Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Nutriční poradkyně kojícím maminkám...

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

"Mám tři týdny po porodu a kojím. Extrémně mi stoupla chuť na sladké. Nevíte, co by mohlo chybět v mém jídelníčku? Jak můžu svou stravu zlepšit, aby se vše srovnalo a aby byla moje strava vhodná pro miminko?"... Našla jste se v těchto slovech? Vybíráme pro vás z naší Nutriční poradny.

Ilustrační foto
Zdroj: Ludmila Kindlová

"Způsob Vašeho stravování je důležitý nejen pro Vás, ale také pro dítě. Proto je Vaše otázka na místě a důležitá", říká nutriční poradkyně Ludmila Pszczolková.

"Bílý cukr a výrobky, které bílý cukr, ale i bílou mouku (sušenky, oplatky, atp.) obsahují, patří k tzv. jednoduchým sacharidům. Jednoduché sacharidy mají tu vlastnost, že po jejich konzumaci prudce stoupne hladina glukózy v krvi, pak ale její hladina klesne zpátky, avšak více než předtím. Je to bludný kruh, ve kterém několikrát během dne klesá a stoupá hladina cukru. Tím se objeví i nová chuť na sladké. Zdravý člověk má samozřejmě účinné mechanismy, jak toto kolísaní hladiny eliminovat, ale přesto může kolísavá, nestabilní hladina glukózy v krvi způsobovat nervozitu, neklid, podrážděnost, přetížení slinivky a tím i celého trávení a v neposlední řadě také překyselení organizmu. Způsob, jak z „kruhu“ ven, je ve snížení spotřeby jednoduchých sacharidů na minimum a naopak zvýšení příjmu sacharidů komplexních. Je to vlastně základ každého zdravého jídelníčku dospělých i dětí a také základ jídelníčku redukčního. Období, kdy kojíte není samozřejmě absolutně vhodné pro jakékoliv snižování váhy. Změna ve složení přijímaných sacharidů vám ale pomůže i k návratu k původní hmotnosti.

Proto kojícím maminkám nejčastěji radím omezení jednoduchých cukrů – sladkostí, bílé vymílané mouky, bílého cukru. Nejen kvůli výše uvedenému kolísání hladiny glukózy, ale i proto, že se jedná o „prázdné kalorie“, které tělu nepřináší nic dobrého. Pečivo z celozrnné mouky obsahuje kromě komplexních sacharidů také minerály i vitaminy. Stejně jako ovoce, zelenina, celozrnné těstoviny, brambory, rýže.

Uvedené potraviny by měly tvořit základ Vašeho jídelníčku celozrnná mouka (snažte se pokud možno kupovat celozrnné pečivo – u nás je to trochu problém, nezaměňujte celozrnné za vícezrnné), ovoce a zelenina (dávejte přednost našim-místním produktům), brambory (vařte ve slupce), těstoviny (zkuste občas celozrnné), rýže, obiloviny (výborné a nutričně velmi hodnotné jsou jáhly, vločky, pohanka). Na našem webovém portálu najdete vícero informací o sacharidech.

Důležitý je také stravovací režim. Snažte se jíst pravidelně, i když to pár týdnů po porodu zřejmě moc nestíháte. Snažte se nevynechávat snídani. Dávejte si k ní právě zmiňované složené sacharidy – pokud se Vám to podaří, bude hladina glukózy během dne stabilnější. Hladina cukru v krvi totiž kolísá nejen v závislosti na jídle, ale také v závislosti na zátěži, a to nejen fyzické (i když té máte hodně), ale i psychické (té je možná ještě více). Cukr je zdrojem energie, potřebují ho svaly, krev, mozek. Když jsme unavení, vyčerpaní, sáhneme instinktivně po energeticky vydatném jídle – sladkém a ještě lépe k tomu tučném. A tím je právě třeba čokoláda – kombinace cukru a tuku. Čokoládu však není třeba považovat za nepřítele. Z mých zkušeností je kvalitní čokoláda (kakao, kakaové máslo) lepší než sušenka, kobliha nebo bonbon. Mějte po ruce malou kvalitní vysokoprocentní čokoládu, domácí sušenky (ovesné vločky, med, oříšky, apod.), domácí buchtu z celozrnné mouky (kvalitní bílkovina, minerály), sušené ovoce (zkuste se koupit bio neslazený ananas – budete překvapená, jak dokáže zahnat chuť na sladké; zařaďte i fíky a datle – dodají Vám i miminku železo).

Nechybí vám cukr jako takový, jen potřebujete energii. Pokud ji budete dodávat ve formě jednoduchých sacharidů, nikam to nepovede. Radím pravidelný (jak jen to bude možné) režim jídla s převahou polysacharidů (tj. komplexních sacharidů).

Informace ohledně ostatních nutrietů (tuků, bílkovin) se dočtete v rubrice "Zdravá výživa".

Ještě bych vás ráda podpořila v kojení. Pamatujte na to, že mateřské mléko je tím nejlepším, co může vaše dítě dostat. Obsahuje nejen lehce stravitelnou bílkovinu, ale také zvláštní sacharidy, které jsou jedinou stravou pro střevní bakterie. Proto je mateřské mléko podmínkou zdravé střevní mikroflóry a tím i základem silného imunitního systému."

Vaše Ludmila Pszczolková
 

Reklama: Sedatif PC

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.10.2021 00:44

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze