Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Ulevte hlasivkám – homeopatika zvládnou i chrapot z trémy

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Chrapot je častým projevem infekcí horních cest dýchacích a patří k častým problémům, se kterými se potýkáme hlavně v zimních měsících. Jednou z možností pomoci je zkusit homeopatické preparáty.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Hlavním důvodem chrapotu, či dokonce ztráty hlasu je nedostatečný uzávěr hlasových vazů při mluvení. To může být způsobeno postižením jejich struktury či funkce. Nejčastěji se tedy s chrapotem setkáváme v rámci zánětů horních cest dýchacích, nicméně, jak již bylo zmíněno, příčin může být více. Z hlediska časového dělíme chrapot na akutní a chronický. Akutní chrapot díky správné léčbě většinou během několika dní vymizí. V případech chronického chrapotu a změny hlasu je nezbytné specializované vyšetření k vyloučení závažných příčin tohoto onemocnění.

Příčiny chrapotu bývají:

 • Infekce horních cest dýchacích. Nejčastěji bývají virového, mohou být ale i bakteriálního původu (prosté nachlazení, bronchitida, angína či zánět hrtanu).
 • Psychologické důvody. Stres, tréma, úzkost či napětí mohou způsobit třes celého těla. S tím souvisí i porucha funkce hlasových vazů.
 • Nadměrná hlasová námaha. Chrapot přivodí i dlouhé mluvení, zpěv, pláč či křik.
 • Poškození sliznice lékařskými výkony. Příkladem je intubace, endoskopie apod.
 • Neustálá snaha o odkašlání (třeba u chronických kuřáků či alkoholiků).
 • Alergické postižení sliznic.
 • Žaludeční reflux.
 • Nádory hlasových vazů, ať už benigní, či maligní.
 • Snížená funkce štítné žlázy či roztroušená skleróza.

Projevy, které lze slyšet i cítit

K příznakům tohoto problému patří především, lidově řečeno „nakřáplý hlas“. Zní tedy nepřirozeně, je příliš tichý nebo nezřetelný. Z ostatních projevů může nemocný pociťovat:

 • šimrání či dojem cizího tělesa v krku,
 • neschopnost mluvit jasným hlasem,
 • bolest v krku,
 • bolestivé či obtížné polykání,
 • kašel, který může být vlhký, ale i suchý a dráždivý.

Pomoc homeopatik

Aconitum napellus – je lékem na chrapot, který se dostavuje po prudkém prochlazení. Jde často o doprovod nastupujícího zánětu sliznic dýchacích cest s vysokou horečkou, ale bez pocení. Nemocný se často velmi úzkostně obává o svůj náhle zhoršený zdravotní stav.

Arnica montana – výborná volba tehdy, je-li potíž způsobena zvýšenou námahou hlasivek, například po dlouhém mluvení či zpěvu (profesionální řečníci a zpěváci). Druhou častou indikací pro použití tohoto preparátu je chrapot, který vzniká například po intubaci, endoskopických vyšetřeních nebo chirurgických zákrocích na hrtanu.

Arum triphyllum – přípravek pro „přeskakující“ hlas, kdy se střídá hlas jasný se zastřeným nebo kolísá ve dvou tóninách. Může to být důsledek přetížení nebo infekce.

Causticum – je potřebné v případech, kdy se po prochlazení náhle objeví neschopnost vydat jakoukoliv hlásku. Svaly v hrtanu jsou jakoby paralyzované. Tento lék se hodí i pro potíže zpěváků. Chrapot bývá horší ráno. Celkově je stav charakterizován pocitem živé a bolestivé rány v hrtanu. Zlepšuje se po napití studené vody.

Drosera rotundifolia – je indikována v případech, kdy je hlas hluboký až hrubý. Nemocný má pocit drobečku v krku, který jej nutí k suchému a křečovitému kašli. Vše se zhoršuje po ulehnutí. Mluvení je pro tyto pacienty velmi namáhavé.

Hepar sulfur – preparát vhodný tehdy, když je chrapot velice bolestivý s pocitem, jako by měl postižený v krku třísku nebo rybí kost. Onemocnění může být nejčastěji vyvolané prudkým prochlazením – dotyčný se pak potí a je velmi zimomřivý.

Rhus toxicodendron – lék na chrapot, který se rozvíjí po promoknutí či prochlazení zpoceného těla. Typické je zlepšení při pohybu. Ráno bývá chrapot horší, v průběhu dne se s mluvením částečně zlepší, večer s únavou hlasivek se opět objeví.

Spongia tosta – hodí se při náhlé ztrátě hlasu a suchém kašli. Nemocný má pocit poraněné sliznice v hrtanu a dýchacích cestách. Vše se komplikuje polykáním a mluvením, naopak teplé nápoje pomohou.

Příslušný lék užíváme nejčastěji v ředění 15 C, 4–5x denně v dávce 5 granulí.

Zkuste kloktat a nekuřte!

 • Při potížích s chrapotem dopřejte hlasivkám na 1–2 dny klid – nekřičte, nezvyšujte hlas a ani zbytečně dlouho nemluvte.
 • Pijte vlažnou vodu kvůli hydrataci sliznice hrdla a dbejte i na vlhkost v místnostech.
 • Kloktejte slanou vodou 2–3x denně.
 • Vyvarujte se usilovného odkašlávání.
 • Dávejte si pozor na dráždivé pachy i chemikálie.
 • Vynechte kouření, alkohol a nadbytečné léky.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 15:03

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze