Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte ve své lékárničce KALIUM BICHROMICUM?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Dalším lékem, který bych rád zmínil v této sérii, je lék důležitý právě v podzimních a zimních měsících, kdy narůstá počet respiračních chorob.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Je to lék vyrobený z dvojchromanu draselného, běžné chemikálie, která se hojně používá v laboratořích i průmyslu. Dvojchroman draselný má krásně oranžové krystalky, které se dobře rozpustí ve vodě a vznikne žlutý až sytě oranžový roztok. A homeopatický lék – Kalium bichromicum – se hodí právě tam, kde u nemocného vidíme husté žluté hleny či hustý hnis.

Kalium bichromicum je hojně indikováno u všech postižení sliznic dýchacích orgánů, ať se jedná o akutní rýmu, sinusitidu či zánět průdušek.

Kalium bichromicum je lékem pozdějších stadií rýmy, kdy rýma je silná a hustá, žlutý až zelený sekret často zasychá kolem nosních dírek ve formě stroupků. Kromě toho rýma stéká i dozadu do krku. Pacienti si budou stěžovat na bolest a pocit ucpání v oblasti kořene nosu, rýmu často doprovází kašel s obtížným vykašláváním žlutého hlenu, někdy se při kašli dostaví až pocity na zvracení.

U sinusitid Kalium bichromicum pomáhá v případech, kdy je bolest lokalizovaná do oblasti kořene nosu či malých bodů v obličeji. Typicky začíná ráno, v poledne je nejhorší a pak pozvolna ustupuje. Výtok z nosu je žlutý, vazký, někdy může být i s příměsí krve. Nemocný většinou nemívá teploty.

Při postižení průdušek je Kalium bichromicum lék opět spíše na pozdější stadia kašle, kdy jsou celkově postiženy sliznice dýchacích cest, počínaje rýmou, dále chrapotem až po zánět průdušek. Nemocný chraptí, má pocit sucha v krku a v krku jej i bolí. Vykašlávaný provazcovitý žlutý sekret je hustý a vykašlává se jen velmi obtížně. Nemocný má bolestivý pocit na hrudi, zhoršení kašle je hlavně večer při svlékání nebo mezi 2. a 3.hodinou ráno, ale může být i ráno a po jídle. Pacienti, kteří dobře reagují na tento lék, jsou často velmi zimomřiví.

Ostatní indikace tohoto léku jsou v rámci samoléčby poměrně omezené. Nicméně, je to i důležitý lék bolestí šlachových úponů, ponejvíce tedy tenisového lokte. Bolesti jsou v těchto případech pociťovány jako ostré, bodavé, pociťované v malých okrscích, mohou měnit místo. Můžeme se setkat i s bolestmi kloubů, které se prudce objeví a stejně rychle zmizí.

Kalium bichromicum je také lékem aftů, jejichž charakteristikou je, že jsou bolestivé, kulaté a mají ostré okraje, říká se jako vyražené děrovačkou, a jsou povleklé hustým žlutým povlakem.

Na závěr chci zmínit ještě to, že tento lék je popisován i jako pomoc při zažívacích potíží z nezřízené konzumace piva.

V praxi se osvědčuje ve většině případů podávat tento lék v ředění 9 C a v dávkování 3x denně 5 granulí. 

Poznámka redakce: Další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.3.2023 17:46

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze