Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Měsíc procházek se psem!

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Přiměřený pohyb je nezbytnou složkou zdravého životního stylu. Letošní leden je i světovým měsícem procházek se psem (Walk with your dog month)! Trocha pohybu po Vánocích není prospěšná jen pro páníčky. Bohužel roste i počet pejsků, kteří trpí obezitou, pohybovými problémy a z toho vyplývajícími dalšími zdravotními problémy. Takže tento měsíc je vyhrazen i jejich zdraví.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Chůze má přitom mnoho zdravotních benefitů!

 • Zlepšuje náladu a mírní tak projevy úzkosti a deprese, a to díky vyplaveným endorfinům.
 • Spaluje kalorie – více pohybu do života přináší i zhubnutí přebytečných kilogramů – kolik, to záleží na tom, jaké máte tempo, jakou vzdálenost ujdete a v neposlední řadě, v jakém terénu a jakou máte sami hmotnost. Je to nejjednodušší metoda boje s obezitou.
 • Posiluje a tvaruje (nejen) svaly nohou.
 • Nakopne zažívání – pro prevenci zácpy jsou potřebné vláknina, voda – a pohyb!
 • Je to výborná prevence civilizačních chorob – vydatná procházka 5krát v týdnu snižuje riziko srdečních onemocnění o 19 % a zlepšuje i cukrovku II. typu.
 • Zdravá chůze na čerstvém vzduchu zlepšuje aerobní kapacitu a zlepšuje i fungování imunitního systému.
 • Zlepšuje okysličení mozku – což krom benefitů pro psychiku přináší např. i zlepšení soustředění a duševních výkonů.

Nicméně i při takových procházkách se psem se můžou vyskytnout nějaké zdravotní problémky a úrazy a pak (opět) mohou přijít ke slovu homeopatika!

Základní homeopatická „čtyřka“

 • Arnica montana 9 C je jednak lék všech možných úrazů, jednak je to i preparát pomáhající při přetížení svalů. Kromě toho příznivě působí na srdce a výrazně zlepšuje regeneraci svalů i spánek, který neruší rozbolavělé tělo.
 • Ruta graveolens 9 C zabírá na akutní stadia výronů, dislokací a zánětů šlach. Jde tedy o základní lék na přetažené klouby či natržené šlachy. Je to nezbytný pomocník především pro méně trénované sportovce.
 • Rhus toxicodendron 9 C je neocenitelný přípravek na následky vymknutí a poranění kloubů, velmi potřebný je též v rámci rehabilitace, ale je to i lék na bolavé svaly po příliš namáhavém cvičení. Řeší ztuhlost svalů z přetížení, ve kterých se mohou objevovat i drobné záškuby. Hodí se zejména tehdy, když se bolest horší chladem a vlhkem. Nejtěžší bývá první pohyb, po rozhýbání se stav částečně zlepší. Pomáhá i teplo a masáže.
 • China rubra 5 C zlepšuje regeneraci po každém sportovním výkonu, který je spojen s velkou ztrátou vody pocením. Je vhodné podat jednorázově 5 granulí po každém intenzivním tréninku spolu s dostatečným množstvím vhodných tekutin.

A co na křeče?

S křečemi se setkal téměř každý sportovec. Svalová křeč je dlouhodobý a nadměrný stah svalového vlákna, což je samozřejmě bolestivé. Je to děj reflexní, vůlí neovlivnitelný, který je dán nadměrnou dráždivostí nervů. Příčin nepřiměřené dráždivosti nervů, a tím pádem i křečí, může být více. Jednak nerovnováha minerálů v krvi, ale také vyčerpání energetických zásob v buňce či nedostatek některých vitamínů. Může jít i o přetížení svalů, proto je důležitá správná regenerace po každém větším výkonu. Co pomáhá v rámci první pomoci?

 • V akutním stadiu křečí je vhodné svaly zahřát a protáhnout.
 • Masáž může v této situaci spíše uškodit.
 • Doporučují se rychle doplnit ionty.
 • Není-li k dispozici speciální iontový nápoj, postačí i obyčejná kuchyňská sůl a voda.

A jak mohou pomoci homeopatika?

 • Cuprum metallicum 9 C je hlavním a všeobecným lékem proti velmi bolestivým křečím chodidel a lýtek šířícím se od prstů směrem nahoru. Přípravek pomáhá nejen sportovcům, ale i v případě nočních křečí u starších lidí.
 • Magnesium phosphoricum zabírá na křeče především z dlouhé námahy, které doprovází i svalový třes. Bolesti se v těchto případech lepší teplem a tlakem. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 15:46

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze