Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatií léčím rád...

Autor: Lucie Nestrašilová

Přinášíme vám rozhovor se známým lékařem, pediatrem a odborníkem v homeopatii, MUDr. Tomášem Karhanem, který již více než 20 let ve své praxi využívá šetrnou homeopatickou léčbu...

Ilustrační foto
Zdroj: www.mudrkarhan.cz

Nedávno vám u vydavatelství Grada vyšla nová kniha „Homeopatie a děti“. Jak moc náročné je přesvědčit rodiče dětí, že budete jejich ratolesti léčit homeopatickými léky?

Za poslední roky se situace významným způsobem posunula, takže pokud zrovna neordinuji homeopaticky, dostávám často kontrolní otázku „A kuličky nedostane?“, což je blažené a pro homeopatii podporující. Souvisí to určitě s tím, že moje ordinace funguje již více než 20 let, má pověst a profil této metody. Na druhou stranu však nejsme takoví, že bychom někomu za každou cenu vnucovali homeopatický lék.

Ale nebylo to vždycky tak jednoduché a radostné. Začátky byly asi takové, že jsem přišel do této dětské ordinace, kterou jsme později zprivatizovali. Do té doby byli lidé zvyklí na určitý způsob léčení. Řadě z nich samozřejmě nevadilo, že inovujeme a přidáváme nové léčebné metody, na druhou stranu to však pro řadu lidí znamenalo zásadní změnu rituálu, kdy se od lékaře odcházelo s balíčkem receptů a z lékárny potom s pytlíkem léků. Jakmile mělo dítě teplotu, podávala se antibiotika prakticky paušálně a najednou to tady nebylo. Čili u části veřejnosti nastalo pobouření a s uvolněním svobodné volby lékaře docházelo k přesunům pacientů do sousedních ordinací. Mělo to však i pozitivní efekt. Ti co odcházeli, uvolňovali místo těm, kteří chtěli naopak přijít a naše ordinace se ve velice krátké době stala celopražskou „homeopatickou“ ordinací. Dneska k nám jezdí pacienti z Nymburka, České Lípy i z mnohem větší dálky a my jsme tomu rádi. Na druhou stranu existuje určitý počet pacientů, který je pro ordinaci optimální, aby nebyla zahlcena davy lidí a měla prostor pro kvalitní léčbu.

Jak to děláte?

On to život řeší sám, takovým samočistícím způsobem. V době, kdy se v Čechách tolik nerodilo, byly slabé populační ročníky. Potom přišla mírná etapa zvýšené porodnosti, jak jsme říkali „Husákovi vnuci, děti Husákových dětí“ a k našemu překvapení, i přes veškeré prognózy sociologů, alespoň v naší ordinaci přísun miminek trvá. Je celkem zajímavé, že je hodně „třetích“ miminek v rodině, v nichž dvě starší děti odrůstají a rodiče si pořizují třetí dítě. Řekl bych, že se tím rodiny omlazují a integrují a vyhýbají se tak rizikům vyhoření rodinného života, který tak znovu ožívá.

Co vás vlastně přivedlo k tomu, že jste se stal pediatrem?

Řízení osudu, které je mi velice milé, protože dětská klientela je čistá, upřímná. Je to velmi dynamická medicína, kde není ani tolik bolesti, tolik smutku a fatálních onemocnění.

Co je na práci pediatra nejtěžší?

Nejtěžší je občas komunikace s rodiči, jejichž očekávání, ať už je jakékoliv, nemusí být vždy naplněno. Ale spíše bych řekl, že jsme takové zařízení na těšení maminek. Problém dítěte bývá totiž často zástupný, jelikož dítě je nemocné proto, že se v jeho obranném mechanismu děje něco špatně. Dítě se často stává, bohužel, fantem. Po letech v pediatrii se ve mně mísí pocit, že kdyby byla komunikace v rodině otevřenější a ne pouze rituální, že by to mnoha věcem prospělo, což vítám například v rámci mé konstituční poradny. Tu děláme s malými dětmi v čekárně, kde si děti hrají a rodiče odpovídají. Je to jakási „rodinná homeopatie“, při níž vystoupí na povrch věci, které by jinak zůstaly skryté, my je pojmenujeme, řekneme si, co je dobře a co špatně a děti se díky tomu konečně dozví, co vlastně jejich rodičům vadí. V běžném životě od nich většinou dostávají jen pokyny jako „jdi se najíst“, „jdi se obléknout“, což má charakter běžných poznámek, ale láska, kdy si povídáme, čteme a vyměňujeme si s dětmi energii, nám v tom šíleném běhu uniká. Myslím si, že tím, že se věci pojmenují, získají děti obrovskou jistotu v tom, že je mají rodiče rádi a že o ně stojí. To má tu největší hodnotu.

Trápí vás něco při vaší práci?

Ano, a to nekalý konkurenční boj. Dnešní „kyberprostor“ nabízí obrovské možnosti, má moc vás zničit. Existují weby, na nichž si lidé vyměňují názory, na místo, aby si je vyměňovali přímo s lékařem. Kdyby byli ochotni si případnou nespokojenost v klidu vykomunikovat, mělo by to přínos zejména pro ně. Ale být frustrován a realizovat se tímto způsobem, je hrozné. Mě a mé kolegy to velmi mrzí.

Vraťme se k homeopatii. Začalo léto, mnoho lidí sportuje, děti často pobíhají venku na hřišti…S tím souvisí fakt, že dochází k většímu počtu drobných i vážnějších úrazů. Co by měla mít každá maminka ve své domácí lékárničce?

První vyhodnocení dětského úrazu by mělo zjistit, zda se jedná o záležitost zvládnutelnou domácími prostředky nebo zda je nutné jít k lékaři. S každou drobnou odřeninou k lékaři nemusíme, nicméně jsou stavy, kdy je návštěva lékaře nutná, aby mohlo dojít k vyloučení nějakého vážného postižení. Ať už třeba přímého úrazu, zlomeniny, vykloubení, otřesu mozku. Když se nám toto podaří zodpovědně vyloučit, můžeme použít několik základních homeopatických léků, z nichž tím největším a řekl bych nejsvatějším, je Arnika. Je to úžasný přírodní lék z rostliny, která se jmenuje Prha chlumní. Pomáhá k hojení ran v tom smyslu, že napomáhá rychlejšímu vstřebávání pohmožděniny, krevního výronu, apod.. Účinnost tohoto léku je taková, že čím dřív lék podáme, tím dříve můžeme vidět jeho efekt.

Uvedu příklad: moje první podání Arniky v životě bylo, když mi dcera ve dvou letech spadla na ledě na zem a měla obrovskou modřinu na levém oku. Doklouzal jsem do lékárny, přinesl jsem Arniku 5 C, rozpustil jsem jí ve vodě a nechal ji dceru vypít. Za 2 hodiny jsem s překvapením zjistil, že modřina prakticky chybí a že se nějakým zázračným způsobem podařilo vyhnout týdennímu prokvétajícímu vstřebávání modřiny. Když toto vyzkoušíte, na vlastní oči uvidíte účinek, což se pro vás stane velmi silným zážitkem. Lék Arnika by měl být úplně v každé lékárničce, skoro bych řekl, že by si ho lidé měli nosit sebou.

Další lékem, který má při léčbě zranění dobré místo, je Ledum palustre. Tento lék je velmi vhodný na bodné rány, například od ostrého předmětu, ale i od komára nebo od klíštěte. U tohoto léku jsem si všiml, že když jsem ho kdysi dal tatínkovi jedné mojí pacientky, který pracuje ve výměníkové stanici, kde je hodně vlhko a vyskytuje se tam celoročně mnoho komárů, tak v době, kdy začal užívat Ledum Palustre, na něj komáři přestali jít. A já mám nyní touhu preventivně toto zkusit i u našeho pejska, aby na něj nešla klíšťata.

