Rychlé rady
Víte, že ...
Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Čím se bavit v zimě?
Autor: MUDr. Ilona Ludvíková
Blíží se zimní období, je čas si najít nové pohybové aktivity. Rozhodně není na místě vnímat zimu jako pasivní období. Celá příroda se zpomaluje a uzavírá do sebe, pojďte ji letos respektovat a zaměřit se na integraci. Jedná se o zapojení získaných zkušeností do celkové tělesné a duševní souhry (koordinace). Určitě se v tomto smyslu otevírá velký prostor pro kreativitu – ať zvolíte zdokonalování svého kuchařského umění, nebo ruční práce. Zastavím se u dvou aktivit, se kterými mám osobní zkušenost.

Zdroj: Shutterstock
Pletení
Je vědecky prokázáno, že rytmus cvakání pletacích jehlic o sebe má stejné účinky jako cílená meditace. Jde totiž o tzv. srdeční koherenci (elektrická aktivita mozku a srdce se harmonicky sladí). Dokonce pravidelné provádění této aktivity uvede člověka do módu podobnému běhu, jízdě na kole nebo jógové meditaci. Všechny tyto aktivity jsou velmi užitečné pro melancholicky laděné pacienty s tendencí k depresívnímu ladění v zimním období. Vědci z americké Harvardské univerzity předložili studie o snižování vlivu stresu na krevní tlak a lehké formy deprese při všech monotónních rytmických aktivitách. Jedinou nevýhodou pletení je výrazná aktivace pouze horní poloviny těla, ale rozhodně se jedná o velmi užitečnou formu aktivního odpočinku, ze které se dají vyprodukovat vánoční dárky pro celou rodinu.
Tanec
Po prvních zkušenostech s tanečními kurzy PRO-AM (spojení zkušeného tanečníka s laickým začátečníkem, více na www.tancijakohvezda.cz) jsem této volnočasové aktivitě naprosto propadla. Tančím při vaření, během úklidu i při venčení psa!
Tanec jsou „emoce v pohybu“, a to doslova! Hudba vytváří bezpečný prostor pro uvolnění psychického i fyzického napětí a pohybová koordinace zcela sama vyplyne. Zpětnovazebné systémy našeho pohybového ústrojí zajásají, že konečně dostaly možnost kalibrovat své nastavení do maximálních detailů. Jak naše tělo stárne, přirozeně chátrají naše smysly: zrak, sluch a rovnovážný systém. Tělo pak ztrácí jedinečné nástroje k orientaci a sebevnímání v prostoru. Důsledkem tohoto procesu je vyšší riziko úrazu při běžných (automatických) činnostech, protože naše svaly v těchto situacích používají zaběhlé pohybové vzorce, které mohou okolní prostředí nepřesně vyhodnotit. Proto je velmi vhodné začít ve středním věku intenzívně trénovat propriocepci (tedy informace, které nám do míchy a mozku vysílají svaly, fascie a klouby). Díky této komunikaci perfektně „čteme“ naše bezprostřední okolí a navíc neustále optimalizujeme pohybové vzorce. Výsledkem je mnohem plynulejší a efektivnější pohyb.
S tancem vstupujeme mimo svou komfortní zónu a otevíráme dveře jedné z nejstarších forem socializace. Společenský život bez tanečních kreací nebyl myslitelný v žádné historické éře, naopak často byl právě tanec prostředkem k vystižení tempa a míry otevřenosti určité doby. Byl neodmyslitelnou složkou přechodových rituálů, často sloužil jako iniciace do nové životní etapy. Sloužil k vyjádření radosti i smutku. Dokonce pouhé sledování tanečního představení aktivizuje v mozku pohybová schémata diváka.
Do naprosto nové dimenze se dostanete při párovém tanci. Zkušený tanečník a trenér PRO-AM Vladimír Kopřiva to výstižně pojmenoval: „Tanec v páru je jako rozhovor, je to o vnímání jeden druhého. Akce vyvolá reakci, oba se učí spolehnout jeden na druhého.“ Podle něj se dá stejně intenzívně užít trénink i soutěžní vystoupení, jen díky soutěžní atmosféře se „vyhecujeme“ k většímu tanečnímu prožitku. „Pokud tanec člověka baví, má neustálou motivaci sám sebe zlepšovat. Navíc zkušenější v páru otevírá možnosti méně zkušenému partnerovi. Ženy při tanci doslova rozkvétají pod rukama.“
Já, začátečnice, od svých spolutanečnic často slýchám, že je to finančně náročný koníček. Tomu se Vladimír zasměje: „Já jsem protančil minimálně půl baráku. Přesto toho nelituji a díky tanci PRO-AM mohu svůj celoživotní koníček částečně finančně dotovat.“ Nelituje jediné protančené minuty a navíc ho to stále baví. Všechno je jen o tom, jestli vnímáte investici do sebe jako prioritní. Ta radost z pohybu, kterou tanec přináší, má nevyčíslitelnou cenu.
V rámci projektu PRO-AM navíc dochází k zajímavé mezigenerační komunikaci. Ta v posledních letech v naší společnosti obecně hodně chybí. Mladí získávají vhled zkušenějšího člověka a my starší zase energii a motivaci na změny ve stagnujícím životě. Mohu to vidět aktuálně v přímém přenosu na rychlosti hojení a rehabilitaci svého zlomeného kotníku. Vždyť taneční sezóna právě začíná!
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích