Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte ve své lékárničce lék CALCAREA CARBONICA?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Leden je měsíc, kdy přichází ke slovu prvek vody a energie chladu. Z orgánů, které přináleží tomuto prvku v čínské medicíně, je nyní nejohroženější močový měchýř.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Nerovnováha tohoto orgánu se může projevit jako oslabená funkce a kontrola močového měchýře, tedy například časté močení či inkontinence, případně jsou to bolesti, pálení a řezání při močení a nebo je to časté nutkání na močení. Z dalších potíží jsou to napětí svalů podél páteře a na zadní straně nohou (tedy v místech, kde probíhá na těle meridián močového měchýře) a pocit chladu podél páteře. Nerovnováha v prvku vodního elementu se pak může odrazit v nadměrném a nebo naopak nedostatečném pocení a také suchostí kloubů, což může souviset například s artrózou.

Tento měsíc bych rád připomněl lék, jehož soubor příznaků je výše uvedeným velmi blízký. Tímto lékem je opět jeden z velkých a široce používaných léků: Calcarea carbonica.

Je vyroben z vnitřní vrstvy lastury ústřice, a jak už název napovídá, bude mít velký vztah k metabolismu vápníku a kostem. Dále má velký vliv na lymfatický systém a imunitu jako takovou, ale jeho indikací je velká řada.

Nyní v zimních měsících je tento lék aktuální tím, že je to lék lidí, kteří jsou velmi zimomřiví, ale také mají nevyrovnaný krevní oběh a sklony k pocení už při malé námaze. Což spolu s celkově slabší imunitou vede k tomu, že snadno prostydnou a onemocní. Velmi často je to lék obézních dětí, které mají stále rýmy či angíny či jiná onemocnění horních dýchacích cest.

Klíčovými slovy tohoto léku mohou být pomalost, ukládání a slabost.

Pomalost je u nich vyjádřena jak v pohybu, který nemají moc rádi, ale i v myšlení (jsou sice spolehliví, pečliví, ale potřebují své tempo a nesnáší tlak – například když „hoří“ úkoly a termíny, obdobně školní děti potřebují na zvládnutí učiva svoje tempo). Zpomalený mají i vývoj – tělesný i duševní. Jsou to děti, které se pomaleji učí sedat, chodit, mluvit, mají i opožděnější prořezávání zubů. Pomalost je u nich vyjádřena také v trávení jejich sklonem k zácpě, ale i v metabolismu. Ten souvisí i s oním ukládáním – mají totiž sklony k obezitě.

Ukládání se ale projeví spíše u starších osob, kterým se ukládají různé věci v kloubech a jejich okolí (což je ona zmíněná artróza) či v cévách a nebo i ledvinách – je to totiž lék, který lze použít při žlučových či ledvinových kamenech, zubním kameni a při ateroskleróze. Ale to už je trochu složitější problematika.

Slabost se projeví tím, že mají slabý imunitní systém, ale slabí jsou i celkově, nemusí mít velkou fyzickou sílu a velmi snadno se unaví – a pak potřebují zpomalit a lehnout si… Obecně fyzická námaha a pohyb jsou něco, co prostě rádi nemají.

Jejich celkový popis lze shrnout též slovy z mnoha materií medik – bledý, tlustý, ochablý – a můžeme dodat – i zpocený. Jak už jsem zmínil, mají sklony k obezitě, ale i k anémii. Slabost jsem již zmiňoval. S pocením je to tak, že se jim snadno a stále potí dlaně a nohy, které jsou teplé, vlhké a lepkavé. Zpotí se i při jídle a taky se snadno zpotí v noci, jakmile usnou. Už jako miminka mají neustále mokrý polštář. A jak jsem již zmínil, snadno se zapotí i při malé námaze.

Jsou to děti či dospělí, kteří jsou robustní a mají velmi dobrou chuť k jídlu. Potřebují vydatná a sytá jídla a jde jim spíše o kvantitu než o kvalitu. Typická je pro ně chuť na vejce ve všech formách, ale mají rádi i sladká či moučná jídla. Někdy (obzvlášť jako malí) mohou jíst těžko stravitelné věci. V klasických materiích medikách se popisuje hlína nebo uhlí, ale dnes se setkáme spíše s tím, že jedí například syrové brambory. Obecně jsou to už od miminek dobří jedlíci. Velmi často je trápí zácpa, aniž by měli pocit nucení na stolici.

Po stránce psychické k elementu vody patří emoce strachu a ta je u osob odpovídajících tomuto léku velmi vyjádřená. Vnitřně se cítí velmi slabí a zranitelní a mají spousty strachů – z výšek, rychlé jízdy, zvířat (tady hlavně z myší, krys či psů), ale i jako dospělí se bojí o svoje zdraví, bojí se lékařů, operací a nebo mají obavy z rakoviny.

Jsou všeobecně citliví na hrubost a krutost. Jsou to osoby, které se nedovedou dívat na horory nebo válečné či akční filmy (ideální je pro ně pohádka o Krtečkovi…).

Nicméně v běžném životě si všimneme spíše toho, že mají rádi svůj stereotyp a věci, na které jsou zvyklí. Nemají rádi jakoukoliv změnu, případně se této změny, pokud ji mají sami udělat, bytostně bojí. Nemají rádi hádky, i když sami dovedou být tvrdohlaví a paličatí.

Calcarea carbonica je lékem, který je velmi málo používaný v akutních stavech, je spíš lékem konstitučním či terénním, proto se podává převážně ve vyšších ředěních 15–30 C v dávce 5 granulí 1× týdně či až 1× měsíčně.

Poznámka redakce: Další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.10.2022 09:03

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze