Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Výživa dětí při sportovní zátěži – 1. část

Kolektiv autorů: Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Máte děti, které sportují? A zamysleli jste se někdy hlouběji nad tím, jak se stravují? Je jejich strava dobrá nebo špatná? Pokud si alespoň jednou za čas položíte podobnou otázku, čtěte dál... Zeptali jsme se totiž za vás naší nutriční poradkyně...

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Jsem na zimním stadionu, malým hokejistům začíná trénink. Syn najíždí na led, já mířím do „hokejové“ restaurace. Objednávám si čaj. Hned za mnou stojí dvě krásné malé holčičky, které mají po krasobruslařském tréninku hlad. Obě si kupují párek v rohlíku a jeden z uměle žlutých sycených nápojů. Na výběr měly ještě smaženku s vajíčkem a cibulí, pizzu a mastnou koblihu s marmeládou pokrytou vrstvou sypaného cukru. První, co mě v tu chvíli napadne, je otázka: Je skutečně tato nabídka ve „sportovní restauraci“ správným zdrojem energie pro aktivní děti? Zamysleli jste se i vy někdy nad tím, jaké občerstvení si mohou děti před nebo po tréninku na stadionu, u tělocvičny nebo ve škole koupit?

Jelikož se jedná o problém, který se opakuje v drtivé většině restauračních zařízení, zeptali jsme se naší nutriční poradkyně, paní Ludmily Pszczolkové, jaké jsou zásady stravování dětí při zvýšené fyzické námaze?

„To, co je nabízeno dětem, a nejen na sportovištích, nemá pranic společného se zdravím a opravdu je mi líto dětí, kterým rodiče takové „dobroty“ kupují. Jsou to předražené prázdné kalorie, které zatěžují dětský organizmus. Už jsem rezignovala na věty typu „pro jednou mu to neuškodí“ nebo „vždyť to jí každý“. Uvědomme si, že naše tělo je zcela odkázáno na to, co mu dáme. Z ničeho jiného žít a stavět nemůže. To, jaké stravovací návyky dítě naučíme, se odrazí v celém jeho životě. Strava nemá vliv jen na to, jak silné máme zuby nebo kosti, ale i na to, jak budeme zvládat stres, jak se budeme učit, jaká bude naše odolnost vůči nemocem, jak zdravé budou naše děti. Dříve se říkalo, že jediné, co dítěti můžete opravdu dát, je vzdělání. Já si dovoluji k tomu přidat i stravovací návyky.

První zásadou je pitný režim. Tady bych se přimlouvala za to, aby se děti naučily pít asi 2 hodiny před zátěží, minimálně 7 ml na 1 kg hmotnosti. A samozřejmě po zátěži také, protože voda pomáhá vyplavovat metabolity vznikající při zátěži. Tělo vstřebá jen tolik tekutin, kolik potřebuje, zbytek vyloučí, takže tady platí: více je lépe. Já jsem zastánce čisté vody, nedoporučuji žádné šťávy ani jinak slazené či ochucené nápoje. Pokud dětem čistá voda nechutná, můžete jim ochutit čerstvě vymačkanou šťávou z citrónu, pomeranče, grepu.
Ideální strava sportovce se nijak výrazně neliší od racionální stravy, pokud se nejedná o silové sporty. V podstatě jde o vyvážený příjem bílkovin, sacharidů a tuků.

Děti nepotřebují stravu bohatší na bílkoviny, ale potřebují kvalitnější bílkoviny. Pokud je bílkovin více, tělo je musí dost náročným způsobem odbourávat, což organizmus zatěžuje a překyseluje. U bílkovin je ideální příjem živočišných a rostlinných bílkovin v poměru 1:1. Proto nejsem zastáncem denní konzumace masa. Stačí 2-3x týdně, z toho 1x týdně rybu. Z masa jednoznačně nedoporučuji kuřecí maso, pokud není z ekologického chovu (pro vysoký obsah hormonů a ATB), spíše krůtí, hovězí, vepřové. Ryby jsou výborné, ale ne každé dítě je má rádo. Určitě bych dítě nenutila, aby si rybu nezprotivilo.

Bohatým zdrojem bílkovin jsou také luštěniny a obiloviny. U luštěnin je vhodná příprava s kořením (např. saturejka), aby nezpůsobovalo nadýmání a také kombinace spíše s dušenou zeleninou než s masem nebo vejcem tak, jak jsme zvyklí. U obilovin je volba jednoduchá – ovesné vločky, pšenice ale i pohanka. Jen pro zajímavost a pro všechny „masožrouty“ uvádím srovnání obsah bílkovin u hovězího masa (21%) a ovesných vloček (14%). Navíc mají rostlinné zdroje bílkovin tu výhodu, že neobsahují tolik „průvodních“ látek pro zdraví nepříznivých jako bílkovinné potraviny živočišné (nasycené tuky, cholesterol, nadbytek fosforu a samozřejmě rezidua růstových stimulátorů, antibiotik apod.). Naopak obsahují minerální látky, vitaminy, vlákninu.

Proto bych u dětí jednoznačně doporučovala obilninové kaše – vločkovou, jáhlovou, pohankovou. Ne instantní, ale doma připravené. Pokud může vaše dítě konzumovat mléko, tak s mlékem, ale výborné jsou bez mléka. Z mléčných výrobků obecně doporučuji zakysané neochucené mléčné výrobky, ideální je kyška, mikyška, kefír, kefírové mléko, jogurt – jednoznačně Hollandia, Choceň, Kunín. Co se týče množství, pak jednoznačně stačí 200-250 ml mléka nebo jeden malý jogurt.

U tuků dávejte přednost rostlinným tukům, ale na chléb jednoznačně máslo. Do salátů olivový olej, ale výborný a pro cévy velmi prospěšný je olej konopný, bodlákový a lněný (ten je nejméně chutný, ostatní jsou velmi dobré).“

Další kapitolu o sacharidech naleznete v článku: "Výživa dětí při sportovní zátěži – 2. část".

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová
Ing. Ludmila Pszczolková

Kolektiv autorů:
Lucie Nestrašilová, Ing. Ludmila Pszczolková

Lucie Nestrašilová šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Ing. Ludmila Pszczolková nutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.11.2021 16:07

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze