Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeo-Halloween

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Ano, ano, už i my! Také jsme si všimli, že se blíží svátek plný strašidel, dýní a světel. Mnozí se Halloweenu vyhýbají s námitkou, že si nechtějí nechat vnutit tradice cizích zemí.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Avšak, Halloween je zkomoleninou spojení All Hallows´Eve. Tímto názvem se ve staré angličtině označoval předvečer dne všech svatých. Způsob, jakým Dušičky slavíme dnes, je výsledkem středověké křesťanské zbožnosti. Den před svátkem Dušiček se od roku 840 slaví večerní vigilie. Slavení tohoto svátku nařídil papež Řehoř IV. Historie nás vede také k starším předkřesťanským slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové slavili začátek temnější části roku.

Jak to známe i z ostatních lidových svátků, které nám kolo roku přináší, křesťanská tradice je hluboce prosáklá pohanskými zvyklostmi. Jsou vesnice, kde je zvykem na hroby zemřelých nosit jejich oblíbené jídlo. U hrobů se schází rodina, kde společně vzpomínají na zemřelé, povídají si a sdílí společný čas.

K Dušičkám, i k Halloweenu patří svíčky. Přemýšleli jste někdy nad tím proč? I zde je vícero možností vysvětlení. Někdo vnímá jejich světlo jako světlo naděje, věčného života – nebo znamení života vůbec. Jiní se na svíčky dívají jako „na zvonek“, když si přijdou za zemřelým blízkým zavzpomínat. Jsou také názory, že světla svíček zapálené na hřbitově mají svítit na cestu zbloudilým duším, aby našly své místo. Světlo svíčky v dýni zapálené před vstupem do domu má chránit obydlí.

Bez ohledu na to, jestli slavíte Halloween nebo Dušičky, může nastat nekomfortní situace pro dítě nebo citlivějšího dospělého. Ne každému je příjemné jít na hřbitov, nebo se zabývat myšlenkami na zemřelé, či na smrt.

Mysleme i v tyto dny s vděčností na léčení, které nám nabízí příroda. Bylinky podpoří zklidnění, ukotvení v přítomnosti a také navodí lepší spánek. Které to jsou?

 • Dobromysl upokojí mysl a podpoří v tvorbě myšlenek klidu a spokojenosti.
 • Máta dodá mysli nadhled a rozjasní ji.
 • Levandule propojí s nitrem.
 • Světlík navede k dovednosti podívat se na situace bděle a z různých úhlů.
 • Bukvice podpoří v tvorbě harmonie zvenčí i uvnitř.
 • Meduňka zklidní a uvolní.
 • Lípa uvolní a obejme láskyplnou náručí.
 • Sléz něžně pohladí a navodí pocit bezpečí.

Zvolte bylinku/bylinky, které vás lákají a uvařte si čaj: Jednu polévkovou lžíci bylinky nebo směsi zalijte 300 ml vařící vody a nechte 10 minut louhovat.

Z homeopatických léků uvádíme nejčastější:

 • Aconitum napellus 15 C - podávejte, když se potíže objeví jako následek úleku či šoku - může to být třeba jen strašidelná pohádka, či halloweenské strašidlo. Může se objevit noční pomočování, koktání, vysoký krevní tlak, dokonce poruchy menstruačního cyklu. Jedinec se budí úzkostí, je neklidný, hází s sebou, leká se ze spaní. Podává se 5 granulí 1x denně po dobu 3 dnů.
 • Ignatia amara 15 C je vhodný pro citlivé osoby, v situaci, kdy se rozruší úlekem a nedovedou se uklidnit. Emoční rozrušení nedovolí usnout, má pocit nedostatku vzduchu. Podává se 5 granulí večer a při akutním pocitu rozrušení.
 • Arsenicum album 15 C pomůže bázlivému jedinci, který má strach z duchů, zlodějů, neočekávaných věcí a situací, bojí se tmy. Objevuje se zimomřivost a neklidný spánek – zejména po půlnoci. Podává se 5 granulí podle potřeby.

TIP: Nenechme si vzít svátek, který má potenciál podpořit vědomí sebe sama v kontextu rodinné historie jen proto, že obchody jsou plné zbytečného odpadu a většina společnosti klouže po povrchu. Je jedno, jestli se přikloníme k tradicím předkřesťanských kultur, či té „naší evropské“. Jde o to, jak si připomeneme, kdo jsme, odkud jsme, kam směřujeme. Jestli v sobě probudíme pocit vděčnosti svým předkům za to, že tu jsme. Pak světlo svíček může přinést naději, že bdělá oslava svátků nás podpoří v uvědomování si toho, jaký most mezi minulostí a budoucností tvoříme my sami.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.11.2022 14:28

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze