Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte ve své lékárničce lék NATRUM SULFURICUM?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Měsíc duben je podle čínské medicíny spojen s prvkem dřeva a v tomto měsíci je nejoslabenějším jeho jinový orgán, tedy játra.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Játra jsou jeden z nejvíce zatěžovaných orgánů našeho těla a musí plnit více než 500 nejrůznějších funkcí. Slouží jako rezervoár krve, absorbují a ukládají cukry a tuky, probíhá zde intenzivní metabolismus, detoxikace mnoha chemických látek a také tvorba žluči, která je nezbytná ke správnému trávení tuků.

Právě detoxikační funkce jater je velmi důležitá, a pokud je toxické zatížení příliš velké nebo jsou játra v nerovnováze z jiných příčin, může se objevit celá řada nejrůznějších fyzických potíží, jako jsou alergické reakce, metabolické potíže typu cukrovky, dny, bolesti hlavy a migrény, poruchy trávení, ale i například gynekologické potíže, jako je premenstruační syndrom, bolestivá či nepravidelná menstruace a zvýšená citlivost prsou.

Po emoční stránce játra nejvíce poškozují nezpracované a zadržené emoce, jako jsou hněv, podrážděnost, frustrace, deprese, negativní myšlení či agresivní jednání.

V souvislosti s játry bych tento měsíc chtěl zmínit jeden z velkých a důležitých léků homeopatické Materie mediky a tím je Natrum sulfuricum.

Natrum sulfuricum, síran sodný, je také znám jako Glauberova sůl. Je obsažen například i ve známé karlovarské soli, která se používá při potížích se žlučníkem. Využíváme jej v podobě homeopatika, ale je to i jedna z tzv. tkáňových solí.

Jakožto chemická sloučenina je to sůl velmi citlivá na vodu. Jedna její molekula dokáže navázat 5 molekul vody. A voda a vlhkost jsou jedním z klíčových slov tohoto léku, protože u tohoto léku se setkáváme s výrazným zhoršením všech potíží vlhkem. Potíže mohou vznikat po pobytu ve vlhkém prostředí a také je to lék jedinců, kteří výrazně zadržují vodu, což se projeví obezitou a celulitidou.

Krom jater, žlučníku a detoxikace jsou sférou účinku tohoto léku všechny sliznice (trávicí, dýchací), kůže, ale i pohybový a nervový systém.

Jaro jako období oslabení jater je vhodným časem, kdy tělu můžeme prospět detoxikační kúrou s pomocí Natra sulfurica. Krom jater a žluči napomáhá i očistou lymfatického systému a střeva. Je to i jeden z mála prostředků, které dokážou detoxikovat mezibuněčné prostory. Toxické látky, které vylučovací orgány nedovedou vyloučit ven, si tělo ukládá právě sem, a aby je aspoň trochu „zředilo“, naváže na ně vodu. Pak vznikají až monstrózní otoky, zejména na dolní polovině těla či obezita jako taková. Detoxikačním účinkem a schopností vyloučit tuto „skrytou“ vodu je Natrum sulfuricum jedním z velmi důležitých prostředků při hubnutí.

Narušený metabolismus vody je považován i za příčinu chronických potíží po úrazech hlavy a páteře. Při otřesech mozku, ale i vážnějších poraněních hlavy je akutním lékem samozřejmě Hypericum a Arnica montana, ale někdy po úrazu přetrvávají dlouhodobě bolesti hlavy, které se objevují zejména po ránu a jsou doprovázeny depresemi či změnami nálad. Mohou se objevovat i závratě a přecitlivělost na světlo. Konvenční medicína na tyto potíže může nabídnout až docela silné léky z kategorie antidepresiv či antiepileptik, nicméně homeopatie má účinné a jemnější možnosti. Tady je na místě předepsat Natrum sulfuricum v ředění 15 či 30 C.

Co se týče jater, žlučníku a trávení, k obrazu tohoto léku patří bolestivý tlak v oblasti jater, nadýmání, pálení žáhy, křeče a bublání ve střevech. Pacient nesnese ležení na levé straně a nedělá mu dobře jakékoliv stlačení břicha. Můžeme u něj pozorovat zelenožlutý povlak na jazyku, který doprovází hořká pachuť v ústech, což je doprovázeno i velkou žízní. Stolice je vodnatá, spojená s velkým množstvím plynů, vystřikující. Tito jedinci si budou velmi často stěžovat na to, že je jejich průjem doslova vyhání po ránu z postele. Na druhou stranu je mohutné vyprázdnění toxického nákladu jedním z typických faktorů zlepšení, které se k tomuto léku vážou. Natrum sulfuricum lze použít jako pomocný lék například u všech hepatitid, hepatopatií, cirhózy, žlučníkových kamenů a potíží, ale i postižení střev, které odpovídají výše uvedenému obrazu.

Na úrovni dýchacích orgánů se v obraze tohoto léku setkáváme například s alergickou či „klasickou“ rýmou, která je zpočátku vodnatá, ale pak se sekret mění na zelený a spíše se přesouvá do podoby zadní rýmy. Samosebou se zhoršuje vlhkým počasím či chladem a zlepší suchým počasím. Obdobně jsou to spíše chronické bronchitidy spojené s vykašláváním velkého množství zeleného sekretu, které se objevují či zhoršují s nástupem vlhkého počasí a nebo u řek, rybníků či na břehu moře. Kašel je obvykle velmi bolestivý. Podobné charakteristiky mají i astmatické potíže těchto pacientů.

Z kožních potíží je to lék především tam, kde na kůži vidíme zlatožluté šupiny, i poměrně veliké, což bývá spojeno například s lupénkou a ekzémy, ponejvíce tzv. mikrobiálními. Dalším charakteristickým příznakem tohoto léku je svědění těla při svlékání.

Celkově tomuto léku odpovídají jedinci se sklony k obezitě, celulitidě, prosáknutí tkání, kteří jsou i pomalí, ochablí a velmi zimomřiví. A velmi citliví na chlad a vlhko.

Tento lék používáme buď jako tkáňovou sůl, nebo nejčastěji v ředěních 9 či 15 C, v případě bolestí hlavy volíme spíše ředění 30 C a v každém případě spíše každodenní podávání. 

Poznámka redakce: Další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.3.2023 11:35

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze