Po lednu, kdy je dle čínské medicíny nejohroženějším orgánem našeho těla močový měchýř, nastal únor, kdy se nejohroženějším orgánem stal orgán párový – a tím jsou ledviny.

Příznaky jejich oslabení na tělesné rovině jsou velmi podobné již zmíněným příznakům oslabení močového měchýře čili otoky, časté močení, citlivost na chlad a studené ruce a nohy. Nicméně v případě ledvin je důležitá hlavní emoce prvku voda, jež vládne ledvinám a močovému měchýři, a to je strach. Strach, vědomý i podvědomý, konkrétní i nejasný, je emocí, která dokáže ovlivnit celkové chování takto oslabeného jedince a dokáže se i „zhmotnit“ v podobě nejrůznějších tělesných potíží. Pro lék Lycopodium je typický strach ze selhání. Také odpovídá osobám, které jsou podrážděné, věčně nespokojené a mají v určitých ohledech slabou vůli, což jsou rovněž příznaky oslabení energie ledvin.

Čínská medicína nám radí v únoru vyvarovat se nadměrného prochlazení, přemítání a duševní únavy. A to jsou i faktory, které osobám typu Lycopodium přináší zhoršení jejich stavu.

Lycopodium patří, obdobně jako lék Sepia, mezi tzv. polychresty. Tedy léky, jejichž účinek je velmi široký a také velmi hluboký a v případě léku Lycopodium i poměrně pozvolný. A jak je Sepia převážně ženský lék, Lycopodium je převážně předepisováno mužům.

Lycopodium je vyrobeno z výtrusů rostliny zvané plavuň vidlačka a ty neoplývají žádným toxickým potenciálem. Hloubku jejich účinku nám odhalily až homeopatické zkoušky léku.

Jak jsem již zmínil, Lycopodium účinkuje prakticky na každou tkáň a orgán našeho těla. Nejvýraznější účinky má ale na ledviny a močové cesty, na játra a zažívání, dále na sliznice a kůži a v neposlední řadě na nervový systém.

Lycopodium je velkým lékem metabolických poruch a metabolického syndromu, a to formy, kde se setkáváme se zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi, což se projevuje dnavým postižením kloubů, ale na úrovni ledvin i tvorbou tzv. urátových kamenů. V moči pak nacházíme typický červený sediment a tento pacient může případně utrpět i typickou ledvinovou koliku, v tomto případě spíš na pravé straně. Lycopodium je mimo jiné typické převážně pravostrannými potížemi.

S ledvinami souvisí i pohlavní orgány a zde je účinek Lycopodia opět výrazný, především ve smyslu poruch erekce a impotence. Je to jeden z důležitých léků těchto potíží u kuřáků, ale i u mladých mužů, kteří jsou vystaveni velkému pracovnímu stresu, obávají se selhání – no a pak opravdu selžou.

Zažívací potíže jsou u Lycopodia velmi bohaté. Obecně lze říct, že jim nefunguje jaterní metabolismus a obecně mají slabý „trávicí oheň“. Mají velké tendence k nadýmání. I když mají velký hlad, už po několika soustech jsou zasycení (což je jeden z typických příznaků například u dětí, které sní pár lžiček a pak se v jídle spíš „nimrají“ ), cítí se plní, nafouknutí, nedělá jim dobře stažení v pase a cítí se i ospalí. Nadýmání mají horší po moučných jídlech a především po cibuli. Dále mohou trpět zácpami či žlučníkovými potížemi. A když se nemůžou najíst ve svůj obvyklý čas, může je postihnout migréna – a to (překvapivě…) pravostranná.

Co se týče zažívání, tyto osoby preferují sladkosti a teplé nápoje.

S játry a zažíváním souvisí i další příznak metabolického syndromu: zvýšená hladina cholesterolu, která spolu s již zmíněnou vyšší hladinou kyseliny močové je významnou indikací tohoto léku.

Po psychické stránce Lycopodium odpovídá osobám, které se mohou projevovat dominantně a někdy až arogantně. Nesnáší při rozhovoru jakýkoliv odpor, oponování, což je dokáže pořádně rozzlobit. Nicméně ve skutečnosti touto fasádou jen maskují velké vnitřní strachy – z vlastní nedostatečnosti, neschopnosti – a také malou sebedůvěru. Tato slabší část osobnosti se výrazněji projeví při setkání s dominantnějším protějškem. U dětí se tato „dvojakost“ projeví například tím, že doma se snaží sekýrovat rodiče, ale ve školce jsou milé, poslušné a kamarádské.

Strach z neúspěchu se u těchto osob projevuje například jako tréma z veřejných vystoupení a nebo zkoušek a vůbec ze všeho nového a změn obecně.

Zhoršení u léku Lycopodium typicky přichází mezi 16.–20. hodinou. V tomto čase se jim zvýrazní veškeré jejich potíže, zejména zažívací potíže, v tomto čase jsou unavení, slabí a nevrlí. Celkově se zhoršují i v přetopených místnostech, hladověním ale i přejedením.

Zlepšení jim přináší fyzická aktivita a čerstvý vzduch.

Lycopodium můžeme použít vícero způsoby.

Může posloužit jako tzv. drenážní čili detoxikační lék, a to třeba v rámci metabolického syndromu nebo žlučníkových a ledvinových potíží. Zde volíme nejlépe ředění 9 C 2–3x denně 5 granulí. Obdobné ředění a dávkování lze zvolit při léčbě potíží, jako je například nadýmání a podobně.

Pokud daná osoba odpovídá obrazu léku i po stránce chování a psychologického profilu, pak lze lék použít v ředění 15 C či 30 C, která se podávají 1x týdně až 1x měsíčně.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.