Ještě bych chtěl uvést lék Hamamelis, který pomáhá zmenšit krvácení. Když například v ordinaci odebíráme krev, používáme tento lék k lepšímu zvládnutí tohoto stavu. Lze ho použít i při ztrátách krve, která teče z nosu.

Nyní vás poprosím o stručná homeopatická doporučení pro jednotlivá životní období…

Začněme u nastávajících maminek. Jaký homeopatický lék byste doporučil těhotné ženě pro lehčí průběh porodu?

Je úžasné, že naše cesta opět míří k Arnice. Je to lék, který jsme si definovali jako báječnou léčivou pomůcku pro situace zhmoždění krvácení, apod. Při porodu dochází svým způsobem k přirozenému úrazu. U porodu je výhodou, že lze úraz předem odhadnout, což běžně nelze, neb nikdy předem nevíte, že se úraz stane. Jinak je tomu u věcí porodních. Zde je vhodné podávat Arniku 5 C 2x denně již týden před předpokládaným termínem porodu. Dochází tak ke zlepšení kondice drobných cévek, které pak tak snadno nepraskají, ani když jsou vystaveny velkému tlaku a vybavování novorozence. V podávání Arniky pokračujeme ještě alespoň týden po porodu, opět 2x denně 5 granulí, aby došlo k rychlejšímu hojení ran.

Arnika je původně lékem horských vůdců, kteří žvýkali její listy, které rostou od určité nadmořské výšky podél horských cest. Vypadá to, jako by ji příroda nabídla člověku k dobrému užití v místě, kde je potřebná. Žvýkáním listů Arniky se kdysi zjistilo, že se jejím užitím odstraňuje i velká svalová únava a námaha. Lidé si jejím žvýkáním zlepšovali za chůze svoji kondici. Jestliže tento lék zpracujeme homeopatickým způsobem, tj. zvýšíme její energii protřepáváním, tak dojdeme k jejímu rychlejšímu a hlubšímu účinku.

Žena přivedla na svět miminko a velmi často se stává, že mají maminky po porodu potíže s kojením. Jaký lék byste jim doporučil ke zvýšení tvorby mléka?

To není vzácná situace. Homeopatie sem přináší skvělou pomoc. Onou pomocí je lék, ricinový olej, jinak ricinus communis. Pokud bude maminka užívat Ricinus 5 C, 2x denně 3 kuličky, opakovaně se nám potvrzuje, že tento lék může u řady maminek zlepšit tvorbu mléka.

Ve Vaší knize „Homeopatie a děti“ mne zaujal článek o baby kolikách. Vím, že se jedná o složitý problém. Může však i zde homeopatie pomoci?

Obecně se homeopatický lék doporučit dá. Avšak mám obavu, že téma baby kolik je velmi složité. Je nutné si uvědomit, že tak zdánlivě jednoduchý stav, kdy dochází k velkému kvašení, přefouknutí střeva, které dítě trápí mnoho týdnů, je pro dítě i pro rodiče velkým trápením. Neexistuje na to jednoduchá rada, ale existuje určité množství homeopatických léků, které mají své přesné charakteristiky: zda se kolika objevuje spíše ve dne, nebo v noci, zda se při bolesti protahuje dítě do luku, atp. Současná lékařská věda nyní dokonce dochází k psychosomatickým rozvahám, uvažuje nad tím, zda se dítě cítí být v dostatečném osobním bezpečí, jestli jeho instinkt vykazuje pocit jistoty, nebo jestli vidí, že se okolo něj hádají, nebo že ho matka opustila. Zde lze zcela přesně indikovat lék například dětem, kteří žijí v kojeneckých ústavech. Jedná se o děti, u nichž podáváme lék na bolest z opuštění, který v tomto malém tvorečkovi vyvolává pocit opuštění ztráty samoty, nebezpečí z neznámého. Ten lék se jmenuje Magnesia muriatica a jeho užití patří do rukou lékaře, odborníka na homeopatii.

Ideální tedy je, otevřít si Vaši knížku a nalistovat si kapitolu o baby kolikách…

Myslím si, že prvním krokem by mohlo být, vzít si tuto knížku do ruky a přečíst si text, který se tohoto problémů týká a následně mít možnost potíže prokonzultovat s lékařem, který má s homeopatickou léčbou zkušenost a v této oblasti se pohybuje. Léčbu lze klidně propojovat se všemi dalšími dostupnými preparáty, které se dnes nabízejí.

Dítě povyroste, nastoupí do mateřské školy, začíná se adaptovat a podstupuje tzv. „imunitní trénink“. Máte pro malé předškoláky nějaký tip v rámci prevence, jak co nejefektivněji minimalizovat riziko častého „školkového“ onemocnění?

Myslím si, že zde je velice důležité vědět, jakými nemocemi dítě onemocní, jaké nemoci nejčastěji chytá. Někdo je náchylnější k zánětům nosohltanu, někomu to jde do oušek (záněty oušek). V homeopatii je důležité vidět věci individuálně, každý člověk je jiný a je tedy nutné přistupovat k léčení dítěte individuálně, což je téma pro homeopatickou poradnu. Je dobré vědět, že ke zlepšení stavu nemusí dojít okamžité. Avšak systematickým opakováním léčení pomocí homeopatie případně správným určením konstitučního typu, může dojít ke zpevnění imunity, jelikož postupně dáváme tělu impulsy, aby bylo schopno reagovat tam, kde je jeho „Achillova pata“. Tím má šanci si imunitní nedostatečnost dořešit samo bez komplikovaných komplexních preparátů.

Jsme u školáků a u častého problému, kterým je hyperaktivita školáků. Jak může být v tomto problému homeopatie nápomocná?

Hyperaktivita je velice složitý problém, kterým se zabývá široké spektrum odborníků, neurologů, psychologů, psychiatrů, ad. Je to obtížná výzva i pro homeopatii, jelikož se jedná o velmi jemné poruchy a nedostatečnosti centrálního nervového systému a řekl bych, že je to kapitola, kterou odborníci i homeopaté dosud velmi obtížně zvládají. Já se této otázce věnuji velmi podrobně již mnoho let, četl jsem velmi zajímavou knihu, kterou vydala HLA (CEDH) („Homeopatie a potíže ve škole“, pozn. redaktora) o problematice neklidných dětí, syndromu ADHD a podobně. V současné době se mi líbí i práce německých autorů, kteří nabízejí asi 20 léků, které mohou být po zpracování pro dítě užitečné. I když je jen málo lékařů-homeopatů, kteří umí tuto problematiku zvládat, přesto se vyplatí začít tuto problematiku pomocí homeopatie řešit, podávat homeopatické léky a léčbu zkoušet a nevzdávat ji.

Co období dospívání a problémy s opary, které lidi často trápí mnoho let?

Na opary má homeopatie „nádherný“ lék. Z hlediska homeopatické indikace, by měl každý, kdo trpí na opary, sebou nosit lék Rhus toxicodendron 5 C a vzít si ho v okamžiku, kdy se mu ozve nechvalně známé svědění a dráždění v oblasti rtu, kdy každý „oparář“ ví, že má týden smůlu, nebo že bude muset opakovaně užívat preparáty kožní medicíny, které však opary omezují, ale nevyléčí. Začne-li však v okamžiku, kdy ví, že je virus tady a hlásí se opar, má šanci zvítězit. Tento lék je vhodné si vzít první den co nejčastěji, nejprve po 15, 30 a 60 minutách a postupně interval prodlužovat. Vždy bereme 5 kuliček, od následujícího dne užíváme jen 2x denně 3 kuličky až do té doby, kdy se opar zastaví. Je prokázáno, že pokud se rhus začne užívat již v této počáteční fázi, u 80-90 % lidí se opar neobjeví.

Na závěr nesmíme zapomenout ani na naše seniory. Co homeopatie a stáří?

Homeopatie pomůže v každém věku. Řekl bych, že nemoci stáří potřebují zejména podporu psychologickou. Na druhé straně, velké opotřebení lidského těla, může řadu problémů a nemocí nadlehčovat. Výhodou homeopatie zde je, že nevykazuje žádné vedlejší účinky. Starší lidé užíváním homeopatických léků nezatěžují své tělesné orgány, jako játra, ledviny a i přesto se jim může velice ulevit. Nejlepším důkazem je můj 99-letý pacient.

Máte pro nás na závěr nějakou perličku z období, kdy jste psal svoji knihu?

Jak to bylo s knížkou? Psal jsem ji vloni, věnoval jsem psaní řadu víkendů. Psaní bylo poměrně obtížné, protože na konci víkendu se blížil začátek nového pracovního týdne. Ve chvíli, kdy jste ponořená do myšlenek vznikajícího textu, tak najednou musíte práci přerušit a pokračovat nejdříve za týden, což je velmi náročné. A tak jsem velkou část psaní knížky soustředil do letního období, věnoval jsem ji kompletně celou svou dovolenou od prvního do posledního dne. Na jedné straně jsem cítil radost, uvolnění, na druhé straně pocit, že dovolená je pryč…a nejbližší přijde za rok.

Při psaní knížky se mi stala jedna věc, kterou bych neočekával a která mě přesvědčila o tom, že psaní není jen duševní činnost, ale že je to velmi tvrdá fyzická práce. Celou dobu v podstatě jen sedíte, klapete do počítače, vytáčíte páteř… Já jsem si nakonec při každodenním psaní pořídil housera, blokádu, kdy jsem měl po 3 týdnech psaní bolest v lýtku takovou, že jsem začal užívat Hypericum. Pak jsem dokonce začal brát analgetika, ale bez efektu. Donutilo mě to navštívit kamarádku, která mi udělala ušní akupunkturu a já mohl v psaní pokračovat. Přestože mě paní doktorka Dolejšová opakovaně svou léčbou podpořila, tak dodnes pociťuji bolesti v lýtku při chůzi delší než 100 m. Ty se však zlepšují hraním golfu. Takže uvažuji nad tím, zda se spíše nejedná o úraz mysli…

Děkuji Vám za rozhovor a přeji Vám, ať je Vaše kniha stejně úspěšná jako Vaše homeopatická praxe.

Pokud se chcete o zkušenostech z lékařské praxe pana doktora Karhana dozvědět více, přečtěte si jeho novou knihu "Homeopatie a děti", kterou nedávno vydalo vydavatelství Grada Publishing. Více se o knize můžete dočíst na www.mudrkarhan.cz.

 

 

Poznámka redakce: Homeopatické léky mohou být prodávány ve formě granulí (kuliček), tablet, sirupů nebo v alkoholovém roztoku. Rozpouštějí se v ústech. Léky není vhodné užívat bezprostředně před jídlem a pitím nebo těsně po něm. Doporučován je časový odstup od jídla cca 15-20 minut. U kojenců a malých dětí se homeopatický lék rozpouští v malém množství čisté (neperlivé) vody. Dítěti se podává buď po lžičkách, nebo postupně dítě vodu s lékem upíjí.

Více se o zásadách užívání homeopatických léků dozvíte zde: svethomeopatie.cz/cs/213-co-je-to-homeopaticky-lek-a-jake-jsou-zasady-jeho-uzivani

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 12.8.2020 02:54

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze