Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jak se chránit proti hmyzu?

Autor: Mgr. Ivana Ašenbrenerová

Štípnutí od komára či jiného hmyzu bývá většinou nevinné, ovšem někdy pořádně nepříjemné. A to zejména v případě, že místo vpichu oteče, je celé červené a ještě navíc svědí. V současnosti jsou alergické reakce na hmyzí (a jiné) štípnutí poměrně častým problémem, takže byste na to měli myslet předem a domácí lékárničku zásobit přírodními repelenty či přípravky, které alergickou reakci zmírní...

Ilustrační foto
Zdroj: Ludmila Kindlová

Chemie versus příroda

Na trhu je jistě celá řada repelentních přípravků, které mají dlouhodobou schopnost odpuzovat nejen komáry, moskyty, ale také klíšťata. Obvykle jde ale o přípravky, které jsou vyrobeny na bázi chemie. Vydrží tedy velmi dlouho. To je jediné, co o přírodních repelentech říct nejde, u nich je nutná častá aplikace na oblečení či na tělo. Aby byl takový přírodní repelent účinný, musíte jej nanášet třeba každou půlhodinu. Ovšem zase máte jistotu, že používáte čistě přírodní přípravky.

Přírodní repelenty jsou složeny ze silných aromatických látek, jejich vůně nebezpečný hmyz či klíšťata odpuzuje a je jim nepříjemná. K takovým látkám patří například citronová silice, eukalyptus, tea tree, mentol, levandule, rozmarýn, máta a další. Přírodní repelenty jsou vyrobeny z esenciálních olejů, takže jsou zdravotně nezávadné a neškodí tak vašemu zdraví. I dnes už máte na výběr z široké škály přípravků, stačí si jen vybrat.

Jak přípravky aplikovat

Než vyjdete s rodinou do přírody, je nutné repelent aplikovat ještě předtím. Pak byste aplikaci měli každou půlhodinu zopakovat, to aby se zvýšila účinnost. Obecně platí, čím více účinné látky, tím více se nebude hmyzu a jiné havěti líbit. Máte-li citlivější pokožku, pak doporučujeme právě přírodní repelenty, které ji nepodráždí.

Jak ošetřit štípnutí

Pokud vás hmyz miluje a vy jste v létě doslova obsypaní červenými štípanci, bude dobré, když se na takové setkání dobře připravíte – a to nejen co se týče ochrany, ale také následné péče o postiženou pokožku. Měli byste mít po ruce takové éterické oleje, které mají schopnost blokovat tvorbu histaminu a zmírňovat alergické reakce. K takovým patří například manuka, které se někdy říká novozélandské tea tree. Má antibakteriální účinky, voní sladce a jemně, takže je oblíbená u dětí i čtyřnohých kamarádů.

Na bolestivé štípance pomůže také kunzea, který ránu zároveň dezinfikuje a zmírní bolest. Zároveň slouží jako repelent proti hmyzu. K ošetření hmyzích štípanců jsou vhodné i levandule a tea tree. Oba můžete používat neředěné na pokožku, mají silné antiseptické a hojivé účinky. Pokud je potřeba oleje naředit a potřít větší plochu pokožku, doporučujeme jako základ olej z černého kmínu, který je antialergický, s přídavkem oleje tamanu, který je sám o sobě analgetický a antiseptický.

Zklidnit kůži po štípnutí hmyzem nebo požahání kopřivami zvládne Dapis gel. Obsahuje výtažek z rojovníku bahenního (ledum palustre), díky kterému zmírňuje svědění kůže a výtažek ze včely medonosné (apis mellifica), který ulevuje od bolesti a pálení po bodnutí hmyzem. Gel je přírodního původu, šetrný, vhodný i pro citlivou pokožku. Neobsahuje konzervační látky. Příjemně chladí, lehce se roztírá, je bez parfemace a nezanechává pokožku mastnou. Gel je vhodný pro celou rodinu, včetně těhotných a kojících žen. Užijete ho během dovolené a bude dobrým pomocníkem i doma, během celého léta. Dapis gel je kosmetický přípravek, který zakoupíte v lékárně.

Tip:
Rozmarýnový přípravek proti klíšťatům:

Rozmarýn má analgetické, antiseptické a adstringentní účinky. Výborně funguje proti bolestem hlavy, duševní únavě, padání vlasů a špatné paměti. Aroma rozmarýnu je velmi nepříjemné klíšťatům. Proč, není tak důležité, důležité je, že to vážně funguje. Máte dvě možnosti, jednak můžete koupit éterický olej z rozmarýnu a smíchat ho s vodou a vinným octem a pak se touto směsí potřít, nebo můžete koupit v lékárně sušený rozmarýn, přivést k varu vodu, do které vložíte rozmarýn a louhujete. Pak scedíte a přidáte ocet. Můžete naplnit do prázdných sprejů s aplikátorem – pak stačí jen nastříkat na oblečení a pokožku, a od klíšťat máte pokoj. Můžete vyzkoušet i na pejsky.

Jak na to?

Do 120 ml vody dejte 5-10 kapek esenciálního oleje rozmarýnu, v případě, že jde o rozmarýn sušený v pytlíku, pak platí na 1 pytlík rozmarýnu, 1 lžíci octa a 1 l vody.

Použitá literatura: Aromaterapie v životě ženy, vydala Mladá fronta

Doporučení redakce: Nenechte si ujít článek "Bojíte se bodnutí hmyzem? Vybavte se homeopatiky!"

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr.  Ivana Ašenbrenerová

Autor: Mgr. Ivana Ašenbrenerovánovinářka a publicistka

Mgr. Ivana Ašenbrenerová vystudovala Fakultu sociálních věd UK v Praze, obor rozhlasová žurnalistika. Pracovala v Mladém světě, v týdeníku Překvapení, spolupracovala s ČT i TV Premiéra (nyní Prima) a v současnosti je redaktorkou časopisu Maminka. Je spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy, autorkou knihy Co dělat, když dítě... Zajímá se o psychologii, pedagogiku, zdraví a alternativní medicínu a vše, co se týká péče o dítě. Je matkou tří synů.

Motto: "Ještě nedávno jsem všechny neduhy, které se u mě i u mých dětí objevily, léčila pouze "klasicky". Neříkám, že jsem skalní odpůrce klasické medicíny, ale na druhou stranu si myslím, že není na škodu obohatit život jinou formou a jinými cestami. Každým dnem se stává aromaterapie víc a víc součástí mého života. Už teď vím, že mi pomohla v několika pro mě významných situacích, které bych dříve řešila jinak. Myslím, že bychom my ženy měly být více ženami a využívat toho, co nám příroda nadělila - třeba s pomocí aromaterapie. A když pro nic jiného, aspoň proto, že provoněný domov je mnohem krásnější." 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 17:50

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze