Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatie v lékárně - nejčastější otázky zákazníků lékáren

Autor: Externí zdroj

Jak se homeopatické léky užívají? Jak podat homeopatický lék malým dětem? Kolik obsahují cukru? Hradí homeopatické léky zdravotní pojišťovny? Jsou homeopatické a alopatické léky slučitelné? Odpovědi na tyto a další otázky, které jsou nejčastěji kladeny nejen lékárníkům, ale velmi často i v rámci naší Homeopatické poradny, se dozvíte v našem dnešním článku.

Ilustrační foto

Jak se homeopatické léky užívají?

Všeobecně se doporučuje užívat homeopatické léky mimo jídlo, s čistými ústy. U tub s granulemi jednu dávku obvykle představuje 5 granulí. U menších tubiček (dóz) s malinkými kuličkami (globulemi) se užívá jednorázově celý obsah jedné tuby (např. lék Oscillococcinum). Na rozdíl od alopatických léků, tyto dávky nejsou závislé na věku ani váze pacienta. Není důležitá kvantita, ale četnost dávek.

Jak podat homeopatický lék malým dětem?

Homeopatické léky se mohou rozpustit v malém množství vody ve skleničce nebo kojenecké láhvi bez ohřívání. Je důležité připravovat každý den čerstvý roztok.

Mohu brát granule do prstů?

Z hygienických důvodů, stejně jako u jiných léků, je vhodnější nedotýkat se homeopatických léků prsty. Tuby s dávkovačem jsou vyrobeny tak, aby užívání léků bylo snadnější.

Jak vysvětlit název homeopatického léku?

Vezměme si například lék Arnica Montana 9 C. Arnica Montana je základní látkou tohoto léku, která je definovaná mezinárodním vědeckým názvem v latině. CH v názvu je zkratka pro Hahnemannovo centezimální ředění. Číslo v názvu odpovídá počtu postupně provedených ředění.

Proč monokomponentní homeopatické léky nemají příbalový leták, není u nich uvedeno dávkování, ani terapeutická indikace?

Stejný lék může být indikován při různých nemocech. Není proto možné uvádět jedinou indikaci a dávkování u každého monokomponentního léku. Poraďte se se svým lékařem.

Kolik obsahují cukru?

Granule a globule jsou vyrobeny ze sacharózy (85%) a z laktózy (15%). 5 granulí 4x denně, čili 20 granulí, obsahuje přibližně 1 gram cukru, neboli 1/5 kostky cukru. Jedna dóza globulí obsahuje také cca 1 gram cukru.

Hradí homeopatické léky zdravotní pojišťovny?

V mnoha zemích světa jsou zcela či částečně hrazeny, v České republice hrazeny nejsou.

Jsou homeopatické a alopatické léky slučitelné?

Neexistuje žádná kontraindikace ani vzájemné působení mezi léky při současném užívání alopatických a homeopatických přípravků. Jsou stále častěji užívány jako navzájem se doplňující léky.

Je třeba se vyhnout některým potravinám při léčbě homeopatickými léky?

Ne. I velmi aromatické látky jako je mentol, káva, čaj, tabák, heřmánek, atd. jsou slučitelné s užíváním homeopatik, musí být ale konzumovány s určitým časovým odstupem od užití léku. Homeopatický lék musí být užit tzv. „s čistými ústy“.

Homeopatická terapie má rychlý, nebo pomalý účinek?

Rychlost účinku homeopatie závisí na daném zdravotním problému. Při léčbě akutního symptomu (boule, ORL potíže, atd.) je účinek rychlý, po několika minutách, hodinách, nebo dnech v závislosti na situaci. V případě chronického onemocnění trvá léčba déle a vždy vyžaduje konzultaci s lékařem.

Mohou těhotné ženy užívat homeopatické léky?

Ano. Homeopatické léky nemají chemickou toxicitu, žádné kontraindikace, vzájemně se neovlivňují s jinými léky a nemají ani nežádoucí účinky spojené s množstvím užitého léku. Těhotné ženy se tedy mohou léčit homeopaticky bez známého rizika pro sebe nebo své nenarozené dítě. Nicméně je vhodné promluvit si o tom se svým lékařem nebo lékárníkem.

Mohou se homeopatickými léky léčit zvířata?

Již 150 let se používá homeopatie pro léčbu domácích mazlíčků, zvířat v chovech i závodních zvířat, především závodních koní. Stále více chovatelů používá homeopatii, především proto, že v organismu nezůstávají rezidua, což je jedním z kritérií pro získání označení „BIO“ u jejich produktů. Homeopatie umožňuje léčit zvířata účinně a nemá toxické ani návykové účinky.

Musím v homeopatii věřit, aby fungovala?

Více jak 400 miliónů lidí po celém světě důvěřuje homeopatii. V tomto směru výsledky veterinární medicíny velmi přispěly k vývoji homeopatie. Dovede snad zvíře rozlišit léčbu alopatickou od homeopatické? Je schopné psychologické reakce, protože „věří“ v lék, který jsme mu podali? Jistě ne!

Jaké existují homeopatické léky?

Homeopatický lék může být monokomponentní (obsahuje pouze jednu účinnou látku), vyráběný nejčastěji ve formě granulí v tubách nebo ve formě globulí v dózách. Také existují homeopatické polykomponenty (ve Francii označované jako „speciality“, kdy jeden lék obsahuje několik účinných látek). Existují v různých farmaceutických formách: jako krémy, gely, sirupy, tablety, kapky, oční kapky nebo čípky.

Mohu se homeopatickými léky léčit sám?

V některých případech je automedikace (samoléčba), po poradě s lékárníkem (pozn. redakce: nebo po vyhledání rad lékařů ve Světě homeopatie.cz) dostatečná, a to v případě akutních symptomů. Pokud symptomy přetrvávají, je nezbytně nutné poradit se s lékařem, který stanoví přesnou diagnózu a určí vhodnou léčbu.

Zdroj: Homeopatie v lékárenské praxi – 43 klinických situací, autoři: Michéle Boiron – Francois Roux
Vydala Similia – Franice, 2008, v ČR Boiron CZ v nakladatelství Leonardo, 2012

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Externí zdroj

Autor: Externí zdroj

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 13.6.2021 23:28

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze