Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Podpořte v zimě tělo i duši jednoduchými postupy a buďte fit!

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Zima s sebou nese jistá specifika, která nás mohou omezovat. Ale jen v případě, že ignorujeme koloběh v přírodě, jehož součástí jsme i my. Jak tedy zůstat v rovnováze těla, duše i mysli v chladných měsících roku?

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Vyzkoušejte některé z tipů východní moudrosti. Nemusíte zařadit hned všechny, postačí vybrat jich několik a dodržovat je opravdu každý den. Výsledky se dostaví brzy.

 • Zimní slunce vstává později, dopřejme si také o kousek více spánku a odpočinku. V zimním období je ideální doba vstávání kolem 7. hodiny.
 • Dopřejte si dostatek tělesného pohybu. Takového, který osvěží a nevyčerpá. Pohyb eliminuje napětí, posiluje imunitní systém, motivuje zlenivělou mysl. Skvělá je jóga, tchaj čchi, procházky, plavání.
 • Vnímejme, co si tělo v daný den žádá. Pokud vnímáme demotivaci, volme pohyb, který jemně povzbudí. V případě, že cítíme napětí, nervozitu, upřednostněme klidnější formu cvičení. Ideální čas cvičení je ráno mezi 6.00 a 10.00, nebo večer od 18.00 do 20.00.
 • Ráno je vhodné začít žvýkáním oleje, oškrábáním jazyka, čištěním zubů a teplou sprchou.
 • Sklenka teplé vody nastartuje trávení.
 • Automasáž teplým olejem pomůže udržet vnitřní teplo, sníží pocit chladu a chrání pokožku před vysušením, stimuluje krevní oběh, hormonální rovnováhu i trávení. V neposlední řadě také přispívá k rozvoji sebelásky a sebeakceptace.
 • V případě, že se často potýkáte s ucpaným nosem a zadní rýmou, použijte také vhodný bylinný olej nebo mastičku k promazání nosních dírek.
 • Po ranním cvičení nezapomeňte na pránájámu nebo jiné vhodné dechové cvičení a meditaci přítomného okamžiku.
 • Snídejte výživné teplé jídlo: ovesnou kaši, vařenou pšenici. Jezte v klidném prostředí.
 • Oblečení volte vícevrstvé, teplé. Vybírejte z jasných, teplých barev: oranžová, žlutá, červená. Noste šálu, čepici i rukavice.
 • Pro oběd je nejvhodnější čas kolem 14.00. V tu dobu je trávení nejsilnější.
 • Jídlo má být vařené, teplé, vhodně kořeněné, s kvalitními tuky.
 • Večeře má být lehká a kolem 18.00.
 • Večer provádějte činnosti, které vedou ke zklidnění. Vyhýbejte se dlouhému sledování televize, PC, i vyčerpávajícímu čtení.
 • Ke spánku ulehejte ve 22.00.
 • Tekutiny by neměly být studené. Vhodná je teplá voda, bylinné čaje nebo čaje z koření (zázvor, skořice, hřebíček…). Zvedají vnitřní teplo, podporují krevní oběh i dýchací ústrojí.
 • Upřednostnit bychom měli vařenou stravu před lehkými saláty. Vhodná je kořenová zelenina, dýně, brambory, sladké brambory, obiloviny, luštěniny, vejce, maso. To vše připraveno na kvalitních tucích (olivový, sezamový, dýňový olej, ghí) s kořením podporujícím trávení: pepř, zázvor, kumín, koriandr, kmín, kardamom… V zimě jíme méně mléčných výrobků, s výjimkou horkého, kořeněného mléka (nebo čaje masala)
 • Ovoce před konzumací tepelně upravujeme a přidáváme koření. Vhodné jsou jablíčka, hrušky. Sušené ovoce v zimě dodá energii a také uspokojí chuť na sladké: datle, sušené švestky, křížaly, fíky…
 • Nezapomínejme na oříšky a semínka – jsou bohaté na zdravé tuky a minerály.
 • Zimní smutky, stavy úzkosti či beznaděje pomůže překonat láskyplné setkávání s přáteli. Vyhledávejme dýchánky plné smíchu, radosti, spontánnosti. Rozdávejme úsměvy, podporujme tok harmonie, vstřícnosti, pochopení a přijetí.

Prvním krokem zimního ladění snad může být následování doporučení, jež pronesl známý buddhistický mnich Thich Nhat Hanh: „Usměj se, nadechni se a kráčej pomalu.“

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 22:25

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze