Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Medicína je uměním

Autor: Redakce

Je medicína uměním? Odpověď na tuto otázku a mnohé další vám poskytne rozhovor Šárky Vlachové s MUDr. Jiřím Kucharským, chirurgem-traumatologem třebíčské nemocnice.

Ilustrační foto
Zdroj: Šárka Vlachová

ŠV: Pane doktore, jste znám jako mnohostranně nadaný a aktivní člověk; chirurg traumatolog v třebíčské nemocnici, výtvarník, psychokouč fotbalistů, homeopatický aktivista (v září jste si otevřel vedle chirurgické praxe poradnu celostní medicíny a homeopatie), angažujete se i v regionální politice. Znám Vás již delší čas a vnímám Vás jako renesanční bytost.

JK: Určitě bych se neviděl jako renesanční člověk. Různorodost a šíře mých zájmů vyplývá z povahy mé profese, v jejímž rámci si člověk uvědomuje i širší souvislosti. Tyto souvislosti se skládají do mozaiky tvořené postupným odkrýváním problémů stojících za konkrétním úrazem. Úraz je jev psychologicko-sociálního charakteru. Člověk odněkud přichází, je uvnitř nějakého problému. Celostní medicína pomáhá lidem vracet se do své radostné přirozenosti.

ŠV: Takové pojetí medicíny však v dnešní době není již tak běžné.

JK: Propagace úzké specializace nemusí být tou nejsprávnější cestou. Z medicíny se tak stává spíš průmyslová výroba. Tato cesta pásové výroby diagnóz je relativně jednoduchá, někdy nezbytná, ale většinou neřeší prapůvod potíží. Po mechanickém léčebném zákroku by se měla člověku nabídnout cesta komplexního řešení. Člověk ji buď přijme, nebo odmítne.

ŠV: Čím se podle Vás liší specializovaná zdravotní péče od celostního přístupu?

JK: Ona je otázkou už definice samotné specializace. Je to výčet výkonů, které mohu provádět? Já nabízím komplexní terapeuticko-diagnostické služby i vedle své specializace, či přímo v jejím rámci. Pokud nahlížíme na specializaci jako na určitý výčet úkonů, tak se medicína může stát pouhým řemeslem. A pacient se tak dostává do slepé uličky, hledá pomoc. Domnívám se, že celostní medicína se musí nakonec stejně prosadit. Opravdová medicína by měla být oproštěna od ekonomických ukazatelů honby za ziskem, za body. V dnešní medicíně se často diagnostikuje, léčí podle schémat dodávaných různými farmaceutickými firmami. Diferenciální diagnostika s anamnézou tak zdaleka nebývá komplexní. Zaškrtává se pouze ano nebo ne. V celostním pojetí se hledají skryté souvislosti a příčiny. Mnohdy stačí, když pacienta pečlivě vyslechnete a dojde k úlevě. Úzká specializace a celostní přístup musí existovat vedle sebe. To je cesta k efektivní medicíně bez chronických potíží a recidiv.

ŠV: Vždyť jsou to spojité nádoby…

JK: Určitě. Ale mechanické pojetí medicíny je příliš zjednodušující. Zajímavá je otázka, zda zdraví člověka ovlivňují chemické substance a děje, nebo biofyzikální procesy. A psychika je jistě součástí jevů v celém vesmíru. Klasická medicína pojímá psychiku jako chemický jev, zatímco medicína celostní jako jev biofyzikální. Všechno má nějakou energii, jde o to umět jí uchopit a pracovat s ní.

ŠV: S jakými reakcemi na „neortodoxní“ léčebné postupy se v praxi setkáváte?

JK: Reakce se pohybují ve škále od odmítavého či posměšného postoje až po reakce pochopení, že i tato metoda může pomoci a že funguje. A „navíc“ nemá vedlejší účinky. Takže reakce jsou rozličné. Faktem je, že když jsem zaváděl na oddělení homeopatii a realizoval klinické pozorování (viz předešlé číslo Homeopatické revue), tak jsem na nějaké větší problémy nenarazil. Ne že by pacienti sami od sebe začali homeopatické leky používat. Stále panuje mnoho předsudků.

ŠV: … a rivality různých léčebných systémů.

JK. Skeptikům odsuzujících alternativní medicínu nevadí, že nikdo neví, co se v organismu děje při polypragmasii klasických léků. Homeopatika jsou bez nebezpečných interakcí a vedlejších účinků. Člověk se v dnešní době dostává do role ozubeného kolečka v soustrojí spotřebního způsobu života a ani si neuvědomuje, že přichází o svoji vlastní identitu. Celostní léčba je svým způsobem návratem k identitě. Celostnost přechází ve vztah k okolí. Soustrojí spotřeby vede k centralizaci, globalizaci a zániku různorodosti, která pomáhá člověku v rozvoji. Nesmyslný růst spotřeby ničí náš vztah k okolí, k přírodě i k nám samotným. Jde to přesně proti tomu, jak by to fungovat mělo.

ŠV: Co Vás drží v „zapadlém“ koutě Vysočiny na rozdíl od mnohých…

JK: Můj vztah k Třebíči se zintenzivňuje tím více, čím více si uvědomuji, že tady mám kořeny. Kdyby se centralizace života a i zdravotnictví dohnala do extrému, tak by se i z tohoto regionu stal jakýsi skanzen bez lidí. Lidé, kteří takto uvažují, vůbec nedomýšlí své záměry. Lidstvo zajde na velká centra. Třebíč má svoji duši, prostou krásu a bohatství ducha. Stojí za to tady žít a pracovat.

ŠV: V předchozím čísle Homeopatické revue jste představil pozitivní efekt používání homeopatických léků na Vašem pracovišti. Jak nahlížíte na výsledky tohoto výzkumu s odstupem doby?

JK: Pro mne je důkazem efektivity to, že řada lidí, kteří se stali součástí toho výzkumu, včetně zdravotních sester, se na mne dodnes obrací o radu či konzultaci. S řadou z nich dodnes úspěšně homeopaticky „řešíme“ jejich problémy. Tady je evidentní, že to funguje. Je však neustále nutné zdůrazňovat, že homeopatie je „věc“ individuální, co se týče dávkování tak i kombinovaného nasazení.

ŠV: Životní cesta Vás zavedla k chirurgii, ale původně jste chtěl studovat výtvarné umění…

JK: Vše je tak, jak má být, vše má svoji energii – ať už homeopatický lék nebo výtvarné umění. Medicína je uměním.

ŠV: Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí a úspěchů.

Zdroj: Časopis Homeopatické lékařské asociace "Homeopatická revue"

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Redakce

Autor: Redakce

Informace, které ve Světě homeopatie.cz najdete, jsou garantovány týmem lékařů a dalších odborníků, kteří ve své každodenní praxi praktikují homeopatii.  

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 12.8.2020 02:38

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze