vám cukr jako takový, jen potřebujete energii. Pokud ji budete dodávat ve formě jednoduchých sacharidů, nikam to nepovede. Budete-li se však snažit o zcela pravidelný režim jídla s převahou polysacharidů (tj. komplexních sacharidů), uviíte, že se budete cítit lépe.

  • důležitý je i pohyb, což je pár měsíců po porodu jistě problém. Vydržte, až budou děti větší a Vy si budete umět a moci najít čas na sebe a cvičení. Doporučuji chodit na cvičení ven, necvičit doma. Začněte zdravotním cvičením a potom můžete přejít na nějakou redukci.

Pokud se mýlím a Váš stav se v dohledné době i přes dodržování výše uvedených zásad nezlepší, pak hledejte řešení problému jinde. Zajděte si k lékaři na kontrolní odběry, zejména hormonů štítné žlázy, neboť období těhotenství, porodu a kojení jsou hormonálně velmi náročným obdobím a může se stát, že Váš hormonální systém nebude zcela v pořádku. Na přibírání na váze se pak může podílet např. snížená funkce štítné žlázy.

Doporučuji Vám také celkovou homeopatickou léčbu, která nastaví Váš metabolizmus tak, aby fungoval správně a v rovnováze. Velmi důležitá je také psychika, která ovlivňuje trávení a celkový zdravotní stav. Na psychiku působí homeopatické léky velmi účinně. Navštivte lékaře-homeopata. Řešení Vašich potíží tak bude komplexní.

Vše dobré Vám přeje Ludmila Pszczoková
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:10

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze