Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Sádra lehká nebo klasická?

Autor: PhDr. Radana Poděbradská, Ph.D.

V současné době jsou kromě klasické sádry v nabídce také možnosti fixace odlehčenými materiály. Jak s nimi naložit?

Ilustrační foto

Jen pro rekapitulaci uveďme, že místo klasické těžké sádry si můžeme doplatit fixaci plastovými materiály. Mezi největší pozitiva lehčí varianty jistě patří menší potivost pod sádrou v letních měsících a dostupnější hygiena, tedy možnost sprchování, případně koupání. Negativní pak je menší tolerance vůči otoku, jehož přítomnost je několik dní po úrazu normální, jenže v plastové sádře pro něj není tolik prostoru.

Z hlediska hojení zlomenin, které probíhá obvykle 3-6 týdnů dle typu zlomeniny a přidružených faktorů není vždy vhodné odlehčený materiál použít. Právě těžká sádra dává člověku přece jen trošku povědomí o tom, že má končetinu šetřit, a to zvláště v období, kdy už končetina v oblasti zlomeniny nebolí.

Pacienti si také často představují, že se s odlehčenou sádrou mohou v létě koupat v moři nebo v bazénu. To je sice pravda, nicméně mohou končetinu přetížit a zhoršit tak průběh hojení. Pod sádru se také mohou dostat nečistoty. Některé druhy odlehčené sádry se pro vstup do vody vyloženě nedoporučují, protože jsou vystlány vatou, která pak dlouho vysychá a končetina se může zapařit s následným vznikem plísňového onemocnění kůže, apod.

Z fyzioterapeutického hlediska může někdy těžká sádra, obzvláště v oblasti horní končetiny, naložena až na 6 týdnů, způsobit přetížení svalů a vazů v oblasti ramene. Pacient má pak sice zhojenou zlomeninu, ale na rok vystaráno s bolestmi v oblasti ramenního pletence.

Velmi vhodné je poradit se s odborníkem, který sádru předepíše, méně už s tím, kdo ji nakládá. Lékař by měl pacienta vždy poučit o možnostech léčby a přínosech či rizicích všech možných postupů. Na pacientech pak je, aby své rozhodnutí dobře zvážili. Pokud umíme najít tu správnou míru, tj. přednosti lehké sádry využít, ale nezneužít, lze ji pro některé typy zlomenin doporučit.

To, co se ovšem neliší, je doporučení homeopatické léčby při hojení zlomenin:

ARNIKA MONTANA 15 C - první dny po úraze 5x denně 5 granulí, se zlepšením prodlužovat intervaly na 2x denně a užívat celkem 2-3 týdny (záleží na rozsahu poranění). Pokud se po vysazení Arniky nebo během rehabilitace znovu objeví otok měkkých tkání, můžete tento homeopatický lék znovu nasadit, a to v dávkování 2x denně 5 granulí

CALCAREA PHOSPHORICA 5 C - v období sádrové fixace 5 granulí 3x denně

SYMPHYTUM 5 C - v období sádrové fixace 5 granulí 3x denně

A možná ještě jedna dobrá rada a zkušenost: Čím čistější sádra je, tím větší může být pravděpodobnost komplikací hojení zlomeniny. Více o tom v článku: „Jak nelenošit, když máte sádru!“
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PhDr. Radana Poděbradská, Ph.D.

Autor: PhDr. Radana Poděbradská, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 15.8.2020 09:30

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze