Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Kdy a jakými příkrmy začít u miminka?

Kolektiv autorů: Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Otázka, kterou si klade každá maminka malého batolátka. Kdy a čím začít dítě přikrmovat, když už mléko přestává stačit? A co když je k tomu jeden z rodičů alergik? Jak postupovat? Vybíráme pro vás z nejčastějších dotazů z naší nutriční poradny.

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Dotaz:
Mému synovi je 6 měsíců a kojení mu již přestává stačit. Ráda bych se zeptala s jakými příkrmy mám začít, jelikož stále trpí bolestmi bříška. Současně bych ho ráda ochránila před vznikem alergií (manžel, jeho tatínek je alergik).

Doporučení nutriční poradkyně Ing. Ludmily Pszczolkové:

Je velmi dobře, že při zavádění příkrmů zohledňujete alergii manžela, protože to je opravdu podstatné. Pokud budete jídlo zavádět postupně a pomalu, abyste byla schopna odhadnout potravinu, která může syna alergizovat, s vysokou pravděpodobností bude mít velkou šanci nestát se alergikem. Jen připomínám, že alergie se mohou projevovat velmi různorodě, není to jen průjem, ale i zácpa, nadýmání, poruchy spánku, kožní vyrážky, rýmy a zahlenění, mírně zvýšená teplota. Často vypadá chronická alergie jako začínající nachlazení, a přitom je důvod v jídle.

Hlavně nepřestávejte kojit. To je nejdůležitější. I kdybyste kojila jen večer a v noci, nebo jen večer a ráno, má to smysl. Nemusíte vůbec dávat umělé mléko, můžete postupně, podle snášení, přidávat zakysané mléčné výrobky a syn bude mít dostatek vápníku i bílkovin.

K snídani začněte postupně zkoušet obilninové kaše – pohankovou, jáhlovou, kroupovou, rýžovou. Uvařte je sama, nekupujte instantní. Nemusí být vařené v mléce. Nakonec můžete do kaše přidat lžíci kysané smetany. Přidejte dušené jablko, hrušku, banán, nebo najemno nasekané sušené ovoce (přikláním se k bio, protože to není sířené) – meruňky, rozinky, datle. Kaši neslaďte! dítě nemusí mít cukr, pokud ho na sladkou chuť nezvyknete, nebude ji vyžadovat a bude daleko zdravější.

Pšeničnou mouku (chleba, rohlíky) bychom měli přidávat kolem 10. měsíce věku, ideálně až po 1 roce. Místo piškotů a rohlíků doporučuji křupky natural (rýžové, kukuřičné, jahelné a amarantové) dítěti do ruky. Ideální je péct doma, ze špaldové mouky, částečně celozrnné.

Máslo dítě nepotřebuje. Pokud byste přece jen chtěla na pečivo něco namazat, tak je máslo zcela určitě daleko vhodnější než všechny margariny. U těžkých alergií na mléko je vhodné otestovat nejlépe Rama creme bonjur.

K obědu podávejte masozeleninové příkrmy. Dítě nemusí mít maso každý den, úplně stačí obden. Přimlouvám se za domácí hovězí, telecí, králík, krůta a kuře (tady OPRAVDU domácí nebo BIO – nešetřete, kuře ze supermarketů není vhodné pro nikoho!!!). Rybu dávejte až po roce, spíše později.

S vejci bych doporučovala začít až po roce, a jen se žloutkem, tady opět preferuji domácí zdroje.

Do polévky přidávejte přílohy – rýže, jáhly, pohanka, kroupy, guinoa, červená čočka, slzovka.

Zelenina - dýně hokkaido, fenykl, zelené fazolky, cuketa, kedluben, ředkvička dušená, pórek, zelený hrášek, červená řepa a brokolice. Kukuřici podle snášenlivosti.

Brambory podávejte pouze tehdy, jestliže dítě nemá jarní alergie. Brambory mají s jarními pyly břízy zkříženou alergii a tak mohou lidem, kteří mají k alergiím dispozici alergii zhoršovat. Rajčata a papriky dávejte až později.

Do hotové polévky přidávejte 1 čajovou lžičku oleje – ideální jsou bodlákový (JUST), dýňový, brutnákový, pupalkový. Obsahují cenné nenasycené mastné kyseliny.

K velkým alergenům patří celer, mrkev (!!!) a petržel (zvláště nať) a květák. Mrkev dávejte až po roce, a to jen velmi opatrně. Mrkev opravdu způsobuje velmi často alergii.

Z ovoce jsou vhodné: banány, dušená hruška, dušené jablko (ne syrové)! Dále borůvky, žlutý meloun, vařená broskev (ne z konzervy), rynglový kompot, švestkový kompot. Od 10. měsíce brusinky, maliníkový čaj, černý rybíz, maliny. V létě přidejte to, co dozrává, nejprve dušené a potom, podle snášenlivosti i syrové, to už bude syn starší.

U predisponovaných dětí doporučuji podávat mléko s vysoce štěpenou bílkovinou Nutrilon alergy care. U dětí bez predispozice k alergiím je také vhodné dávat hypoalergenní mléko, ale pokud budete kojit, nemusíte toto vůbec řešit.

Z mléčných výrobků doporučuji pouze zakysané mléčné výrobky bez škrobu s více procenty tuku (zakysaná smetana, 10% jogurt), žádné tavené sýry (to platí pro všechny, nejen pro děti), jen tvrdé sýry a pouze v malém množství (kvůli soli), nejlépe strouhané a až po roce věku.

Z čajů mohu doporučit jen dětský čaj Leros, velmi slabý černý čaj a nejlepší je čistá voda!!! Naučte dítě pít čistou vodu a budete mít o jednu velkou starost méně. Nejsem zastáncem balené vody, ale pokud máte doma vodu nedobrou, pak doporučuji vodu FROMIN. Je to jedna z nejlepších vod na zeměkouli (podle japonských testů).

Vaše Ludmila Pszczolková

 

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová
Ing. Ludmila Pszczolková

Kolektiv autorů:
Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Lucie Nestrašilová šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Ing. Ludmila Pszczolková nutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 15:29

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze