Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Milujte svá játra, pomohou jim i homeopatika

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

O Vánocích a silvestrovských oslavách dostala naše játra opět „naloženo“. Zátěží nejsou jen oslavy a společenská setkání, ale i zima a chlad, které svádí k tomu, abychom se zahřáli i něčím „ostřejším“. A alkohol je – jak známo – jedním z významných rizikových faktorů poškození jater. Po svátcích a hojnosti si játra zaslouží naši péči a pozornost a jednu z možností, jak jim pomoci, nabízí i homeopatie.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Játra jako elektrárna těla

Játra představují jakousi elektrárnu našeho těla. Probíhá v nich metabolismus všech živin − cukrů, tuků i bílkovin. Tvoří žluč, která je nezbytná pro správné trávení, a probíhá v nich i detoxikace nejrůznějších chemických látek, se kterými se denně setkáváme. Kromě toho je v játrech uložen i glykogen, zásobní forma cukru, která slouží jednak jako rychlý zdroj energie, například při sportu, a jednak ke stabilizaci hladiny krevního cukru. Játra jsou ale díky své velké metabolické aktivitě i orgánem velmi citlivým na mnoho vlivů. Mohou být postižena nevyváženou stravou či obezitou, při nichž dochází ke ztučnění jater. Zatěžuje je alkohol či léky, zátěžovou situací pro játra může být i těhotenství. Samostatnou kapitolou jsou potom postižení jater při nejrůznějších infekcích a problémy spojené se žlučníkem a žlučovými cestami, což bývají nejčastěji žlučové kameny a problémy se zpomaleným vylučováním žluči.

Jak poznat problémy s játry?

Narušená funkce jater se může projevit některými z těchto příznaků:

 • plynatostí, nadýmáním,
 • nesnášenlivostí tučných jídel,
 • zácpou, která se případně může střídat s průjmy,
 • ranní únavou,
 • ranní bolestí hlavy,
 • bolestí v pravém podžebří a bolestí pod pravou lopatkou,
 • žlutým zbarvením kůže a očního bělma.

Homeopatika na podporu funkce jater

Na podporu funkce jater bývají nejčastěji doporučována homeopatika:

 • Lycopodium 9 C – je vhodné tam, kde se postižení jater projevuje především jako jejich ztučnění a je spojeno se zpomaleným trávením a překyselením žaludku. Pacient si bude stěžovat na pálení žáhy, kyselé říhání a především nadýmání. To postihuje zejména horní část břicha, zhoršuje se po jídle a je doprovázené ospalostí. Potíže zlepší teplá jídla a nápoje. Hodí se pro pacienty zimomřivé s chutí na sladká jídla.
 • Chelidonium 5 C – je vhodné pro pacienty se ztučněním jater, ale i se závažnějšími chorobami jater, kteří jsou hodně zesláblí a můžou mít i žlutě zbarvené bělmo či jazyk. Játra mají zvětšená, často si budou stěžovat na bolesti pod pravým žeberním obloukem, které vyzařují dozadu pod pravou lopatku. Potíže s játry zde doprovází zácpa. Nemocní chtějí teplé jídlo nebo nápoje.
 • Natrum sulfuricum 9 C – je lék pro pacienty, kteří mají citlivou a bolavou oblast jater. Mají problémy s vylučováním žluči, což pak vede k poruchám trávení s křečovitými bolestmi břicha spojenými s velkou plynatostí a ranními průjmy. Jejich potíže zlepší silný tlak na břicho nebo jeho tření.
 • Nux vomica 9 C – je jeden z nejčastěji používaných léků na podporu detoxikační funkce jater. Pomáhá zejména lidem, kteří užívají hodně klasických léků, případně játra zatěžují bohatým jídlem a alkoholem. Tito pacienti bývají podráždění, vznětliví a mají sklon k zácpě. Krom alkoholu mají rádi tučná a pikantní jídla.
 • Phosphorus 9 C – je lék vhodný pro pacienty, jejichž jaterní problémy mohou být i vážnějšího charakteru, jako například cirhóza. Oblast jater je u nich také citlivá a bolestivá, mají potíže s trávením. Trpí kyselým říháním a mohou i zvracet, a to zejména po teplém jídle nebo pití, právě proto vyžadují ledově chladné pití i jídlo či zmrzlinu, které jejich potíže zmírňují.

Vybraný lék je možno užívat buď 3x denně 5 granulí, nebo v takzvaném pitném režimu, kdy se 10 granulí rozpustí v 0,5 litru neperlivé vody a tento roztok pak pacient popíjí v průběhu dne.

Náležitá lékařská diagnóza je samozřejmě nezbytná, ale homeopatika mohou výrazně pomoci i ke konvenční léčbě.

Co ještě může pomoci?

Z doplňků stravy pro zlepšení funkce jater můžeme použít například tyto prostředky:

 • Pampeliška – podporuje tok žluči a přispívá k normálnímu fungování jater. Lze ji užít jak ve formě čaje, tak i jako homeopatikum (Taraxacum 5 C). Charakteristickým příznakem tohoto léku jsou skvrny na jazyku, který pak připomíná zeměpisnou mapu.
 • Kurkuma – má výrazný protizánětlivý efekt, doporučuje se 500 mg 3× denně.
 • Vitamíny a stopové prvky – důležité jsou vitamíny skupiny B, dále vitamín C, E a z prvků především zinek a selen.
 • Zelené potraviny – jako jsou chlorella, spirulina a další – mají detoxikační účinky, ale zlepšují i fungování střev.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 21:02

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze