Jedná se o častý problém v novorozeneckém období, v době porodu totiž nemusí být dokončen vývoj slzných cest na přechodu slzovodu do nosu. Vývoj probíhá i po narození a do věku 3-5 měsíců je dokončen až u 80% kojenců. To znamená, že šance na spontánní úpravu je vysoká.

Reklama: Sedalia

Diagnóza je snadná díky typickým projevům: slzení, bělavý až žlutý hustý výtok z postiženého očička, při probuzení můžou být očička slepena, při pláči se u vnitřního koutku tvoří „jezírko“.

Příčinou uvedených příznaků je zúžení nebo až neprůchodnost slzných kanálků, které odvádí slzy ze slzného vaku do nosní dutiny. 

Na co si dávat pozor?

Jako komplikace neprůchodnosti vzniká často zánět spojivek nebo zánět slzného vaku, což je závažný stav vyžadující neprodleně návštěvu očního lékaře.

Důležité je zachovávání hygieny - očička vždy utírat čistým tamponem (mě se u mých dětí nejvíce osvědčily čtverečky z buničiny namočené v přípravku Ophtal nebo Omisan).

Recept našich babiček
Prokapávat očička mateřským mlékem po každém nakojení. Můžu potvrdit, že v některých případech je toto opatření opravdu postačující.

Z homeopatik nejčastěji doporučuji:

  • Calcarea carbonica 9 C - je vhodná pro budulínky s větší porodní váhou trpící často na seboreu a pupečníkovou kýlu
  • Silicea 15 C - spíše drobnější a zimomřivé děti, hůře se jim hojí pupík, často s hnisáním, hůře snáší očkování, potí se jim nožičky
  • Argentum nitricum 9 C u nervózních kojenců
  • Graphites 15 C – u kojenců, kteří trpí ekzémem i zácpou, jedná se spíše o pomalejší děti
  • v úvahu přichází í další léky jako Medorrhinum, Fluoricum acidum a další. Předepsat vám je může lékař-homeopat – nejlépe váš pediatr.

Všechna uvedená homeopatika se užívají 3x denně rozpuštěné ve vodě. Zlepšení lze pozorovat do 3-10 dnů, pokud ne, je potřeba zvolit jiný homeopatický lék. Se zlepšením se počet dávek postupně snižuje.

U naprosté většiny mých malých pacientů se nám povedlo předejít sondáži slzných cest a také opakované antibiotické léčbě zánětů spojivek, což je častá komplikace neprůchodnosti slzných cest.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.