Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Chcete vyzkoušet měsíc s veganskou stravou?

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

V anglicky mluvících zemích se lednu v souvislosti s novoročními předsevzetími někdy říká „Veganuary“. Tento měsíc je oslavou veganství. Má být povzbuzením pro ty, kdo stravu bez masa a živočišných produktů ještě nezkusili. Měsíc s veganskou stravou si ale můžeme zařadit kdykoliv.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Rozdíl mezi veganstvím a vegetariánstvím je dnes zřejmý asi všem. I tak si jej ale zopakujme:

  • Vegetariánství označuje stravování bez masa a masných produktů.
  • Lakto-ovo-vegetariánství zahrnuje stravu sice bez masa, ale její součástí jsou vejce a mléko.
  • Lakto-vegetariáni jí rostlinnou stravu obohacenou o příjem mléka a výrobků z něj.
  • Vegani konzumují pouze rostlinnou stravu.

Důvodem k rozhodnutí pro stravování bez masa bývá zdravotní přínos. U vegetariánů je pozorován nižší výskyt kardiovaskulárních onemocnění, diabetu, hypertenze, některých druhů rakoviny a obezity. Častěji však jde o rozhodnutí na etickém základě: ochrana zvířat a ekologie. Vegetariáni i vegani jsou často aktivní v ochraně životního prostředí i na jiných úrovních než ve stravování:

  • záleží jim na tom, jakou kosmetiku používají; volí tu, která neobsahuje živočišné složky a nebyla testována na zvířatech;
  • z prostředků určených na úklid vybírají ty šetrné k přírodě;
  • upřednostňují „slow fashion”, tedy pomalou módu;
  • také se snaží nakupovat potraviny od lokálních pěstitelů.

Proto veganství ani vegetariánství nejsou dietou, ale životním stylem.

Každý směr, ať je jakkoliv vznešený, má svá úskalí. Stejně je to i zde.

Pokud se někdo rozhodne stravovat „vege” a udělá jen to, že dlouhodobě vynechá potraviny živočišného původu, může si samozřejmě ublížit.

Kdo se rozhodne pro stravování pouze rostlinné, je na místě zvážit vše, co do jídelníčku bude potřeba nově zařadit, nahradit.

Všem nám je jasné, že stát se „militantním-eko-veganem”, který jí jen puding z avokáda a mlsá vegan-čokoládu, není přínosem ani pro zdraví konkrétního jedince, ani pro planetu (konzumace avokáda v našich zeměpisných šířkách zanechává velkou ekologickou stopu).

Bezmasá strava má být pestrá a měla by obsahovat dostatek obilovin, luštěnin, zeleniny (ideálně sezónní), ovoce, ořechů i olejnatých semen a zdravé tuky. U vegetariánů také mléčné výrobky a vejce.

Jako ve všem i zde je na místě rozhodnout se podle potřeb svého těla, duše a svých možností. Myslet na rovnováhu mezi tím, co chci, tím, co mohu, a tím, co je potřeba.

Je na zvážení, jestli obětovat vlastní zdraví a život za záchranu a spásu světa – tedy jestli myslet primárně na ochranu zvířat a planety a své tělo třeba v důsledku nedostatku času a pozornosti nechat chátrat.

Každopádně zkusit veganský měsíc může být pro odlehčení organismu anebo uspokojení zvědavosti přínosem. Možná se to ukáže jako příjemné zpestření a osvojíme si návyk a zařadíme jeden až dva „vege” dny týdně do svého stravovacího režimu. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.3.2023 11:15

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze