Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Mám cukrovku a chci ztloustnout!

Kolektiv autorů: Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Chci zhubnout! Nedaří se mi shodit nadbytečná kila! Stále přibírám na váze! Ano, většina dotazů určených naší nutriční poradkyni, Ing. Ludmile Pszczolkové, je na téma hubnutí. A možná právě proto nás tentokrát zaujal dotaz zcela opačný...

Ilustrační foto

Dotaz:

Již 2 roky mám cukrovku I. typu, musím si píchat několikrát za den inzulín. Vždy jsem byla štíhlé postavy, ale za dobu, kdy se u me objevila cukrovka, jsem zhubla 10 kg! Neustále se snažím přibrat, ale bohužel mi to nejde. S ohledem na mé onemocnění, nejím tučná jídla ani sladké. Dříve jsem jedla nepravidelně, dnes mám díky cukrovce pravidelný stravovací režim. Jaké potraviny mám jíst, abych přibrala na váze, ale aby to zároveň nemělo negativní vliv na stabilní hladinu cukru v krvi? 

Názor Ing. Ludmily Pszczolkové, nutriční poradkyně:

"Zásady správného stravování diabetika se ve své podstatě nijak neliší od zdravého jídelníčku. Člověk může přibrat na váze z mnoha důvodů, a většinou se tak stává tehdy, pokud je těch okolností více. Pominu-li velký stres, který bývá často příčinou náhlého nárůstu, ale i poklesu váhy, je téměř vždy příčinou nadváhy nepravidelné stravování. Dále je to samozřejmě otázka sacharidů – v jídelníčku většiny lidí je zastoupena bílá mouka a výrobky z ní daleko více než výrobky z mouky celozrnné. To však neodpovídá zásadám zdravé stravy, protože bílá mouka a rafinovaný cukr způsobují kolísání hladiny cukru v krvi. Tomu se ale diabetik musí vyhnout, proto dává přednost výrobkům celozrnným (ne vícezrným).

Dvě příčiny přibývání na váze tedy diabetik správným stravováním vylučuje. Tady si dovoluji upozornit, že diabetes je do značné míry nemoc dědičná. Proto, pokud máte nebo plánujete děti, byste se měla o tyto zásady stravování snažit a i u dítěte je velmi pečlivě dodržovat.

Je pravdou, a i já mám takovou zkušenost, že pokud člověk onemocní cukrovkou a začne jíst pravidelně, pak hubne. Na přibírání, ať diabetika nebo člověka bez diabetu, se velkou měrou podílí právě metabolizmus inzulínu. Na kolísání glukózy v krvi musí tělo reagovat produkcí inzulínu a glukagonu. Je-li kolísání časté a rozsah glykemie velký, může docházet k narušení rovnováhy mezi výše jmenovanými hormony, což vede k přeměně glukózy na tuky a jejich uložení do tukových tkání. Pro diabetika je ale takové kolísání hladiny glukózy v krvi nepřípustné. Skladbou jídla a nastavením jednotek inzulínu se snaží právě o to, aby hladina byla co nejstálejší.

Přibrat na váze může člověk také z přemíry tuků. K těm se uchylujeme, pokud jsme velmi hladoví – to je přirozené chování. Vlčí hlad je ale opět důsledkem nepravidelného režimu jídla či hladovění. Vzhledem k výše jmenovanému i k tomu, že jste tučná jídla nikdy nejedla, nejsou tuky volbou, jak přibrat. Na druhou stranu bych se ale tukům nevyhýbala. Jsou nejen potřebné v metabolizmu samotném, ale „správné“ tuky zlepšují celkově metabolizmus tuků a chrání cévy. Proto si dávejte denně 1 polévkovou lžíci kvalitního rostlinného oleje (lněný, konopný, bodlákový, brutnákový).

Bez ohledu na to, zda toužíte přibrat, byste měla dávat přednost složeným sacharidům a vláknině, tj. celozrnným potravinám, celozrnnému pečivu, luštěninám.

Myslím si, že zdravotní aspekt tady hraje daleko důležitější roli, například:

  • fazole podporují regulaci krevního cukru,
  • vláknina brání příliš rychlému vzestupu hladiny glykemie po jídle,
  • ovesné vločky obsahují rozpustnou vlákninu – betaglukan – která způsobuje pozvolné zvyšování krevního cukru, způsobuje pomalé uvolňování potravy z žaludku, 
  • pomeranče s polysacharidem pektin.

Nevím, co předcházelo Vaší nemoci, diabetes je důsledkem emoční zátěže a stresu. Zamyslete se nad tím, možná se i tento faktor podílí na snížení Vaší hmotnosti. Předně chci však zdůraznit, že důležitější než počet kilogramů je Váš zdravotní stav a to, jak se cítíte.

Současně si Vám dovoluji doporučit homeopatickou léčbu. Homeopatické léky posilují imunitní systém, upravují hormonální rovnováhu, eliminují vedlejší účinky klasických léků. Myslím si, že pokud se Váš organismus dostane do rovnováhy, vyrovná se i Vaše hmotnost.

Pro doplnění uvádím některé další potraviny, které pomáhají udržovat stabilní hladinu glukózy v krvi:

  • Koření – skořice, hřebíček, bobkový list, kurkuma, kari – zvyšují aktivitu inzulínu, udržují hladinu cukru v krvi. Skořice navíc působí preventivně na onemocnění tepen
  • Brokolice, grep, mořské „potvory“ – obsahují chróm, který má důležitou roli v metabolizmu glukózy
  • Pohanka - pomáhá udržovat žádoucí hladinu glukózy, zlepšuje toleranci těla ke glukóze, proto tělo dokáže cukr z potravy lépe využít

Vše dobré Vám přeje Ludmila Pszczolková

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová
Ing. Ludmila Pszczolková

Kolektiv autorů:
Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Lucie Nestrašilová šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Ing. Ludmila Pszczolková nutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.10.2021 16:46

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze