Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeopatická pomoc při únavě a přepracování

Kolektiv autorů: Lucie Nestrašilová, MUDr. Kateřina Formánková

Zima je tu. Chumláme se do kožíšků a cítíme se unaveni. Pochopitelně. Chybí nám sluneční svit a dlouhé teplé dny...

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Aby toho nebylo málo, blíží se Vánoce a konec roku, což je, přiznejme si, období spíše stresové než poklidné. Málokdo z nás se umí nad generálním úklidem domácnosti povznést, nakupování dárků neřešit a vánoční cukroví pro tentokrát vypustit. K tomu máme „fofr“ v práci, blíží se uzávěrky. Ze všech stran je na nás vyvíjen tlak. Mnoho lidí, s nimiž se v poslední době potkávám, si stěžuje na únavu. Jana mi dnes řekla: „Já nemám vůbec energii. Každé ráno, když vstanu, mi trvá víc než hodinu, než jsem schopna cokoli dělat." Petra si na schůzce před tím zase stěžovala: “Já jsem se normálně před týdnem zhroutila! Prostě jsem ten tlak doma, starosti s dětmi a spoustu práce neunesla. V noci se probouzím a přemýšlím, co všechno musím druhý den udělat. Mám pocit, že se snad Vánoc nedožiju“. Obě holky chápu. I já se často nacházím v podobné situaci, prožívám stejné pocity.

Jelikož se tento problém týká téměř každého z nás, zeptala jsem se paní doktorky Kateřiny Formánkové, zda lze řešit únavu a přepracování pomocí homeopatie. Domnívám se, že užívání klasických léků by problém s únavou pokryl jen dočasně…

„Nejčastějšími příznaky přepracování jsou kromě únavy také poruchy spánku, neklid, potíže s trávením, bolesti hlavy, potíže s koncentrací apod. Pacient se snadno rozčílí, dráždí ho nejrůznější maličkosti jako např. hluk, prudké světlo nebo nesouhlas jiných osob. Často, aby udržel výkonnost a pozornost, pije kávu, kouří, polyká vitamíny a pro uvolnění používá alkohol (není tím míněný alkoholismus). Unavení lidé cítí fyzicky pocit únavy až vyčerpání, pocity chladu, špatně se jim dýchá, bolí je často hlava. Kromě jiného mají často žaludeční obtíže, objevují se i „divné“ pocity na kůži, nejrůznější tělesné bolesti, zejména dolní části zad.

Na psychické rovině jsou unavení lidé velmi podráždění, plačtiví, mají záchvaty zlosti a hněvu, může u nich nastat období smutku až deprese. Znatelný je i podrážděný tón hlasu, podezíravost a vztahovačnost. Časem se takoví lidé začnou vyhýbat pracovním povinnostem, jsou pasivní. Člověk, který se cítí nadměrně unaven, by měl vyhledat odbornou pomoc ve formě psychoterapie a případně i přechodné medikamentózní léčby."

Své místo má při řešení nadměrné únavy a přepracování i homeopatie. Podle symptomů je možné si najít svůj lék:

  • Nux vomica 15 C

Pacient je přepracovaný, unavený, často v noci špatně spí, budí se kolem 4. hodiny ráno. Nesnáší, když mu někdo odporuje, zpravidla má trávicí potíže, snadno se rozčílí. Nesnáší průvan, po ránu někdy kýchá. Pije hodně kávy, eventuelně kouří, dopuje se vitamínovými přípravky, aby tzv. vydržel nadměrnou zátěž. Rád si dá i sklenku alkoholu.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

  • Argentum nitricum 15 C

Tento typ člověka je uspěchaný, stále má pocit, že něco nestíhá. Často má při psychické zátěži průjem, nebo chodí opakovaně močit. Je velmi neklidný, je stále v pohybu, začne více projektů, ale má problém dotáhnout práci do konce. Neklid a nervozita se zlepšuje sladkými pokrmy a sladkostmi, které ho uklidňují.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

  • Ferrum phosphoricum 15 C

Tento typ je neustále v práci, dokonce se mu i v noci zdají pracovní sny. Velmi často se jedná o těžší fyzickou práci. Má rád zbraně, čte si o válečných taženích. Bývá fyzicky unavený, po námaze mívá teplotu do 38 st. C. Může trpět opakovaným krvácením z nosu nebo chudokrevností. Mívá rád rajčata.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

  • Cuprum metallicum 15 C

Pacient má pocit, že musí všem maximálně vyhovět a proto se snaží pracovat až za hranice svých sil. Dochází pak často k tomu, že se přepíná a z toho pramení nejrůznější křeče - například bolesti břicha, chrapot, tiky, křečovitý kašel, křeče v dolních končetinách zejména v noci, škytavka apod.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

  • Baryta carbonica 15 C

Jedná se o pacienta už přepracovaného, který je vlivem přepracování velmi otupělý, má pocit, že mu to nemyslí, že si nic nepamatuje. Je reálně zpomalený, všechno mu trvá mnohem déle než před tím, má celou řadu strachů. Bojí se své nedostatečnosti, výsměchu, většího množství lidí, apod.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

  • Phosphoricum acidum 15 C

Lék je vhodný pro pacienty, kteří jsou velmi unaveni po nějaké nadměrné psychické zátěži - např. studenti, kteří mají státnice. Nebo to může být únava po velkém citovém traumatu - např. rozvod apod. Únava je fyzická i psychická s pocity slabosti a zhoršenou pamětí.
Dávkování: 3 x denně 5 granulí

Našli jste se v popisu některého z léků? Pokud zní Vaše odpověď ano, zastavte se a zvolněte tempo. Pamatujte na to, že nic NEMUSÍTE, pouze MŮŽETE. Kdy jindy začít měnit svůj životní styl, když ne teď? Nečekejte na novoroční předsevzetí, přibrzděte hned. Vánoční úklid svěřte profesionálům, cukroví Vám upečou v blízké pekárně nebo cukrárně, obchodům v nákupních centrech se můžete vyhnout. Dárky pohodlně nakoupíte na internetu. Důležité je ale začít teď. Dříve než bude pozdě…

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová
MUDr. Kateřina Formánková

Kolektiv autorů:
Lucie Nestrašilová, MUDr. Kateřina Formánková

Lucie Nestrašilová šéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

MUDr. Kateřina Formánková lékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 21:51

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze