Rychlé rady
Víte, že ...
Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Jaká homeopatika pomohou při horečce
Autor: MUDr. Jaroslav Čupera
Prázdniny jsou již pár týdnů za námi, děti ve školách a opět se rozjíždí období infekcí a zvýšených teplot. Není nutno hned nasazovat léky na teplotu s paracetamolem nebo ibuprofenem, poradit si s nimi dokážou také homeopatika.

Zdroj: Shutterstock
Horečka není nemoc
Horečka je definována jako tělesná teplota vyšší než 38 °C. Je však nutné si uvědomit, že horečka není nemoc jako taková, jedná se o známku zvýšené aktivity imunitního systému, kdy teplota přímo ničí viry a bakterie, které se do těla dostaly.
U dětí je při léčbě horečky namísto sledování rtuti teploměru vhodnější zjišťovat, jak dítě vypadá, jak se chová a jak spí. Teplotu kolem 38 °C není vhodné hned srážet léky snižujícími horečku (antipyretiky). Důležité je dbát na tepelný komfort dítěte, zabezpečit mu dostatečný příjem neslazených tekutin a omezit jeho pohybové aktivity. Tělesnou teplotu u dětí se doporučuje snižovat, až pokud přesahuje 39 °C.
V zásadě však platí, že pacient s horečkou patří do postele a měl by dodržovat klidový režim. Nemocnému nabídněte tekutiny, nejlépe ve formě bylinných čajů, ředěných džusů nebo čisté vody. Chutě nemocného a intenzita jeho žízně jsou pro homeopata důležitým vodítkem pro výběr správného léku. Horečky jsou povětšinou doprovázeny nechutenstvím. V takové situaci je potřeba poslechnout „hlas těla“ a nemocnému dávat spíše lehčí stravu. Někdy to mohou být dokonce jen ovocné a zeleninové šťávy.
Jak si poradit
Většinu horečnatých onemocnění můžeme začít léčit doma. Lékařské ošetření je však nutné vyhledat co nejdříve, pokud horečka postihne velmi malé dítě cca do 2−3 měsíců věku, nebo je u pacienta abnormálně vysoká (kolem 41 °C). Navštívit lékaře je dobré také v případě, kdy horečku doprovází průjmy, ztuhlý krk a náhle vzniklá bolest hlavy, vyrážka, světloplachost, ospalost či letargie. To jsou příznaky, které mohou signalizovat závažnou až život ohrožující infekci, například meningokokovou. Pokud domácí léčba a homeopatika nezlepší stav nemocného do 48 hodin, nebo se horečky vrací opakovaně, i přes náležitá vyšetření a zavedenou léčbu, je nezbytné obrátit se na lékaře. Příčinou horečky totiž může být i jiné, závažnější onemocnění než infekce.
I v domácím prostředí je třeba nemocného vždy alespoň laicky vyšetřit. Přesně mu změřit tělesnou teplotu (optimálně 3× denně), všímat si, zda se potí i jestli má další příznaky, jako je rýma, kašel, bolesti v krku, bolesti hlavy nebo uší. Je také dobré podívat se mu do krku. Podle výsledných zjištění pak můžeme zvolit další postup a příslušnou léčbu.
Homeopatika účinná na horečku
- Aconitum napellus 9 C je homeopatikum vhodné na prudce se objevující vysokou horečku, při níž je kůže suchá a pálivá. Ta se nejčastěji objeví po velkém prochlazení. Doprovází ji velká žízeň, neklid a úzkost. Typické pro ni je, že se objevuje či zhoršuje kolem půlnoci.
- Belladonna 9 C je homeopatický lék účinný na náhlé horečky, které zprvu charakterizuje suchá kůže doslova sálající horkem. Zejména u malých dětí se můžeme setkat s tím, že dítě má horkou hlavu a chladné tělo či studené ruce a nohy. Později se pak u něj může objevit pocení. Sliznice jsou suché a pálivé. Horečku navíc doprovází také pulzující bolesti hlavy a stav zhoršuje světlo a hluk.
- Bryonia 9 C pomáhá při horečce, která nastupuje pomaleji. Doprovází ji třesavka, pocení a silná potřeba pití velkého množství vody. Může s ní souviset také bolest hlavy zhoršená sebemenším pohybem či večer kolem 21. hod. Nemocný je podrážděný, chce ležet v klidu, protože jakýkoliv pohyb mu přitěžuje.
- Chamomilla 9 C je lék určený převážně na teploty u malých dětí. Horečku pociťují jako nesnesitelné horko bez zimnice. Děti jsou podrážděné, vzteklé a přecitlivělé na bolest. Chtějí se neustále chovat a nedají se nijak zabavit. Zhoršení u nich bývá večer, přes noc a následně dopoledne. Teplota je v těchto případech často vázaná na růst zubů, děti často špatně spí. Mohou mít také jednu tvář rudou a druhou bledou.
- Gelsemium sempervirens 9 C mírní horečku, která je doprovázena třesavkou, slabostí a celkovou otupělostí. Horečka nemusí být vysoká, není u ní žízeň, ale nemocný si stěžuje na pocit těžkých víček, třes, ospalost a případně na bolesti hlavy. Také může mít při horečce pocit mrazení podél páteře.
- Ferrum phosphoricum 9 C je homeopatikum vhodné na horečku, která nastupuje pomalu a není příliš vysoká. Nemocný má při ní červené tváře a mírné tepavé bolesti hlavy, které se zlepší studeným obkladem.
- Rhus toxicodendron 9 C pomáhá při horečce, která se projevuje bolestmi celého těla vedoucími k neklidu a neustálému převalování v posteli. Jedná se o osvědčený lék na horečku, které se objevila jako následek prochlazení zpoceného těla či promoknutí.
Lék, který nejvíce odpovídá obrazu horečky, podáváme zpočátku v 30minutových intervalech, celkem 6 dávek po 5 granulích. Když se stav nemocného zlepší, přejdeme na jeho podávání každou hodinu. Intervaly pak postupně prodlužujeme. Pokud se po úvodních 6 dávkách stav nezlepší, je nutné zvolit jiný lék nebo vyhledat lékaře − homeopata.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích