Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Když má dítě horečku

Autor: Lucie Nestrašilová

Dnes jsme měli pernou noc. Během včerejšího dne se u syna objevil chrapot, který jsem přikládala mírnému přetažení organismu a studenému větru v relativně teplém počasí. Fyzicky se syn cítil velmi dobře, čekala jsem tedy,  zda se u něj do druhého dne objeví příznaky skutečné nemoci. V noci se však jeho stav prudce zhoršil, celou noc prokašlal, kolem čtvrté hodiny ranní nakonec usnul. Ráno se vzbudil celý zahleněný a s vysokou teplotou. Okamžitě jsem začala konat, změřila jsem mu teplotu a podle příznaků, které se u něj projevily, jsem se rozhodla začít s nemocí bojovat.      

Ilustrační foto

Co dělat, když má vaše dítě zvýšenou teplotu?

Mnoho maminek prvorodiček často tápe, jak se vlastně miminku teplota měří. K měření teploty používáme nejlépe „rychloběžku“, tedy teploměr, který změří dítěti teplotu téměř okamžitě. Výborné jsou i teploměry digitální. Z vlastní zkušenosti však musím potvrdit, že ne každý digitální teploměr měří přesně. Je potřeba mít teploměr kvalitní a ověřený.

U malých dětí měříme teplotu převážně v konečníku, kde je teplotu zhruba o 0,3-0,5 stupně vyšší než v podpaží. Teploměr zasouváme do konečníku jen po rtuť, ne dále! Jinak naměříme teplotu falešně vyšší! Normální teplota je u dětí do 37,5 °C (naměřeno v konečníku). Zvýšená teplota je mezi 37,5 °C a 38,5 °C (měřeno v konečníku). Tuto teplotu nesrážíme léky, dítě často kontrolujeme, necháme ho jen lehce oblečené, nebalíme ho do dek, nezahříváme pod peřinou, jinak mu hrozí přehřátí. Teplota v místnosti, v níž se dítě léčí, musí být stálá, neměla by překročit 20 stupňů.

Zajistěte, aby mělo dítě dostatečný přísun tekutin – vody, ovocné šťávy, ovocné čaje, bujony. Dodržování nadstandardního pitného režimu je nezbytné!

Pokud se Vám nedaří teplotu snížit, vyzkoušejte:

 • studené zábaly – dítě zabalte nebo přikryjte ručníky, namočenými ve studené vodě, vyždímanými. Ručníky po chvíli vyměňte, až do snížení teploty. Dítě ničím jiným nepřikrývejte, pouze pod něj dejte igelitovou podložku. Zábal ponechte 10 minut. Poté dítě usušte a oblékněte do slabého pyžama. Opětovně změřte teplotu cca po 10ti minutách, pokud má dítě teplotu nad 39 stupňů, zábal zopakujme.
 • ochlazujte tělo dítěte dobře obalenými sáčky s ledem – na temeno hlavy, chodidla, dlaně a bříško pokládejte sáčky s ledem, až do snížení vysoké teploty. Pokud nemáte k dispozici led, omývejte zmiňovaná místa ručníkem namočeným ve studené vodě. Buďte trpěliví, teplotu budete srážet třeba i půl hodiny.
 • udělejte dítěti koupel o 2 stupně nižší, než je teplota dítěte, jeho teplota se postupně sníží – koupel by měla trvat cca 10 minut.


Pokud má dítě jiné alarmující příznaky (např. promodrává, dusí se a sípá, chroptí, nereaguje na slovní podněty, má strnulou šíji, má vyrážku, zejm. charakteru drobných modřinek a jiné), pak po podání léků navštivte lékaře, pokud tyto příznaky dítě nemá, můžete vyčkat 1 - 2 dny s návštěvou lékaře.

Pozor: má-li kojenec nebo malé batolátko vysoké teploty déle než 1 den, může se jednat o infekci močových cest a je nutné navštívit lékaře a přinést s sebou moč ve vyvařené skleničce)

Pokud horečka trvá déle než 48 hodin a nedochází ke zlepšení zdravotního stavu, neprodleně vyhledejte lékaře!

Při boji s horečkou můžete využít i pomoci v podobě homeopatických léků.

Při podání homeopatika nelze očekávat rychlé snížení teploty do 30 minut. Homeopatický lék však nemocnému organismu pomůže, aby teplotu zvládnul vlastními silami. Teplota je v podstatě léčivá – bacily jsou na zvýšení teploty citlivé, teplem tak bacily lépe hynou.

Aconitum napellus 9 C

 • Teplota nad 38 C
 • Horká suchá kůže
 • Pacient se nepotí
 • Neklid, nevydrží v posteli

Dávkování: 5 granulí po hodině až do snížení teploty

Belladonna 9 C

 • Teplota nad 38 st. C
 • Horká kůže pokrytá hojným potem, pulsující bolesti hlavy, neklid

Dávkování: 5 granulí po hodině až do snížení teploty

Gelsemium sempervirens 9 C

 • Různá teplota
 • Bolest hlavy, otupělost, malátnost, třes, pacient nemá žízeň, leží v posteli, nehýbe se, protože nemá sílu

Dávkování: 5 granulí po hodině, při zlepšení se prodlužuje interval na 3x denně

Bryonia 9 C

 • Různá teplota, pacient leží v posteli, nehýbe se, každý pohyb ho bolí. Sliznice má suché, pacient potřebuje velké množství tekutin.

Dávkování: 5 granulí po hodině až do snížení teploty

Ferrum phosphoricum 9 C

 • Teplota do 38 stupňů
 • Únava, bolest hlavy

Dávkování: 5 granulí 2x denně

Echinacea angustifolia 5 C

 • Lék, který zvyšuje imunitu
 • Pomáhá pacientovi, aby se úplně uzdravil z jakéhokoli předchozího akutního onemocnění

Dávkování: 5 granulí 2x denně


Zdroj:
Kniha Poznáváme homeopatii, MUDr. Kateřina Formánková, MUDr. Miriam Kabelková, MUDr. Ilona Ludvíková, nakladatelství GRADA
http://www.medias.cz/kozeluhova/index.php?menu=horecka

Poznámka redakce: Homeopatické léky mohou být prodávány ve formě granulí (kuliček), tablet, sirupů nebo v alkoholovém roztoku. Rozpouštějí se v ústech. Léky není vhodné užívat bezprostředně před jídlem a pitím nebo těsně po něm. Doporučován je časový odstup od jídla cca 15-20 minut. U kojenců a malých dětí se homeopatický lék rozpouští v malém množství čisté (neperlivé) vody. Dítěti se podává buď po lžičkách, nebo postupně dítě vodu s lékem upíjí.

Více se o zásadách užívání homeopatických léků dozvíte zde: svethomeopatie.cz/cs/213-co-je-to-homeopaticky-lek-a-jake-jsou-zasady-jeho-uzivani
 

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Poznámka: Tento článek byl napsán pod odborným dohledem MUDr. Evy Kettmannové.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 22:04

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze