Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte potíže s nadýmáním?

Kolektiv autorů: Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Potíže s nadýmáním poznala ve svém životě většina z nás. Problém, o kterém se příliš nemluví, tak trochu společenské tabu. Z pochopitelných důvodů. Ale co když nás nadýmání trápí častěji, než je snesitelné? Co když nás omezuje v běžném životě?

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Pokud trpíte nadýmáním, je zřejmé, že vaše střevo má nějaký problém. Příčin nadýmání může být několik, a tak jsme požádali naši nutriční poradkyni, aby našim čtenářům poradila, jaká je nejsnazší cesta pomoci. Podaří-li se totiž zlepšit stav střeva, sníží se nadýmání, zvýší se vstřebatelnost železa z potravin a celé trávení bude synchronizované, což kromě jiného napomůže i snížení hmotnosti.

Jaké jsou rady a zkušenosti naší nutriční poradkyně, Ing. Ludmily Pszczolkové?

  • Důležitý je režim jídla. Základem je jíst pravidelně, ideálně ve stejnou dobu, nevynechávat denní porce. Celkový denní příjem nelze určit obecně. Nejvhodnější je, když si ve svém okolí najdete fitcentrum, ve kterém mají bioimpedanční přístroj (ne váhu), nejlépe pětibodový, který během několika sekund zjistí, jaký podíl mají ve vašem těle svaly, kolik máte tuků a kolik zadržujete vody. Výsledkem měření je také hodnota bazálního metabolismu, tj. energetický příjem, který vaše tělo potřebuje ke svým základním životním funkcím. Můj názor je, že se jedná o takové množství kalorií, které si zasloužíte. Pod tuto hodnotu byste NIKDY při redukci váhy neměli jít. Při bioimpedančním měření se často zjistí, že hodnota bazálního metabolismu klienta je mimo doporučené rozmezí – že má tzv. zpomalený metabolismus (způsobený nepravidelným dlouhodobým stravováním, opakovanými pokusy o hubnutí). Tady je redukce váhy těžší a vyžaduje důslednost a delší čas.
  • Celkový denní příjem je nutno rozdělit do jednotlivých porcí jídla s tím, že porcí bude minimálně 5, ideálně 6. Na oběd počítejte 30% denního příjmu, na snídani 20%, na dvě svačiny po 15% a na další dvě svačiny po 10%. Je to prosté. Horší je však správně spočítat a nakombinovat stravu tak, abyste byli spokojeni. V ideálním případě je vhodné najít si svého nutričního poradce, který Vám nastaví osobní nutriční plán. Musíte si najít takového, který bude respektovat vaše chuťové „potřeby“ a nevytáhne hotový jídelníček z šuplíku. Sestavit opravdu dobrý jídelníček vyžaduje velké úsilí.
  • Pokud Vás trápí nadýmání, jeho příčinou může být cukr. V takovém případě doporučuji vyloučení rafinovaných cukrů a nahrazení bílé mouky celozrnnou, popřípadě bílou špaldovou.
  • Dalším důvodem může být nevhodná kombinace jídel – ideální je systém dělené stravy, i když nemusí být tak přísný. Na našem webovém portále najdete několik článků, ve kterých rozepisuji jednotlivé nutrienty – sacharidy, tuky, bílkoviny. Je to stále stejné – složené cukry, kvalitní rostlinné tuky, umírněné množství kvalitních bílkovin.
  • Nejlepší je ranní porce složených cukrů (obilninové celozrnné kaše - ne Bebe dobré ráno) a snaha udržovat hladinu cukru co nejstálejší celý den – to je pravidelný příjem sacharidů (ovoce, zelenina, cereálie, brambory, těstoviny – ne sladkosti) nejlépe v kombinaci s bílkovinou, protože sacharidy se v tomto případě uvolňují pomaleji s tím, že odpoledne a večer dávám přednost spíše zelenině a menšímu množství příloh nebo pečiva (ideální je celozrnné – ne vícezrnné).
  • Velmi důležitý je pitný režim během celého dne. Všude se o něm stále mluví a píše, ale ne nadarmo. Kvalitní pitný režim skutečně nepodceňujte. Jeho dodržování Vám ušetří hodně práce a pomůže vám rychleji zhubnout (ideální je voda).
  • Bezpodmínečný je samozřejmě pravidelný režim sportovních aktivit. Bez sportu to nejde. Svaly jsou továrnou, která jede na tuky. Jinak se tuků nezbavíte. Já jsem zastánce chůze – je to nejpřirozenější pohyb, mám výbornou zkušenost s cvičením HEAT. U každého cvičení ale dejte pozor na to, aby vaše tepová frekvence při zátěži nebyla vyšší než vaše tzv. maximální tepová frekvence (MTR), protože pak se tuky nespalují. Přípravky na hubnutí, v reklamě tak účinné, bohužel účinné nejsou, v lepším případě to jsou jen vyhozené peníze.
  • Místo toho zkuste následující věc: ráno po probuzení vypijte nalačno opravdu horkou vodu – tak horkou, jak nejvíce snesete (v rychlovarné konvici ji uvařte a vypijte, jakmile to zvládnete). Nezní to příliš lákavě, ale je to opravdu dobré (mnoho klientů mi dalo za pravdu). A pak další sklenice s citrónovou nebo grepovou šťávou. Jednak se očistí sliznice a citrónová šťáva působí proti okyselení, které také vede k ukládání tuků.
  • A nakonec se musím zmínit i o tom, jak sami své tělo vnímáte. To vnímám jako nejdůležitější. V dnešní reklamou pokřivené době se to dělá těžko. V podstatě jsme od malička konfrontováni s dokonalostí, a tak se často vnímáme příliš kriticky, což nám přidává kil a ubírá let. Mějte se rádi za to, jací jste a ne za to, jací nejste.

Vaše Ludmila Pszczolková

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová
Ing. Ludmila Pszczolková

Kolektiv autorů:
Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Lucie Nestrašilová šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Ing. Ludmila Pszczolková nutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 8.2.2023 15:24

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze