Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Fotografování vás naučí dívat se na svět pozorněji, vědomě...

Autor: Lucie Nestrašilová

V posledním čísle "Zdravotnických novin" nás zaujal rozhovor s lékařem, odborníkem v homeopatii, místopředsedou Rady Homeopatické lékařské asociace, naším kolegou, MUDr. Tomášem Janíčkem...
 

Ilustrační foto
Zdroj: Ludmila Kindlová

Velkou část výstavy výtvarných prací zaměstnanců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) „Jsme jedničky, ne jen úřad“, která se uskutečnila v galerii Flora v prostorách VZP v Orlické ulici na pražských Vinohradech letos v létě, tvořily fotografie. Mezi nejzajímavější a technicky nejdokonalejší patřily práce MUDr. Tomáše Janíčka, revizního lékaře VZP Šumperk, který odpovídá na otázky Zdravotnických novin.

Jaká je vaše medicínská specializace, kde všude jste pracoval před nástupem do VZP?

Po absolvování vojny (jako lékař-masér v Dukle Praha u kanoistů) jsem dlouhých 21 let pracoval v nemocnici v Šumperku. Do první atestace na interně a pak opět do atestace na půl úvazku na oddělení klinické biochemie. Bouřlivá léta po roce 1989 mě postupně zavedla od klinické praxe do vedení nemocnice – jako náměstka a posléze ředitele. Díky dokončení privatizace Šumperské nemocnice, a. s., z toho nakonec bylo deset náročných let řízení organizace o tisíci zaměstnancích. To si vyžádalo doplnění vzdělání o studium MBA. V letech 1991–1992 jsem také absolvoval vzdělávací kurs v homeopatii garantovaný francouzským CEDH (Centre d’Ensegnement et de Développement de l’Homéopathie). Víte, docela mě v té době zlobila senná rýma, a tak jsem se rozhodl něco s tím dělat… „Křídla“ mi ale narostla po roce 2006, kdy se většina mých společníků rozhodla pro prodej nemocnice. Takže jsem si zopakoval rok studia homeopatie a doplnil to po vzoru některých kolegů o dvouleté vzdělání v akupunktuře na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Od roku 2006 tak provozuji homeopatickou poradnu, od roku 2008 rozšířenou o akupunkturu. Abych ji mohl provozovat jako svého koníčka, rozhodl jsem se od roku 2009 na část úvazku zúročit své zkušenosti s pojišťovenským systémem jako revizní lékař VZP.

Jak jste se právě k těmto alternativám dostal?

Během mnoha let zkušeností ve zdravotnictví, klinických i manažerských, jsem si čím dál více začal uvědomovat určité skutečnosti. Pokroky v diagnostice i v invazivní léčbě závažných stavů jsou bez diskuse. Na druhou stranu to vede k roztříštění medicíny do superspecializací a jednotliví odborníci si přestávají navzájem rozumět a nejsou schopni ani komunikovat s pacientem. Ten se nějak ztratil mezi spoustou přístrojů a administrativy. Lidé jsou mnohem složitěji léčeni, ale necítí se zdravější. Chybějí lékaři, kteří by pacienta poslouchali a věnovali pozornost celé jeho osobnosti a ještě lépe jeho postavení v daném prostředí. V tom se dobře doplňuje moje práce „alternativního“ lékaře s prací revizního doktora VZP. Důležitou částí mé práce je být poradcem našim klientům, kteří velmi často ve zdravotním systému bloudí. A pokud z toho má někdo prospěch, tak to nejsou oni ani VZP. To je další částí mé revizní práce. Alternativní metody nejsou proti západní medicíně, ale pro její obohacení. Žijeme v Evropě, v 21. století. Ideální pro člověka je možnost výběru z různých léčebných metod nebo jejich kombinování. Považuji za stejně škodlivé nepoužít antibiotika u rozvinuté bakteriální infekce jako tlumit signály těla – bolest, pálení žáhy, psychickou rozladu nebo zácpu – chemickými látkami a neřešit důvod těchto potíží. Je celá škála metod, jak pomoci, ale za vhodné považuji, aby tyto alternativní metody prováděli lékaři znalí jejich limitací. Proto také část energie věnuji práci jako místopředseda Homeopatické lékařské asociace (http://www.hla-homeopatie. cz). Je škoda, že pro to naši legislativci nemají uši. Alternativní metody jsou mnohem levnější a mnohdy k vyřešení zdravotních problémů dostačující. To si např. uvědomili ve Švýcarsku, kde běží několikaletý experiment úhrady této péče za definovaných podmínek pojišťovnami. Ten pak vyhodnotí, jestli v něm pokračovat.

Co vás přivedlo k fotografování a co vám přináší?

V ideálním modelu života by po fázi braní rozumu měla následovat fáze zúročení tohoto „studia“ – v rodině i v práci, tedy vytvoření takového zázemí, aby v třetí fázi života měl člověk volné ruce pro koníčky a obecně pro sebe a své bližní. Mně to osud umožnil. Děkuji za to. Fotografování je k tomu pro mě velmi dobrý nástroj. Je to nejrychlejší metoda, jak zachytit kouzlo okamžiku. Samozřejmě s omezením na to zobrazitelné. Ale dobrá, subjektivní fotografie nese i stopu toho „za obrazem“. Doufám, že je to snad patrné i z mých fotografií. Hodně mě přitom v posledních letech ovlivnily tři opravdové cesty: dvě do libyjské pouště a jedna do Himálaje. Ta poslední byla tak silná, že jsem z ní vydal knižní deník (viz www. suplik.cz). Na takové cestě člověk kromě okolní krajiny a lidí poznává především sebe. Tyto prostory plné energií velmi pomáhají uspořádat si myšlenky. Čas a prostor začnou fungovat trochu jinak. I fotografování vás naučí dívat se na svět úplně jinak – pozorněji, vědomě. Začnete vnímat kouzlo všedních okamžiků – světlo, stíny, nálady… Zjemní to vnímání. Z mých fotek, které mám v čekárně před ordinací, snad lidé vycítí, jakého jsem ladění. To je důležité pro vzájemnou důvěru, bez které by léčení tak nefungovalo. Takže dalším koníčkem je kontakt s lidmi, především s rodinou, ale i umění všeho druhu, prostě vše, stručně řečeno život jako takový. Není ale nutné zážitky hledat daleko, toto léto jsme si s manželkou a přáteli užili pěšího putování po jižních Čechách. Stejně to nejcennější má člověk doma. I když uznávám, že je těžké si to uvědomit, když se nemůžete vzdálit.

Máte nějaké životní heslo či motto, kterým se řídíte v těžkých životních situacích?

Mám jich celou řadu, ale většinu si hned nevybavím, stejně jako vtipy. Ale jedno prozaické asi vede: „Když nejde o zdraví, jde o prkotiny.“ A když jde o zdraví, tak většinou platí: „Nic není tak horké, jak se to napřed zdá.“ S tím si vybavuji krásný výrok Marka Twaina zhruba v tomto smyslu: „V životě jsem si prožil spoustu nepříjemností, z nichž většina se mi nestala.“ Příliš pozornosti věnujeme obavám z budoucnosti a nezbývá nám mnohdy prostor na vnímání toho podstatného – přítomnosti…

Zdroj: Zdravotnické noviny - ZDN, 7.11.2011, strana 8, www.zdn.cz

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 12.8.2020 03:35

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze