Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Mám nemocnou štítnou žlázu... Co mám jíst?

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Štítná žláza je endokrinní žláza, která se produkcí hormonů funkčně podílí na regulaci našeho metabolismu. Tyto hormony ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj. Je pro nás tedy velmi důležitá. Víte, že její činnost můžete ovlivnit i pomocí stravy?

Ilustrační foto
Zdroj: boyko_asparuhov@yahoo.com

Štítná žláza patří podle čínské medicíny k elementu ohně – je to náš vnitřní oheň. Dřevo, které ke své činnosti potřebuje, dávají játra. A tady to začíná i končí. Pokud budete mít v pořádku játra, bude dobře fungovat i štítná žláza. Je to jednoduché, v dnešní době ale příliš těžké. Játra, jako náš největší filtr, musí eliminovat všechny toxické látky z jídla, vzduchu, nápojů,... Musí jimi projít veškeré léky, doplňky stravy. A kromě toho musí strávit i naše emoce, konkrétně vztek.

Hlavní zásadou je konzumovat co nejméně chemie v potravinách a v nápojích. Preferujte obyčejnou domácí stravu bez dochucovadel, nekonzervovanou, nedobarvovanou. V sekci "Zdravá výživa" najdete článek o aditivech v potravinách. Může být vaším malým vodítkem.

Důležitý je často zmiňovaný, avšak opomíjený pitný režim. Počítá se čistá voda.

Konkrétní potraviny, které doporučujeme u snížené funkce štítné žlázy jsou následující: mořští živočichové, mořské ryby - z dostupných ryb je nejvhodnější makrela (ne však uzená z běžné obchodní sítě). Z ryb u nás vzácnějších je to platýz, řasy,... Z dalších potravin doporučuji třešně (i kompotované – teď je sezóna, proto zavařujte!), polníček, brokolice, tučnější tvrdé sýry, čerstvé sýry, hrách i hrášek, listový špenát. Jsou to všechno potraviny, které obsahují mnoho jódu, který štížná žláza pro svou funkci potřebuje.

Dále máme potraviny, které obsahují tzv. strumigenní látky – ty naopak blokují uchycení jódu ve štítné žláze. Nejvíce strumigenních látek je obsaženo v hořčičném semínku (hořčice), křenu a určité množství také v košťálovinách jako zelí, kapusta, květák. Těmto potravinám se u onemocnění štítné žlázy vyhýbejte.

Negativní vliv na štítnou žlázu mají i tuky, protože jejich větší množství způsobuje snížení vstřebávání jódu.

Budete-li více přemýšlet nad tím, co jíte, a to zejména v souvislosti s vaším onemocněním, váš zdravotní stav se výrazně zlepší.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 17.2.2020 07:13

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze