Je to snad nejpoužívanější homeopatikum na světě a lék, který o účinnosti homeopatie přesvědčil nejednoho „skeptika“. I pro mě to byl lék, který mě, po úspěšném vyléčení pohmožděného prstu, přivedl ke studiu homeopatie.

Arnica montana je suverénní lék jakýchkoliv poranění a pohmoždění měkkých tkání a tento účinek je popisován již ve středověkých lékařských knihách. My máme tedy naštěstí k dispozici již mnohem sofistikovanější (a účinnější) variantu.

Je to lék bolesti a pocitů zhmoždění, zbitosti a rozbitosti po pádech, nárazech, úderech, ale i po porodu či operacích. Je to lék spíše poranění tupým předmětem (lék na poranění ostrým předmětem je Staphysagria – důležitá u operací a nástřihů hráze). Ale je to i důležitý lék po extrakcích zubů.

Další indikací tohoto léku je i přetížení a fyzické přepracování.

Bolesti jsou u poraněného takové, že se mu vše zdá tvrdé – židle, křeslo či postel. Pro bolesti se neustále musí vrtět a otáčet. Zároveň se obává dotyku poraněného místa a takový dotyk nesnáší.
Bolest z poranění či přetížení vedou k neklidu a nespavosti.

Arnica je důležitý lék i při porodu. Již v první fázi porodu mohou být pohyby plodu velmi intenzivní a bolestivé. V dalších fázích vedou bolesti k tomu, že žena nechce, aby se jí někdo dotýkal. A po porodu je Arnica indikovaná vždy k urychlení hojení a obnově sil.

Zhoršení, krom již zmíněného dotyku, přináší i pohyb, otřesy, teplo a potíže se mohou zhoršovat také v noci. Zlepšení naopak přináší chlad, odpočinek a uložení s nízko položenou hlavou.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.