Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Co jíst v těhotenství?

Kolektiv autorů: Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Výživa v těhotenství... Téma, na které se často ptáte v naší Nutriční poradně. Co radí nutriční poradkyně, paní Ludmila Pszczolková? Liší se nějak strava těhotných žen? Jaké potraviny by doporučila nastávající mamince a jakým je lepší se raději vyhnout? 

Ilustrační foto
Zdroj: Ludmila Kindlová

Co se týká výživy, není dle mých zkušeností mnoho rozdílů mezi výživou těhotné ženy a „zdravým jídelníčkem“.

Jídlo je důležité pro zdraví každého z nás, u těhotné ženy to platí dvojnásobně. Správným složením stravy může žena do značné míry ovlivnit zdraví svého dítěte. Velmi vhodné je začít myslet na správnou životosprávu 3 měsíce před otěhotněním, ideálně půl roku.

V době těhotenství a zejména v jeho závěru by se měla žena vyvarovat všech potravin, které mohou způsobit alergii. Základem jídelníčku by měly být obiloviny, těstoviny, celozrnné pečivo a rýže. Nejen pro svůj obsah vitaminů a minerálů, ale také pro obsah vlákniny a hladně pro obsah polysacharidů (složených cukrů), které udržují stabilní hladinu glukózy v krvi. Je to důležité nejen pro matku, ale i pro dítě, protože dítě je odkázáno na rovnoměrný přívod cukru z krve. Proto by nemělo docházet k velkým výkyvům hladiny cukru v krvi (což způsobují zejména sladkosti, bílý mouka). Celozrnné obiloviny obsahují také bílkovinu – lepek. Je bohužel pravda, že se stále zvyšuje počet těch, kteří mají s lepkem problémy, ale je nutno uvést to, že v celozrnných potravinách se do mouky dostává i obilný klíček, který obsahuje enzymy a ty pomáhají tělu lepek metabolizovat. Bílá mouka klíček neobsahuje vůbec.

Významně by také měla být zastoupena zelenina a ovoce, pro svůj obsah vitaminů, minerálů, vlákniny, antioxidantů. Bohužel ale není všechna zelenina a ovoce ze supermarketů úplně vhodná. Je pěstovaná daleko od nás, sklízená nezralá, často plná chemických látek. Pokud nemáte přístup k domácí zelenině a ovoci, volte alespoň druhy pěstované u nás a kupujte je v době jejich přirozené sklizně. Pokud máte chuť na nějakou konkrétní zeleninu či ovoce, které u nás právě neroste, zkuste mražené nebo sušené.

Důležité zastoupení ve stravě mají také tuky. Těch se nemusíme bát a platí to i pro gravidní ženy. Nikdy by nemělo být množství rostlinných tuků nižší než živočišných, spíše naopak. Převažovat by tedy měly rostlinné oleje – olivový, lněný, konopný, bodlákový, dýňový. Poslední čtyři obsahují cenné omega 6 mastné kyseliny, tzv. esenciální, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Esenciální mastné kyseliny jsou velmi důležité pro vývoj mozku plodu. Denní dávka je 1 polévková lžíce.

Diskutabilní (a nejen u gravidní ženy) je mléko. Jsem zastáncem neochucených bílých jogurtů (ne Activia), neochucených jogurtových nápojů, kefírů, acidofilního mléka, tvarohu a tvarohových sýrů. Tvrdé sýry by pro svůj vyšší obsah solí měly být pouze doplňkem.

Co se týče masa, tak vždy důsledně zakazuji kupované drůbeží maso pro svůj vysoký obsah růstových hormonů a antibiotik. Těhotná žena by měla investovat a „dovolit si“ bio maso. Nemusí ho jíst každý den, zcela postačí 2-3x týdně, z toho 1-2x týdně rybu. Nemyslete si, že ryby z našich rybníků jsou méně cenné. Obsahují jen méně jódu, ale jinak jsou stejně kvalitní.

A co omezit?

  • uzeniny (vysoký obsah solí, karcinogenních látek, mnoho skrytých tuků)
  • průmyslově zpracované potraviny, polotovary, instantní potraviny, konzervy apod. (mnoho tuků, solí, chemických aditiv)
  • kávu (kofein prochází placentou a ovlivňuje plod)
  • byliny (některé jsou velmi účinné a všeobecné mínění o jejich bezpečnosti není vždy pravdivé), bezpečný je heřmánek, meduňka, při výtocích sedací koupel z kontryhelu nebo majoránu.

Určitě nezapomínejte na pitný režim, jsem zastáncem čisté vody, slabého černého či zeleného čaje a domácích ovocných čajů (z jablečných slupek, mraženého ovoce).

Nejezte za 2, ale 2x zdravěji! Odměnou Vám bude zdravý a spokojený človíček.

PS: V případě jakýchkoliv zdravotních problémů nebo obav se určitě poraďte s lékařem homeopatem. Homeopatie je v období gravidity i v době kojení volbou léčby číslo jedna. Je účinná, zcela bezpečná, zohledňuje celkový stav ženy včetně její psychiky i nálady.

Vaše Ludmila Pszczolková

 

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová
Ing. Ludmila Pszczolková

Kolektiv autorů:
Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Lucie Nestrašilová šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Ing. Ludmila Pszczolková nutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.3.2023 11:12

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze