Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jak zvládnout Vánoce a přelom roku a nezbláznit se

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Vánoce, oslavy Silvestra a příchod nového roku jsou jedno z nejvíce zatěžujících období. Pro tělo i pro duši. Vánoce jsou považovány za nejkrásnější svátky v roce. Hodně lidí má romantické představy o období klidu, kdy se jim starosti vyhnou.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Většina z nich také věří, že svátky stráví v pohodové atmosféře plné lásky a vzájemného setkávání. Bohužel, ne vždy lze takovou idylku zažít, a pro mnohé tak Vánoce představují spíš než období klidu nejvíce stresující období v roce. Těžké chvíle i případné neradostné bilancování vám pomohou překlenout třeba homeopatika.

Příčin frustrujících pocitů a s nimi spojených negativních emocí je hodně. Na jednu stranu jsou to nepříliš reálná očekávání nás i našeho okolí, která pak vytvářejí velmi silný tlak na psychiku. Patří sem představy o tom, jak má být uklizeno, co má být nakoupeno a napečeno nebo s kým vším se během několika volných dní setkat. Pak taky musíme aspoň nějaký čas trávit s někým, s kým nechceme.

Další obavy mohou plynout i z toho, zda máme nakoupené všechny dárky a jestli se budou líbit. K tomu se přidává i neustálý tlak reklam, které zaručeně vědí, co potřebujeme. A když se vypravíme na nákupy nebo na vánoční trhy užít si atmosféru Vánoc, setkáme se s davy lidí, kteří přišli za stejným účelem. Naopak osamělé osoby tíží jejich samota během Vánoc ještě víc, jinde se zas mohou vyostřit partnerské či domácí rozepře. Pro jiné zas může být příčinou stresu právě ono zastavení, protože pak mají pocit, že jim uteče něco v práci. A nebo je to naopak fakt, že někteří kvůli své profesi musí trávit svátky a konec roku v práci.

Léky emoční první pomoci

Na emoční potíže, které se mohou objevovat (nejen) v období Vánoc, mohou velmi dobře pomoci tyto přípravky:

Ignatia amara 15 C je přípravek vhodný na všechny neshody, špatné zprávy, zármutky a zklamání, které pak spustí kolotoč emocí. Může jít jak o nevhodné slovo u slavnostní večeře, tak o smutek z toho, že pod stromečkem není vysněný dárek. Pomáhá i tehdy, když Vánoce trávíte sami po rozchodu či úmrtí někoho blízkého, domácího mazlíčka a tak podobně. Osoby, pro které je tento lék vhodný, se uzavírají do sebe, nemají rády společnost ani útěchu a často vzdychají. Jejich nálada může kolísat od mlčenlivosti se vzdycháním až ke smíchu a někdy zase naopak k výbuchům vzteku. Mohou si stěžovat také na pocit knedlíku v krku a problémy s polykáním.

Natrum muriaticum 15 C pomáhá citlivým osobám, které se neustále zabývají myšlenkami na prožitá zklamání či smutky. Příčinou těchto emocí můžou být rozchody, úmrtí blízkých, odmítnutí či samota. Tito lidé se mohou snadno urazit a stačí jim k tomu jen malá kritika či komentář. Kritika pak u nich vede k uzavírání se do sebe a stranění se společnosti. Vědomě, či nevědomě si tito lidé kolem sebe staví emoční zeď, protože se bojí další bolesti a zranění. Utěšování těmto jedincům rozhodně není příjemné. Zlepšení stavu jim přináší poslech smutné hudby.

Nux vomica 15 C je určený pro netrpělivé osoby, které nesnášejí kritiku a jiné názory. V obou případech to u nich vyvolává vztek a hádavost. Jsou to také lidé, kteří chtějí zvládnout hodně úkolů, protože chtějí být prostě nejlepší. V důsledku toho pak mají sklony k větší konzumaci alkoholu či jiných stimulantů, protože to u nich představuje emoční ventil. Jsou citliví na hluk, světlo a průvan. I přes svátky budou stále myslet na pracovní záležitosti.

Staphysagria 15 C je přípravek na stavy vzteku s pocity pokoření a ponížení, které ale dotyčný nedává najevo. Je to lék pro jedince, kteří si při bilancování vybaví hlavně nezdary a neúspěchy a křivdy. Příkoří si ale nechávají v sobě, navenek jsou milí a snaží se druhé spíše uspokojit. Vnitřně se však takový jedinec třese vzteky a někdy se může dokonce zakoktávat. Hněv se u těchto lidí často projeví až o samotě, někdy až nekontrolovaně.

Arsenicum album 15 C řeší úzkosti a obavy lidí velmi pečlivých, kteří chtějí mít vše „bez poskvrnky”. To je nutí neustále něco dělat, dokud vše není tak, jak si představují. Tento způsob přepínání může vést až k vyčerpání s velkou tělesnou slabostí. Někteří jedinci pak mohou ze stejného důvodu trpět také nespavostí. Kromě pomoci s úzkostí působí účinně i proti vyčerpávajícímu zvracení a průjmům v důsledku konzumace zkaženého jídla.

Argentum nitricum 15 C je lék pro lidi, kterým stále proudí hlavou mnoho myšlenek, přičemž oni se zabývají především tím, co se může pokazit. Z toho samozřejmě pramení úzkost. V jejím důsledku jsou velice neklidní, zbrklí a chaotičtí ve snaze všechno splnit a „dohnat“. Jejich činy i myšlenky jsou někdy až iracionální a jsou u nich viditelné sklony k impulzivnímu chování. Mají chutě na sladkosti nebo slané věci.

Coffea cruda 15 C je lék na situace, kdy radostné vzrušení z očekávaných Vánoc a neustálý tok myšlenek brání klidnému usínání. Je to tedy spíš lék pro děti, které se už nemůžou dočkat nadílky.

Chamomilla 15 C zklidňuje celkovou smyslovou přecitlivělost a je výborným přípravkem pro stále nespokojené osoby, které se snadno vztekají. Například pokud není vše tak, jak si ony naplánují. Lék ale pomáhá i po návštěvách obchodů, kdy nás dokáže „vytočit” sebemenší maličkost. Je to výborný prostředek pro unavené děti, které ale přesto nespí a nedají se zklidnit a často jsou také vzteklé a hází hračkami.

Kalium phosphoricum 15 C se nejlépe hodí pro lidi, kteří jsou ze všech starostí duševně vyčerpaní. Jsou velmi unavení, jakékoliv myšlení či snaha o duševní práci jim dělají potíže a vedou k bolestem hlavy. Přitom jsou vznětliví a při narušení jejich naplánovaných aktivit až hrubí a nedůtkliví.

Pulsatilla 15 C zabírá na lidi lítostivé, kteří životní nesnáze a nezdary prožívají jako ublížení jim samotným. To u nich vyvolává pocity lítostivosti, plačtivosti či vzlykání. Snaží se na sebe takto upozornit svoje okolí. Touží po projevech sympatie a útěchy.

Sepia officinalis 15 C je lék tzv. „burn-out“ syndromu zejména u žen. V důsledku nadmíry starostí v práci a o rodinu se žena cítí vyčerpaná, zejména na emocionální úrovni. To vede k rezignaci, která se projeví tím, že je vůči blízkým netečná nebo naopak snadno vznětlivá a podrážděná. Chce hlavně klid a samotu. Cítí se líp při energickém cvičení, jako je jogging, aerobic či intenzivní tanec.

Příslušný lék podáváme podle intenzity příznaků 1–3× denně v dávce 5 granulí. Jedná se však o velmi citlivou a širokou skupinu vyvolávajících faktorů a stejně rozmanité mohou být i projevy. V případě, že zvolený lék neúčinkuje podle vašich představ, je lépe vyhledat lékaře-homeopata.

Trávicí potíže

Vánoce jsou spojeny se spoustou jídla, sladkostí, případně i alkoholu, což může být náročnou zkouškou pro zažívací ústrojí. Někdy pak mohou být potřeba tyto léky:

Antimonium crudum 9 C – hlavní přípravek pomáhající při přejedení. Vhodný pro stavy nafouklého břicha s pocitem plnosti a říháním.

Nux vomica 9 C – lék na následky nadměrné konzumace jídla, ale také (a to především) alkoholu s následnou kocovinou.

Pulsatilla 9 C – preparát pomáhající tehdy, když to člověk přehnal s tučným jídlem. Nevolnost a bolest břicha doprovází jen malá žízeň. Celkově se postižený cítí hůř v teple.

Přežijte Vánoce bez újmy na duši

Kromě homeopatik vám Vánoce mohou pomoci zvládnout i následující rady:

 • Zkuste se zaměřit spíše na duchovní stránku Vánoc. Jejich poselství je tiché a jemné. Důležité je uvědomit si, že nejsou o drahých darech, naklizeném obýváku ani o horách jídla.
 • Nenechávejte nákupy na poslední chvíli.
 • Nepřehánějte to s úklidem.
 • Pokuste se o kompromisy. Zkuste najít přijatelná řešení pro všechny, ať už se týkají návštěv, jídla nebo dárků. Někdy to sice může být těžší, ale přesně a spravedlivě nastavená pravidla mohou přispět k tomu, že se nikdo nebude cítit opomenutý či odstrčený.
 • Nepřejídejte se a hlídejte si jídelníček. Ušetříte si tak psychické rozladění po svátcích.

Když už se rozhodnete bilancovat, je dobré si na chvíli sednout a přehrát si události posledních 12 měsíců. Pokud vše náležitě zvážíte, umožní vám to snáze se vyrovnat s případnými neúspěchy. Jak na to?

 • Zhodnoťte upřímně celý uplynulý rok.
 • Pokuste se najít na vyvážení každé negativní události alespoň dvě pozitivní, ať malé, či velké.
 • Buďte vděční i za nepříjemné životní „lekce“.
 • Poděkujte (alespoň v duchu) svým blízkým, kteří stáli a stojí po vašem boku.
 • Do následujícího roku se dívejte s pozitivním očekáváním – jde o nový začátek, novou startovní čáru.
 • Nedávejte si předsevzetí. Spíš formulujte přání, která byste chtěli, aby se vám vyplnila.

Šťastný a naplněný rok 2023!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 22:30

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze