Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Šumivé tablety. Jsou dobré nebo ne?

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Jedna šumivá tableta ráno, druhá v poledne a další jen tak na chuť během dne. Máme je rádi, ale... Nezatěžují příliš náš organismus? Ptáte se vy - odpovídáme my, přesněji naše nutriční poradkyně Ludmila Pszczolková...

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Dotaz:

Zajímá mne Váš názor na šumivé tablety (např. hořčík, vitamín C nebo zinek). Každý den sportuji, docela hodně se potím, tak si před cvičením vždy udělám šumák s vitamínem C a během cvičení piji šumák s hořčíkem. Čili každý den si dám alespoň dva tyto šumáky. Velmi mi chutnají, více než iontové nápoje, jsou osvěžující. Někdy si dám další i během dne. Není možné, že bych si tímto mohla nějak zatížit organismus? Není takováto konzumace (denně min.2 tablety) nadměrná a nebezpečná? Jinak se domnívám, že dodržuji zásady zdravé výživy.

Názor nutriční poradykně, paní Ludmily Pszcolkové:

Já osobně nejsem příznivcem doplňků stravy, jen ve zcela výjimečných případech. Využitelnost chemicky vyrobených vitaminů je asi 20%, což je celkem málo. Vzhledem k tomu, že jsou do tablet přidávány ještě různé chemické přísady, sladidla, je jejich výsledný efekt diskutabilní.

U šumivých tablet jsem ještě opatrnější, protože při jejich užívání často dochází k podráždění žaludeční sliznice. Pokud je vaše strava vyvážená, jíte dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, pak bych se nebála, že máte málo vitaminů. Byla jsem na výborné přednášce "Oxidační stres a antioxidanty", kterou přednášel prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA. Týkala se právě vitaminů i antioxidantů. Pan profesor nám ukázal několik grafů a tabulek s výsledky různých studií s vitaminovými doplňky, aby nakonec vzal do ruky jablko a řekl, že nejlepším antioxidantem je právě toto přírodní jablko. Jsou v něm kromě vitaminů obsaženy i jiné přírodní látky, které vstřebatelnost a využitelnost vitaminů zvyšují. Navíc poukazoval na to, že studie, které jsou prováděny proto, aby potvrdily efekt užívání syntetických vitaminových doplňků, nic světoborného nepřinesly.

Souhrnem - pokud má člověk problémy se sníženou imunitou a problémy s jejich vstřebáváním, jsou vitaminové preparáty na místě, ale cíleně a krátkodobě. V opačném případě jsou to buď jen vyhozené peníze nebo vyhozené peníze + zdravotní problémy, protože přísady v tabletách mohou zatěžovat organizmus.

Pokud si dáte během dne 2 tbl po 1000 mg, dodáte tělu 2 g vit. C, což je dost. Tolik organismus nepotřebuje (v případě normálního stravovacího režimu). Pokud si ale dáte tablety 3 nebo i 4, dostáváte se k dolní hranici předávkování. U vitaminu C k předávkování dojít může, tělo ho nevyloučí tak jednoduše, zatěžuje pak játra a ledviny. Navíc se při vysokých dávkách vitaminu C snižuje významně jeho vstřebatelnost (v desítkách procent). Potom se může stát, že při snížení příjmu vitamínu nastane jeho nedostatek (tělo ho „jakoby“ nebude umět efektivně z potravy vyextrahovat).

Při sportovní aktivitě se sice potíte, to ale na množství vitaminu C žádný vliv nemá, protože pocením ztrácíte jiné ionty (sodík, draslík, hořčík, chlor – pokud míváte křeče, pak doporučuje obyčejné magnezium v tabletách z lékárny, bez přísad a chutí).

při sportu doporučuji čistou vodu s vymačkaným grepem, pomerančem, ředěnou ovocnou 100% šťávu a samozřejmě vyváženou stravu – tu doporučuji všem bez rozdílu.

Daleko větší efekt než jakékoliv doplňky bude mít pro váš organismus homeopatický lék Arnica montana 9 C - během zátěže i po ní (ideální je rozpustit 20 granulí léku do ½ litru vody a popíjet během výkonu). Uvidíte, že budete překvapená, jak Arnika funguje.

Vaše Ludmila Pszczolková
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 19.8.2022 12:52

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze