Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatie a premenstruační syndrom?

Kolektiv autorů: MUDr. Eva Kettmannová, Andrea Novotná

Patřím k ženám, které mají už od svých prvních měsíčků s touto čistě ženskou záležitostí problém. Začalo to hned poprvé…  

Ilustrační foto
Zdroj: boyko_asparuhov@yahoo.com

Menstruace mne navštívila poprvé na škole v přírodě. No uznejte, to je hrůza! Musela jsem potupně dojít o přestávce mezi vyučováním za třídní učitelkou, aby mne uvolnila z hodiny. Další problém byl, že jsem nebyla vybavená z domova a musela jsem si vložku vypůjčit. Paní učitelka vyvolala nežádoucí pozornost kluků, protože v dobrém úmyslu, vyzvala mojí spolužačku, aby mne doprovodila. Bylo mi jasné, že budu muset vysvětlovat, o co šlo. Už jen z tohoto faktu, mi bylo na omdlení. To, jak jsem byla vědomostně vybavená o menstruaci dokládá nejen fakt, že jsem ve třinácti letech neměla s sebou na tři týdny školy v přírodě vložky, ale také to, že jsem si hroznou, tlustou a neforemnou vložku s názvem EXTRA, přiložila lepícím proužkem směrem nahoru. Domnívala jsem se, že je potřeba, aby TO hlavně pevně drželo TAM. V dnešním světě internetu a jednoduchém způsobu, jak se dozvědět úplně vše, vědí již ani ne desetiletá děvčata, co je čeká. Já nevěděla téměř nic. Navíc, něco jsem se stejně měla dozvídat až později, postupně a přímo od vlastního těla.

Tak třeba…že to, že si důkladně odpočítávám 28 dní mezi cykly je mi úplně k ničemu. Říká se tomu nepravidelná menstruace a je to k zbláznění. V době, kdy jsem měla své první lásky a začínala sexuálně žít, nebyla dostupná antikoncepce, takže čekání na příchod měsíčků bylo opravdové drama se vším všudy. Ovšem to nejhorší, co si pro mne mé tělo připravilo, se ukrývá pod zkratkou PMS. Než jsem pochopila, že za stavy, které mne přepadají od puberty nepravidelně každý měsíc, je nějaký syndrom a ne málo věcí ve skříni, špatná velikost podprsenky, nebo má nedisciplinovanost v dietním režimu, hodně jsem se natrápila.

Co je ale daleko horší než nedopnuté kalhoty je stav, který se mi odehrává v hlavě. Jsem k nevydržení. Je mi zima, za chvilku se potím. Bývám velice nervózní, prchlivá. Řeším plno situací úplně opačně, než v jiných týdnech. Někdy se přistihnu, jak pokřikuji na rodinu, jako by to byla tlupa neandrtálců, která nechápe, že vše musí být hned teď! Jsem schopná si své neadekvátní chování uvědomit, ale nedokážu ho zastavit. Je to jako s chutí v těchto PMS dnech. Nemohu projít kolem stánku s oříšky. Nejde to. K velkému údivu paní prodavačky jí nutím nasypat kešu ořechy v čokoládě do jednoho pytlíku se slanými mandlemi, protože miluji tu směs chutí sladkého a slaného. Druhý den se za toto hřešení trestám cvičením a dietou, kterou stejně nevydržím. Jako by si mé tělo chtělo ze mne vystřelit, protože já pochopitelně moc dobře vím, že před menstruací je právě sůl a čokoláda naprosto špatným hříchem. V den, kdy se dostaví očekávané, si připadám jako znovuzrozená. Vše je zcela opačné. Některé ženy první den menstruace trpí, mě se uleví. Raději vydržím bolest v podbřišku, ale hlavně, že je mi psychicky dobře. S úsměvem minu kritický stánek s ořechy a vím, že mám na tři týdny vyhráno. To je čas, kdy se musím rychle oklepat, čeká mne totiž další čtrnáctidenní boj s vlastní vůlí a tělem.

Problém s premenstruačním syndromem řeší mnoho žen. Zeptali jsme se proto lékařky, paní MUDr. Evy Kettmannové, odbornici v homeopatii, zda-li může při řešení potíží spojených s PMS pomoci homeopatie:

Předmenstruační syndrom se objevuje několik dnů před nástupem menstruačního krvácení, projevuje se tělesnými i psychickými symptomy a postihuje v různé intenzitě asi 2/3 žen.

Psychické potíže jako mrzutost, podrážděnost, plačtivost a deprese omezují mnoho žen v běžné aktivitě a snižují jejich výkonnost v práci nebo v domácnosti. Z tělesných příznaků nejvíce obtěžuje příbytek na váze, který je způsoben zadržováním těkutin v těle, bolestivé nateklé prsy a zvýšená chuť na sladké.

Obecné doporučení: vynechte ze stravy mastné, výrazně slané a sladké pokrmy. Jezte více čerstvého ovoce a zeleniny. Z nápojů je nejvhodnější čistá neperlivá voda. Omezte konzumaci kávy, černého čaje a alkoholu, působí na PMS nepříznivě. V těchto dnech se více než vyplatí omezit stres a zařadit více pohybu na čerstvém vzduchu.

Nejčastěji předepisované homeopatické léky na PMS:
 

Psychické potíže Tělesné potíže Zlepšuje/zhoršuje Lék
Neklidné a popudlivé ženy, které se často cítí na dně svých sil. Mají pocit, že „vyletí z kůže“, od vyčerpání mohou být až zlé na děti, je jim to líto...Před menzes jsou popudlivé, hádavé a plačtivé.
Mají záchvaty vzteku a ječení. Obtížně se soustředí. Nechuť k pohlavnímu aktu.
Únava. Zimomřivost.
Mastná kůže.
Před menzes:
Naběhlá prsa, návaly horka. Bez problému sní tabulku čokolády.
Pocit tlaku v malé pánvi.
Zlepšení: intenzivním pohybem.
Zhoršení: ráno.
 
Sepia 15 C
Pracovité, skromné a opatrné ženy. Úzkostlivé.
Před menzes: Podrážděnost a plačtivost.
 
Zimomřivost. Pocení zejména na hlavě. Snadno unavená.
Sklon k nadváze.
Před menzes: zadržování tekutin v těle, bolestivá prsa, bolestivé klouby, nedostatek energie
Zlepšení: ráno
Zhoršení: průvan, studené počasí
 
Calcarea carbonica 15 C
Velmi energické, vášnivé, upovídané, hádavé ženy. Často žárlí.
Před menzes: Podrážděnost, žárlivost
 
Nesnese těsné oblečení (pásek)
Před menzes: oteklá
 
Zlepšení: jakmile se objeví menstruační krvácení
Zhoršení: teplé počasí
 
Lachesis 15 C
Plachá, nejistá, ostýchavá žena, snadno zarudne. Snadno ovlivnitelná. Potřebuje útěchu, bojí se samoty.
Před menzes: plačtivá bez zjevné příčiny, sebelítost
 
Nepociťuje žízeň, k pití se musí nutit. Špatně tráví tučná jídlá.
Před menzes: naběhlá prsa i obličej zvlášť víčka, nafouklý žaludek, bílý hustý výtok z pochvy
 
Zlepšení: na vzduchu
Zhoršení: v teplé místnosti
 
Pulsatilla 15 C

 

Dávkování:

Při akutních potížích (4 dny před menzes) 3x denně 5 kuliček. Výběr homeopatického léku na PMS si vyžaduje základní znalosti homeopatických principů. Pokud si nebudete vědět rady, konzultujte svůj stav s odborníkem v homeopatii.

Ženám, trpícím na PMS nebo bolesti při menstruaci, může homeopatie nabídnout šetrné prostředky bez obsahu hormonů.

Cílem homeopatické léčby je harmonizace menstruačního cyklu přirozenou cestou.

MUDr. Eva Kettmannová


 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eva Kettmannová
Andrea Novotná

Kolektiv autorů:
MUDr. Eva Kettmannová, Andrea Novotná

MUDr. Eva Kettmannová alergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Andrea Novotná vystudovala SZŠ, praxe ARO

Andrea Novotná vystudovala Střední zdravotní školu, pracovala mnoho let jako odborná zdravotní sestra na oddělení ARO, v Krajské nemocnici v Ústí nad Labem. I když v průběhu let v oboru nepracovala, zdravotní problematika je stále jejím velkým koníčkem. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 18.9.2020 12:48

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze