Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Šumivé tablety. Jsou dobré nebo ne?

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Jedna šumivá tableta ráno, druhá v poledne a další jen tak na chuť během dne. Máme je rádi, ale... Nezatěžují příliš náš organismus? Ptáte se vy - odpovídáme my, přesněji naše nutriční poradkyně Ludmila Pszczolková...

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Dotaz:

Zajímá mne Váš názor na šumivé tablety (např. hořčík, vitamín C nebo zinek). Každý den sportuji, docela hodně se potím, tak si před cvičením vždy udělám šumák s vitamínem C a během cvičení piji šumák s hořčíkem. Čili každý den si dám alespoň dva tyto šumáky. Velmi mi chutnají, více než iontové nápoje, jsou osvěžující. Někdy si dám další i během dne. Není možné, že bych si tímto mohla nějak zatížit organismus? Není takováto konzumace (denně min.2 tablety) nadměrná a nebezpečná? Jinak se domnívám, že dodržuji zásady zdravé výživy.

Názor nutriční poradykně, paní Ludmily Pszcolkové:

Já osobně nejsem příznivcem doplňků stravy, jen ve zcela výjimečných případech. Využitelnost chemicky vyrobených vitaminů je asi 20%, což je celkem málo. Vzhledem k tomu, že jsou do tablet přidávány ještě různé chemické přísady, sladidla, je jejich výsledný efekt diskutabilní.

U šumivých tablet jsem ještě opatrnější, protože při jejich užívání často dochází k podráždění žaludeční sliznice. Pokud je vaše strava vyvážená, jíte dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, pak bych se nebála, že máte málo vitaminů. Byla jsem na výborné přednášce "Oxidační stres a antioxidanty", kterou přednášel prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA. Týkala se právě vitaminů i antioxidantů. Pan profesor nám ukázal několik grafů a tabulek s výsledky různých studií s vitaminovými doplňky, aby nakonec vzal do ruky jablko a řekl, že nejlepším antioxidantem je právě toto přírodní jablko. Jsou v něm kromě vitaminů obsaženy i jiné přírodní látky, které vstřebatelnost a využitelnost vitaminů zvyšují. Navíc poukazoval na to, že studie, které jsou prováděny proto, aby potvrdily efekt užívání syntetických vitaminových doplňků, nic světoborného nepřinesly.

Souhrnem - pokud má člověk problémy se sníženou imunitou a problémy s jejich vstřebáváním, jsou vitaminové preparáty na místě, ale cíleně a krátkodobě. V opačném případě jsou to buď jen vyhozené peníze nebo vyhozené peníze + zdravotní problémy, protože přísady v tabletách mohou zatěžovat organizmus.

Pokud si dáte během dne 2 tbl po 1000 mg, dodáte tělu 2 g vit. C, což je dost. Tolik organismus nepotřebuje (v případě normálního stravovacího režimu). Pokud si ale dáte tablety 3 nebo i 4, dostáváte se k dolní hranici předávkování. U vitaminu C k předávkování dojít může, tělo ho nevyloučí tak jednoduše, zatěžuje pak játra a ledviny. Navíc se při vysokých dávkách vitaminu C snižuje významně jeho vstřebatelnost (v desítkách procent). Potom se může stát, že při snížení příjmu vitamínu nastane jeho nedostatek (tělo ho „jakoby“ nebude umět efektivně z potravy vyextrahovat).

Při sportovní aktivitě se sice potíte, to ale na množství vitaminu C žádný vliv nemá, protože pocením ztrácíte jiné ionty (sodík, draslík, hořčík, chlor – pokud míváte křeče, pak doporučuje obyčejné magnezium v tabletách z lékárny, bez přísad a chutí).

při sportu doporučuji čistou vodu s vymačkaným grepem, pomerančem, ředěnou ovocnou 100% šťávu a samozřejmě vyváženou stravu – tu doporučuji všem bez rozdílu.

Daleko větší efekt než jakékoliv doplňky bude mít pro váš organismus homeopatický lék Arnica montana 9 C - během zátěže i po ní (ideální je rozpustit 20 granulí léku do ½ litru vody a popíjet během výkonu). Uvidíte, že budete překvapená, jak Arnika funguje.

Vaše Ludmila Pszczolková
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 28.1.2022 00:18

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze