Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Novoroční očista organismu!

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Konec roku patří jednoznačně vánočním svátkům a oslavám příchodu Nového roku. Přípravy, které těmto svátečním dnům předchází jsou, zejména, pro ženy velmi náročné a vyčerpávající. Když následně o vánočních svátcích "upadneme" do pohody a začneme si užívat přítomnosti našich blízkých a vychutnávat dobroty, které si v průběhu roku nedopřejeme, uvolníme se a příliš neřešíme, co a jak často jíme, prostě si užíváme a řešení necháme na Nový rok...

Ilustrační foto
Zdroj: boyko_asparuhov@yahoo.com

Protože se to týká i nás, zeptali jsme se naší výživové poradkyně Ludmily Pszczolkové, jaká jsou její doporučení na rozumnou "detoxikaci-očistu organismu" po předvánočním stresu, vánočním přejídání se a náročné oslavě Silvestra...Chceme přece Nový rok zahájit nově, ve zdraví a s čistým štítem:-)

"Pokud Vám mohu poradit, tak nevěřte všem povánočním reklamním kampaním, které slibují zhubnutí nebo úpravu střevní mikroflóry, jinak vám vrátí peníze. Mám zkušenost s touto kúrou i s jejími následky v podobě propuknutí alergie na mléko,... Náš organismus se čistí – detoxikuje vždy, když k tomu má možnost. Je ale bohužel pravda, že těch možností mu mnoho nedáváme.

Prvním krokem je pitný režim. Jinak se tělo čistit nemůže. Ideální je čistá voda, minimálně 2 litry denně. V zimě je přirozené, že na studenou vodu nemáme chuť, proto doporučuji pít vodu horkou. Nezní to sice moc „chutně“, ale není to vůbec špatné. Z východní medicíny pochází i jedna z možností ranní „očisty“ – nalačno vypít ¼ litru horké vody (převařte ji v rychlovarné konvici a vypijte tak horkou, jak nejvíce snesete). Horká voda čistí sliznice. Výborná je také voda s citrónovou šťávou – působí proti okyselení organizmu. Po Vánocích se okyselení zhoršuje, protože potraviny, které ho způsobují (cukr, bílá mouka, maso, rafinované potraviny, alkohol, atd.) se na našem stole objevují v daleko větší míře a daleko častěji. Proto by v našem „novém“ jídelníčku mělo objevovat výše uvedeného co nejméně.

Naopak je vhodné zvýšit množství ovoce a zeleniny. I tady ale platí to, že v zimě je ideální jít spíše pokrmy teplé. Proto by měla být zelenina dušená a i ovoce může být teplé - například upečené. Výborné je například jablko nebo hruška se skořicí (skořice působí rovněž proti překyselení). Důležité je samozřejmě nepřidávat cukr.

Den začněte očištěním vodou, pokračujte ovocem v kombinaci s bílým jogurtem, neochuceným jogurtovým mlékem nebo s celozrnnou kaší (pohanka, rýže, ovesné vločky, jáhly). Kaši lze koupit i hotovou instantní. U oběda volte více zeleniny, méně masa, ideální jsou zeleninové polévky. Odpoledne opět celozrnné pečivo, zakysané mléčné výrobky (neochucené), tvaroh, zelenina, ovoce, postupně přidejte v rozumné míře maso (dušené, vařené, pečené), tvrdý sýr a vejce.

Samozřejmostí je dodržování pravidelnosti v jídle. Celkově se jinak jedná o zásady zdravé výživy tak, jak je již všichni známe.

S oblíbenými detoxikačními čaji bych byla velmi opatrná, určitě bych se o jejich užití poradila s odborníkem, protože byliny jsou velmi účinné a stejně tak, jak mohou pomoci, mohou i ublížit.

Důležitý je samozřejmě pohyb, protože svaly pomáhají spalovat tuky i látky v nich obsažené. Navíc se při pohybu uvolňují látky, které zlepšují nejen náš zdravotní stav, ale i naši náladu. Zajímavé a povzbuzující je rovněž fakt, že po fyzické zátěži, při které naše tělo „spaluje“ tuky, je organismus v režimu spalování ještě následujících 24 hodin (pokud člověk sportuje pravidelně – a nejedná se jen vrcholový sport – spaluje jeho metabolismus rychle a účinně).

Hlavně si nedávejte příliš vysoké cíle, ne vždy se je podaří dodržet a pak jsou z toho jen zbytečná zklamání. Neměřte svůj úspěch shozenými kilogramy, ale tím, jak se cítíte."

Vaše Ludmila Pszczolková

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 9.12.2019 16:53

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze