Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Mažoretky, pohyb a děti

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Poslední dobou se mezi malými školačkami velmi rozmohl zájem o skupinové aktivity typu mažoretky nebo roztleskávačky. A rodiče se často ptají: “Je taková pohybová aktivita zdravá?" Přijde na to…

Ilustrační foto
Zdroj: www.wikipedia.org

Kromě malých miminek tvoří druhou nejpočetnější skupinu dětí v mé ordinaci děti ve věku 8-15 let a s výše uvedenou otázkou se potýkám téměř denně. Dle mého názoru je velkým nešvarem „moderní doby“ nedostatek pohybové aktivity dětí obecně. Vždyť, když si představíme jejich denní režim, skládá se převážně z pasivních činností. Maximálně se musí někam přesunout a i to se děje spíše autem nebo hromadnou dopravou.

Když jsem se přestěhovala na vesnici, jako pohybový specialista jsem se těšila, že uvidím chodit převážnou většinu dětí do školy pěšky. Proto mě velmi překvapilo, když jsem viděla, jak rodiče vozí děti do školy autem až před školu, a to nezřídka až do 4. třídy i děti starší. Asi nejhorším aspektem celé situace je, že při komunikaci s rodiči můžeme vidět, jak si vůbec neuvědomují, že tímto svému dítěti nepomáhají, ale naopak ubližují. Chtějí, aby se dítě déle vyspalo…, často oponují tím, že oni také jezdí autem, tak proč by tento komfort nedopřáli také svým dětem…, že to mají vlastně po cestě… Jenže! Když musí vaše dítě dříve ráno vstát, dříve také spaluje energie! Zvyšuje se tak jeho energetický výdej a tím přirozeně bojujete proti stále více rozšířené epidemii dětské obezity. Také tím, že má dítě povinnost se dopravit do školy po svých, vedete své dítě k zodpovědnosti a připravujete jej na život.

Pokud jste jako rodiče uvědomělí, případně jste v dětství sportovali a pohyb máte rádi, jistě zvažujete, co bude v tomto směru dělat vaše dítě. V prvé řadě byste jim měli jít příkladem. Bylo zjištěno, že děti rodičů, kteří sportují jsou až 6x méně často obézní a mají lepší vztah k pohybu. Dále byste měli dobře zvolit míru pohybové aktivity. Je dobré si uvědomit, že do jisté míry je každá pohybová aktivita pro dítě zdravá. Pravidelný pohyb s jasným zaměřením 2-3x týdně v délce přibližně 1,5 hodiny by neměl dítěti škodit a může kompenzovat pohybovou pasivitu ve škole, u počítače a televize. Pokud ale přejde sport pro prevenci a radost ve výkonnostní aktivitu, může být vaše dítě ohroženo problémy v pohybovém systému. Nejčastěji se pak objeví bolesti zad či končetin nejprve přes den, později i v noci. Dítě může být méně soustředěné ve škole, zhorší se v prospěchu. V terapii pak mnohdy stačí jen vrátit sportovní aktivitu do správných mezí a je po bolesti.

Na čem ještě záleží?

Každé dítě vstupuje do sportovní aktivity s jinou kvalitou pohybového systému, proto nemusí být od věci poradit se s odborníkem na pohybový systém, zda je daná aktivita právě pro vaše dítě vhodná a do jaké míry. Pokud si holčička vybere, že chce chodit mezi mažoretky nebo roztleskávačky, vždy se v taneční škole informujte, jak probíhá jejich výuka. Kromě nácviku tanečních sestav by měly být do výuky pravidelně zařazovány také protahovací a koordinační cvičení. To, že se vaše dcera naučí rozštěp nebo šňůru ještě nemusí znamenat konec světa, stačí když ji to (jak bývá pravidlem) včas přestane bavit, což bývá zhruba při přestupu na střední školu, kdy už nezbývá na takové aktivity mnoho prostoru. Milující a pozorní rodiče by vždy měli poznat, jestli je vše v pořádku a zda má jejich dítě z pohybu stále radost, nebo zda je jejich dítě přetížené. Věřte si!

Pokud je vaše malá mažoretka zrovna před některým z vystoupeních a tréninky se proto na přechodnou dobu stupňují, můžete takové období překlenout i s pomocí homeopatik, které omezí vznik bolestí a poruch v pohybovém systému. V takovém případě můžete podat:

ARNICA MONTANA 9 C5 granulí 2x denně, působí na svalová a pojivová mikrotraumata v důsledku přetížení

RUTA GRAVEOLENS 9 C5 granulí 1x denně, působí na šlachy a periost, kde podpoří optimální fyziologické vlastnosti těchto tkání

NUX VOMICA 5 C5 granulí 2x denně, je vhodné při přetížení dítěte mnoha aktivitami a kroužky.

Přeji mnoho pěkných zážitků s vašimi ratolestmi.
 

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 8.2.2023 14:36

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze