Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Na zánět močových cest vyzkoušejte homeopatika

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Záněty močových cest, konkrétně močové trubice a močového měchýře, jsou velmi častým a nepříjemným onemocněním. Mezi možné způsoby, jak si od nich účinně pomoci, patří i homeopatie.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Záněty močových cest postihují především ženy, protože mají kratší močovou trubici a také anální otvor blízko jejího vyústění. Uroinfekce se mohou vyskytnout i u mužů, u kterých pak bývají většinou závažnější. V naprosté většině případů se jedná o akutní případy, ale u jedné pětiny žen se tyto potíže vyskytují chronicky.

Proč potíže přetrvávají

Pokud se záněty močových cest dlouhodobě opakují, je potřeba se zaměřit i na další možné původce obtíží:

 • časté užívání antibiotik snižuje obranyschopnost a podporuje růst rezistentních či atypických původců;
 • stres – podle čínské medicíny negativně působí stres i na náš močový měchýř, protože patří pod element vody a jeho emocí je strach, který se může projevit v podobě opakovaných zánětů;
 • pohlavní styk může v některých případech způsobit traumatizaci (nejen) močové trubice;
 • těhotenství většinou komplikuje odtok moči, ve které se následně snadněji rozmnožují bakterie;
 • hormonální vlivy, jako je menopauza, zapříčiňují atrofii sliznice pochvy i močové trubice.

Příznaky zánětu močových cest

 • pálivá bolest před močením, během něj či po něm,
 • časté nucení na močení, kdy odchází jen velmi malé množství moči,
 • bolesti v podbřišku spojené s bolestí v zádech, někdy se však mohou vyskytnout jednotlivě,
 • lehce zvýšená teplota,
 • pocit celkové malátnosti,
 • hlen, hnis či krev v moči.

Pokud se infekce močových cest objeví u mužů nebo u těhotných žen, je vždy nezbytná návštěva lékaře. To platí i v případě teplot vyšších než 38,5 °C nebo při bolestech v oblasti ledvin.

Jak pomohou homeopatika

Homeopatika je potřeba začít užívat co nejdříve po objevení příznaků. V první fázi je třeba brát 5 granulí v hodinových intervalech, dokud se nedostaví zlepšení. To by mělo nastat v průběhu 6, maximálně 12 hodin. Poté podáváme 3x denně 5 granulí. Pokud se stav pacienta nezlepší, je nutné vybrat jiný lék nebo navštívit odborníka. Jaká homeopatická léčiva mohou pomoci?

 • Cantharis 9 C je nejčastější lék na infekce močových cest. Vhodný je tehdy, když má nemocný velmi citlivý podbřišek s pocity tlaku, neustálé nucení na močení, přestože moč odchází jen po kapkách. Při močení, během něj i po něm má intenzivní pocity pálení a řezání jako žiletkami. Stav se lepší teplem a pitím, zhoršuje se konzumací kávy, močením a koupáním.
 • Staphysagria 9 C je lék na potíže, které se objeví po sexuálním styku, cévkování či urologických výkonech. Potíže charakterizuje častá potřeba močení a zvláštní pocit kapky neustále stékající do močové trubice. Bolesti jsou pociťovány jako pálení v močové trubici, které ustává při močení.
 • Aconitum napellus 9 C je homeopatický přípravek vhodný na první hodiny onemocnění, které se dostaví po silném prochlazení. Charakteristický je pro ně rychlý vzestup horečky u úzkostného pacienta, který se obává závažnosti svého stavu.
 • Arnica montana 9 C je lék užitečný na potíže, které se objeví po poranění močové trubice a močového měchýře, například po porodu.
 • Arsenicum album 9 C je homeopatický přípravek, který řeší zánět s postižením celkového stavu, kdy je pacient zesláblý, bledý a velmi úzkostný. Bolesti při močení a v podbřišku jsou kruté a pálivé. Paradoxně je zlepšují teplé koupele, obklady i teplé nápoje. Moč pacienta mnohdy velmi zapáchá.
 • Mercurius solubilis 9 C lze brát v případě, když se objeví bolestivé nucení na močení až do pocitu křečí. Bolesti jsou navíc ještě horší po následném vymočení. Moč je tmavá, někdy i krvavá. Stav se horší nejen v chladu, ale i v teple postele. Nemocný má také potřebu hodně pít.

Hygienická opatření

Při infekcích močových cest je pro zlepšení stavu pacienta vhodné dodržovat následující režim:

 • Pijte minimálně 1,5−2 litry tekutin denně, vhodný je například urologický nebo heřmánkový čaj, případně také brusinkový, celerový či mrkvový džus,
 • vynechte alkohol, kávu i cigarety,
 • omezte solení, rafinované cukry, ale také kyselé a dráždivé potraviny,
 • snažte se o pravidelné močení,
 • pokud trpíte na záněty po sexu, je vhodné se po něm vždy vymočit,
 • dbejte na osobní hygienu a případně používejte na intimní hygienu vhodný přípravek. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.11.2021 16:19

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze