Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Milujte svá játra, pomohou jim i homeopatika

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

O Vánocích a silvestrovských oslavách dostala naše játra opět „naloženo“. Zátěží nejsou jen oslavy a společenská setkání, ale i zima a chlad svádí k tomu, abychom se zahřáli i něčím „ostřejším“ a alkohol je jak známo jedním z významných rizikových faktorů poškození jater. Po svátcích a hojnosti si játra zaslouží naši péči a pozornost a jednou z možností, jak jim pomoci, nabízí i homeopatie.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Játra jako elektrárna těla

Játra představují jakousi elektrárnu našeho těla. Probíhá v nich metabolismus všech živin − cukrů, tuků i bílkovin. Tvoří žluč, která je nezbytná pro správné trávení, a probíhá v nich i detoxikace nejrůznějších chemických látek, se kterými se setkáváme denně. Kromě toho je v játrech uložen i glykogen, zásobní forma cukru, která slouží jednak jako rychlý zdroj energie, například při sportu, a také ke stabilizaci hladiny krevního cukru. Játra jsou díky své velké metabolické aktivitě ale i orgánem velmi citlivým na mnoho vlivů. Mohou být postižena nevyváženou stravou či obezitou, při nichž dochází ke ztučnění jater. Zatěžuje je alkohol či léky, zátěžovou situací pro játra může být i těhotenství. Samostatnou kapitolou jsou potom postižení jater při nejrůznějších infekcích a problémy spojené se žlučníkem a žlučovými cestami, což bývají nejčastěji žlučové kameny a problémy se zpomaleným vylučováním žluči.

Jak poznat problémy s játry?

Narušená funkce jater se může projevit některými z těchto příznaků:

 • plynatostí, nadýmáním,
 • nesnášenlivostí tučných jídel,
 • zácpou, která se případně může střídat s průjmy,
 • ranní únavou,
 • ranní bolestí hlavy,
 • bolestí v pravém podžebří a bolestí pod pravou lopatkou,
 • žlutým zbarvením kůže a očního bělma.

Homeopatika na podporu funkce jater

Na podporu funkce jater bývají nejčastěji doporučována homeopatika:

 • Lycopodium 9 C - je vhodné tam, kde se postižení jater projevuje především jako jejich ztučnění a je spojeno se zpomaleným trávením a překyselením žaludku. Pacient si bude stěžovat na pálení žáhy, kyselé říhání a především nadýmání. To postihuje zejména horní část břicha, zhoršuje se po jídle a je doprovázené ospalostí. Potíže zlepší teplá jídla a nápoje. Hodí se pro pacienty zimomřivé s chutí na sladká jídla.
 • Chelidonium 5 C - je vhodné pro pacienty se ztučněním jater, ale i se závažnějšími chorobami jater, kteří jsou hodně zesláblí a můžou mít i žlutě zbarvené bělmo či jazyk. Játra mají zvětšená, často si budou stěžovat na bolesti pod pravým žeberním obloukem, které vyzařují dozadu pod pravou lopatku. Potíže s játry zde doprovází zácpa. Nemocní chtějí teplé jídlo anebo nápoje.
 • Natrum sulfuricum 9 C - je lék pro pacienty, kteří mají citlivou a bolavou oblast jater. Mají problémy s vylučováním žluči, což pak vede k poruchám trávení s křečovitými bolestmi břicha spojenými s velkou plynatostí a ranními průjmy. Jejich potíže zlepší silný tlak na břicho anebo jeho tření.
 • Nux vomica 9 C - je jeden z nejčastěji používaných léků na podporu detoxikační funkce jater. Pomáhá zejména lidem, kteří užívají hodně klasických léků, případně játra zatěžují bohatým jídlem a alkoholem. Tito pacienti bývají podráždění, vznětliví a mají sklon k zácpě. Krom alkoholu mají rádi tučná a pikantní jídla.
 • Phosphorus 9 C - je to lék vhodný pro pacienty, jejichž jaterní problémy mohou být i vážnějšího charakteru, například cirhóza. Oblast jater je u nich také citlivá a bolestivá, mají potíže s trávením. Trpí na kyselé říhání a mohou i zvracet, a to zejména po teplém jídle nebo pití, právě proto vyžadují ledově chladné pití i jídla či zmrzlinu, které jejich potíže zmírňují.

Vybraný lék je možno užívat buď 3x denně 5 granulí, anebo v takzvaném pitném režimu, kdy se 10 granulí rozpustí v 0,5 litru neperlivé vody a tento roztok pak pacient popíjí v průběhu dne.

Náležitá lékařská diagnóza je samozřejmě nezbytná, ale homeopatika mohou výrazně pomoci i ke konvenční léčbě.

Co ještě může pomoci?

Z doplňků stravy pro zlepšení funkce jater můžeme použít například tyto prostředky:

 • Pampeliška, která podporuje tok žluči a přispívá k normálnímu fungování jater, lze ji užít jak ve formě čaje, tak i jako homeopatikum (Taraxacum 5 C). Charakteristickým příznakem tohoto léku jsou skvrny na jazyku, který pak připomíná zeměpisnou mapu.
 • Kurkuma – má výrazný protizánětlivý efekt, doporučuje se 500 mg 3x denně
 • Vitamíny a stopové prvky – důležité jsou vitamíny skupiny B, dále vitamín C, E a z prvků především zinek a selen.
 • Zelené potraviny – jako jsou chlorela, spirulina a další – jednak mají detoxikační účinky, ale zlepšují i fungování střev

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.1.2022 01:29

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze