Otázka, kterou si klade každá maminka malého batolátka. Kdy a čím začít dítě přikrmovat, když už mléko přestává stačit? A co když je k tomu jeden z rodičů alergik? Jak postupovat? Vybíráme pro vás z nejčastějších dotazů z naší nutriční poradny.

Reklama: Camilia

Dotaz:
"Mému synovi je 6 měsíců a kojení mu již přestává stačit. Ráda bych se zeptala s jakými příkrmy mám začít, jelikož stále trpí bolestmi bříška. Současně bych ho ráda ochránila před vznikem alergií (manžel, jeho tatínek je alergik)"

Doporučení nutriční poradkyně Ing. Ludmily Pszczolkové:

Je velmi dobře, že při zavádění příkrmů zohledňujete alergii manžela, protože to je opravdu podstatné. Pokud budete jídlo zavádět postupně a pomalu, abyste byla schopna odhadnout potravinu, která může syna alergizovat, s vysokou pravděpodobností bude mít velkou šanci nestát se alergikem. Jen připomínám, že alergie se mohou projevovat velmi různorodě, není to jen průjem, ale i zácpa, nadýmání, poruchy spánku, kožní vyrážky, rýmy a zahlenění, mírně zvýšená teplota. Často vypadá chronická alergie jako začínající nachlazení, a přitom je důvod v jídle.

Hlavně nepřestávejte kojit. To je nejdůležitější. I kdybyste kojila jen večer a v noci, nebo jen večer a ráno, má to smysl. Nemusíte vůbec dávat umělé mléko, můžete postupně, podle snášení, přidávat zakysané mléčné výrobky a syn bude mít dostatek vápníku i bílkovin.

K snídani začněte postupně zkoušet obilninové kaše – pohankovou, jáhlovou, kroupovou, rýžovou. Uvařte je sama, nekupujte instantní. Nemusí být vařené v mléce. Nakonec můžete do kaše přidat lžíci kysané smetany. Přidejte dušené jablko, hrušku, banán, nebo najemno nasekané sušené ovoce (přikláním se k bio, protože to není sířené) – meruňky, rozinky, datle. Kaši neslaďte! dítě nemusí mít cukr, pokud ho na sladkou chuť nezvyknete, nebude ji vyžadovat a bude daleko zdravější.

Pšeničnou mouku (chleba, rohlíky) bychom měli přidávat kolem 10. měsíce věku, ideálně až po 1 roce. Místo piškotů a rohlíků doporučuji křupky natural (rýžové, kukuřičné, jahelné a amarantové) dítěti do ruky. Ideální je péct doma, ze špaldové mouky, částečně celozrnné.

Máslo dítě nepotřebuje. Pokud byste přece jen chtěla na pečivo něco namazat, tak je máslo zcela určitě daleko vhodnější než všechny margariny. U těžkých alergií na mléko je vhodné otestovat nejlépe Rama creme bonjur.

K obědu podávejte masozeleninové příkrmy. Dítě nemusí mít maso každý den, úplně stačí obden. Přimlouvám se za domácí hovězí, telecí, králík, krůta a kuře (tady OPRAVDU domácí nebo BIO – nešetřete, kuře ze supermarketů není vhodné pro nikoho!!!). Rybu dávejte až po roce, spíše později.

S vejci bych doporučovala začít až po roce, a jen se žloutkem, tady opět preferuji domácí zdroje.

Do polévky přidávejte přílohy – rýže, jáhly, pohanka, kroupy, guinoa, červená čočka, slzovka.

Zelenina - dýně hokkaido, fenykl, zelené fazolky, cuketa, kedluben, ředkvička dušená, pórek, zelený hrášek, červená řepa a brokolice. Kukuřici podle snášenlivosti.

Brambory podávejte pouze tehdy, jestliže dítě nemá jarní alergie. Brambory mají s jarními pyly břízy zkříženou alergii a tak mohou lidem, kteří mají k alergiím dispozici alergii zhoršovat. Rajčata a papriky dávejte až později.

Do hotové polévky přidávejte 1 čajovou lžičku oleje – ideální jsou bodlákový (JUST), dýňový, brutnákový, pupalkový. Obsahují cenné nenasycené mastné kyseliny.

K velkým alergenům patří celer, mrkev (!!!) a petržel (zvláště nať) a květák. Mrkev dávejte až po roce, a to jen velmi opatrně. Mrkev opravdu způsobuje velmi často alergii.

Z ovoce jsou vhodné: banány, dušená hruška, dušené jablko (ne syrové)! Dále borůvky, žlutý meloun, vařená broskev (ne z konzervy), rynglový kompot, švestkový kompot. Od 10. měsíce brusinky, maliníkový čaj, černý rybíz, maliny. V létě přidejte to, co dozrává, nejprve dušené a potom, podle snášenlivosti i syrové, to už bude syn starší.

U predisponovaných dětí doporučuji podávat mléko s vysoce štěpenou bílkovinou Nutrilon alergy care. U dětí bez predispozice k alergiím je také vhodné dávat hypoalergenní mléko, ale pokud budete kojit, nemusíte toto vůbec řešit.

Z mléčných výrobků doporučuji pouze zakysané mléčné výrobky bez škrobu s více procenty tuku (zakysaná smetana, 10% jogurt), žádné tavené sýry (to platí pro všechny, nejen pro děti), jen tvrdé sýry a pouze v malém množství (kvůli soli), nejlépe strouhané a až po roce věku.

Z čajů mohu doporučit jen dětský čaj Leros, velmi slabý černý čaj a nejlepší je čistá voda!!! Naučte dítě pít čistou vodu a budete mít o jednu velkou starost méně. Nejsem zastáncem balené vody, ale pokud máte doma vodu nedobrou, pak doporučuji vodu FROMIN. Je to jedna z nejlepších vod na zeměkouli (podle japonských testů).

Vaše Ludmila Pszczolková

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.