Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte ve své lékárničce lék COLOCYNTHIS?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Měsíc březen je podle čínské medicíny pod vládou prvku dřeva a z orgánů je v něm nejoslabenější žlučník.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Žlučník nejen anatomicky úzce souvisí s játry, koncentruje se v něm žluč vytvořená játry, a ta potom v tenkém střevě slouží k usnadnění trávení a vstřebávání tuků. Nicméně podílí se i na detoxikaci některých léků, chemických látek či hormonů a jim podobných molekul.

Pokud je podle starých Číňanů žlučník v pořádku, jsme pružní jak tělesně, tak i mentálně.

Při oslabení a nerovnováze tohoto orgánu se můžeme setkat s potížemi jako jsou žlučníkové kameny a koliky, bolesti na pravé straně v podžebří, plynatost a nadýmání, ale také strnulost ramen a krku. Na potíže se žlučníkem mohou odkazovat i migrény, únavnost či nadměrná spavost.

Po psychické stránce škodí žlučníku nejvíce emoce jako jsou nevyjádřený hněv, nahromaděná zlost, frustrace, nenávist, žárlivost, což i v našich krajích známe jako něco „co nám hnulo žlučí“. K projevům nerovnováhy žlučníku ale patří i nerozhodnost a nedostatek odvahy.

V tomto seriálu jsem zmínil už několikero léků, které mají vztah k játrům a žlučníku. Lycopodium se projevuje především onou bázlivostí a nerozhodností, nadýmáním a případně žlučníkovými kameny. Chelidonium jakožto výborný drenážní lék žlučníku je charakteristické žloutenkou, bolestmi v oblasti žlučníku, které vystřelují do zad a po psychické stránce je to lék pro pacienty opravdu žlučovité, nenávistné a nerudné. Spíše s játry souvisí Staphysagria, jakožto hlavní lék potlačeného a neprojeveného vzteku, rozhořčení a ponížení.

Dnes bych zde chtěl zmínit další lék, jehož charakteristiky jsou výše uvedeným velmi blízké, a tím je Colocynthis, někdy označovaný jako hořká okurka.

Látky obsažené v této rostlině vyvolávají křečovité a neuralgické bolesti.

Colocynthis je lékem prudkých, kolikovitých bolestí v břiše, které jsou velmi silné a postižený je z nich zlostný, netrpělivý a nevrlý. Uleví se mu stočením do klubíčka nebo silným tlakem, například ležením na břiše. Bolesti mohou být vyvolány žlučníkovými či ledvinovými kameny, křečovitým stažením střeva (například u kojenců), ale i emocemi. Colocynthis je nejvýznamnějším lékem kolik a záchvatů vyvolaných nějakými hádkami, rozladami a nepříjemnostmi.

Obdobné prudké křečovité bolesti, kterým uleví teplý obklad a stočení do klubíčka, mohou souviset i s bolestivou menstruací.

Neuralgické bolesti, které jsou prudké, řezavé, mohou postihovat oči, zuby či například sedací nerv. Obecně se tyto bolesti zhorší pohybem a zlepšují se silným tlakem a teplem a (opět) stočením do klubíčka.

Po stránce emocí, krom výše uvedeného, je Colocynthis lék potíží vyvolaných nebo zhoršených emocemi. Je to lék pro lidi, kteří jsou netrpěliví, podráždění a snadno rozrušení a rozzuření i z nepatrných pohnutek.

Poznámka redakce: Další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.3.2023 10:21

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze