Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Tanec - cesta i cíl

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Vznášet se prostorem ladně jako víla. Dupat vší sílou a rozpohybovat každou část svého těla. Dát každému nádechu, každé emoci, každému vjemu tvar. Nechat tělo mluvit, nechat ho projevit se, nechat ho BÝT…

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Co je vlastně tanec?

O jeho původu se můžeme pouze domnívat. Dá se předpokládat, že vznikal spolu s hudbou, a to už v období pravěku. Sloužil k rituálům, ke komunikaci a snad i ke sdělování vnitřních pochodů. K obřadní funkci, postupnou změnou vnímání sebe sama a okolního světa, později přibyla i stránka umělecká. Pohyby se stávají více ladnými a ustalují se jisté opakující se sekvence pohybu. Plynutí času přináší spolu s rozvojem filosofického myšlení různé, často protichůdné názory na tanec.

Starověké civilizace uplatňovaly tančení v chrámech při obřadech k uctívání božstev, pomocí pohybu vypravovaly příběhy. Tanec oslavoval božstvo a vesmír, ale také byl součástí veřejného života.

Ve středověku byl na tanec vrhnut stín a nálepku „ďáblova nástroje“, jenž může člověka přivést do transu. Navzdory tomu si lid tanec zachoval alespoň na oslavách. Potulní kejklíři tak drželi tanec při životě.

V renesanci se umění obrací opět k antice, tudíž pro hudbu i tanec nastává období rozkvětu. Dokonce i papežové se nechali bavit tancem. Známým tancem tohoto období je třeba menuet, který se z Francie rozšířil do celé Evropy. Díky menuetu bylo založeno vzdělávání v tanci a osobnost učitele tance nabyla velké vážnosti. Postupně se od otevřených tanců, kdy nedocházelo k blízkému doteku, tančení rozvíjí ke kolovým a později i párovým tancům. Z přelomu 18. a 19. století to je valčík a polka.

Vývoj v umění se postupně zrychluje, tanečníci se rozhlíží po nové inspiraci, a ta se nabízí v Americe. Stylů přibývá a s nimi pravidla pro konkrétní tance.

V meziválečném období je zajímavostí jazz a latinskoamerické tance. Po válce si pozornost získal třeba rokenrol, šedesátá léta přináší hip hop a pak také scénický tanec.

Moderní tance se neustále vyvíjí, vzájemně se proplétají, vznikají zajímavé kombinace.

Tanec však není jen uměním, či zdrojem zábavy. Je také nástrojem péče o tělo i o duši. Podle odborníků v neurologii tanec pomáhá zlepšit některé funkce mozku. Prospívá pozornosti, paměti.

Konkrétní zkušenost léčení tancem má i Katarína Miesler. Dnes sama provází tanečními ceremoniemi a pomáhá tak lidem na základě vlastních prožitků. Katka se s depresí setkala v dospívání, v jistém období svého života se nevyhnula ani užívání antidepresiv. Léky jí pomohly, ale cítila, že neřeší její potíže. Proto se rozhodla hledat cestu, která jí byla blízká. „V tanci jsem se uvolnila, opouštěla vše negativní. Vnímala jsem, že se léčím. Pokračovala jsem v tančení, v meditacích, v ústraních ve tmě. Pomohlo mi to osvobodit se od mnoha spouštěčů depresí.“ Katarína Miesler provází očistnou ceremonií Pavoučí tanec, který má základ v toskánské tarantelle. Kdysi se jí léčilo mýtické štípnutí pavoukem. Šlo však spíše o „hysterický syndrom“, jak se píše v některých encyklopediích. Můžeme předpokládat, že to byly projevy deprese, fyzického, či psychického přetížení, nebo jiné psychické nerovnováhy. „Povedlo se mi vytančit z mého těla jed, pak jsem spočinula v úplném tichu.“ Katka vnímala příběh tarantelly, jako možnost pomoci lidem.

Tedy, tanec má potenciál stát se nástrojem uvolnění emocí, sladění mysli a těla.

Podobně vnímá tanec a jeho možnosti i taneční terapeutka Alena Bouda Chládková, která je také lektorkou afrického tance: „Tanec pro mě znamená možnost vyjadřovat se čistě a přímo. Možnost nechat vyplout na povrch všechny stránky mé osobnosti, včetně těch, kterým v běžném životě není možné dávat tolik prostoru. Tanec je koncentrovaná substance emocí a moje tělo si všechny tyto emoce může dovolit. Není to jen radost, kterou v sobě pohyb přirozeně nese. Své místo tu má i hněv, agrese, smutek či vášeň. To všechno umí naše tělo v pohybu zpracovat mnohem lépe než náš mozek milionem kalkulací. Proto tančím, proto se hýbu a nikdy mě to nemůže přestat bavit. Je to vlastně forma sebehygieny, která je návyková.“

Zřejmě je přímo žádoucí nechat děti seznamovat se s možnostmi sebevyjádření pomocí pohybu. Provázet je na cestě k poznávání symbiózy vlastního těla a pohybu však není jednoduché. Učitelka tanečního oboru ZUŠ, Jindra Schonová má několik tipů, jak zvládnout pohybově i emočně zátěžový den: „Někdy mě čeká opravdu náročný den. Cestou do práce raději kontroluji, jestli mi v kabelce nechybí „Bachovy krizovky“ a zrovna si z nich nakapu do pití. Po návratu domů někdy cítím, že začíná bolet tělo. Vzpomenu si na Arnicu a v případě zchvácenosti užiju i Oscillococcinum. Zapálím svíčku, zapnu difuzér a chvíli v tichu relaxuji. Napustím si vanu s éterickými oleji, nejraději mám levanduli a mandarinku, jindy zas s bylinkami: levandulí anebo meduňkou. Když cítím intenzivní tělesnou únavu, přidávám jalovcovou koupelovou esenci. Pak se už jen schoulím do deky, užiju ještě jednu dávku arniky a jdu do hajan.“

Když jsme u tance, bylo by nefér nezmínit lék Sepia officinalis. Hodí se lidem, kteří milují tanec. Častěji jsou to ženy. Tancem si dopřávají pocit svobody a volnosti. Jakýkoliv dynamický pohyb, který pomáhá cítit vlastní tělo. Citlivě vnímají hudbu, která zrcadlí jejich vnitřní svět.

A to je ono: hudba a pohyb - to je přece tanec!  

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 5.12.2022 14:49

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze