Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Zdravá strava pro dítě

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

Složení zdravé stravy je pro správný růst a vývoj každého dítěte nezbytné. Bohužel se v poslední době objevují v reklamách potraviny naprosto nevhodné pro jakéhokoliv člověka, a zvláště nevhodné pro dítě.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Jsou to např. Actimel nebo jogurty obsahující složené škroby, tavené sýry a samozřejmě jeden z největších problémů našich dětí – Coca Cola, která je pro svůj obsah kyseliny ortofosforečné naprosto nevhodná, protože vyplavuje z kostí vápník (stejné je to i u tavených sýrů), dále např. Kinder mléčný řez (málo vlákniny, vysoký obsah jednoduchých cukrů na úkor nízkého obsahu polysacharidů), o trochu lepší složení má Bebe Brumík.

Stravování dětí je komplikovanější než složení stravy dospělých vzhledem k tomu, že v každém věkovém období má dítě jiné nároky na růst, a proto i jiné nároky na složení stravy. Do půl roku věku, pokud je to možné, doporučuji výhradně mateřské mléko. Je pro dítě nejen zdrojem výživy a nejlepší prevencí proti infekcím, ale je zároveň nezbytné pro navázání kontaktu mezi matkou a dítětem, tak důležitého pro jeho dobrou sociální adaptaci. Mateřské mléko přirozeně mění své složení v závislosti na potřebách dítěte. Rozhodně neexistuje tzv. slabé mléko.

K největší růstové akceleraci dochází u dítěte v době od narození do jednoho roku, kdy je nejvhodnější stravou mateřské mléko doplněné od 6. měsíce ovocnými či zeleninovými šťávami či kašemi a dále postupným zaváděním masozeleninových polévek a obilninových kaší. Preferuji kaše jáhlové, pohankové a rýžové (rozhodně ne instantní, ale doma uvařené) vzhledem k tomu, že jsou bezlepkové. Takové složení stravy je prevencí vzniku alergických reakcí na lepek, protože střevní buňka dozrává k trávení lepku až ke konci 1. roku věku.

Z ovoce doporučuji banány, hrušky a hroznové víno, ze zeleniny pastinák, zelené fazolky, cukiny, červenou řepu, dušenou ředkvičku a od 10 měsíců i brokolici. Mezi první příkrmy nedoporučuji zařazovat mrkev, a to z důvodu časté alergizace. Téměř každý čtvrtý člověk trpí nějakou formou alergie a velmi často je polinóza svázaná s mrkví (protože mrkev, podobně jako brambor, obsahuje stejný alergen jako pyl břízy – jedná se o tzv. zkřížené alergie). Vyloučením mrkve a brambor z jídelníčku lze zmírnit řadu alergických projevů, a to alespoň v období, kdy bříza kvete. Mnoho dětských klinik již upouští od doporučování mrkve jako dietní potraviny při průjmech.

Bílkoviny
Obecně lze říci, že největší nároky na množství bílkovin ve stravě má dítě od 0 do 3 let věku. Celkové doporučené množství bílkovin je u dětí do jednoho roku věku 3,5 g na kg hmotnosti a den, od 1 do 3 let věku pak 50 g na den, od 3 do 6 let 65 g na den a od 7 do 10 let 85 g na den. V době růstové akcelerace se potřeba zvyšuje na 100 g bílkovin za den.

V uvedeném množství by měl být zachován rovnovážný poměr bílkovin živočišných a rostlinných. Například 12kg dítě by mělo za den sníst 25 g rostlinných bílkovin (např. 100 g vařené čočky obsahuje cca 8 g bílkovin) a 25 g živočišných bílkovin (např. vaječný žloutek obsahuje 13 g bílkovin).

Tuky
Dítě do jednoho roku věku by mělo mít 4,5 g tuků na kg a den, dítě od 1 do 3 let 45 g/den, dítě od 3 do 6 let 60 g/den, dítě od 7 do 10 let 75 g/den a v období růstové akcelerace 90 g/den. Žádoucí je zachování poměru živočišných a rostlinných tuků – 10 % živočišných a 90 % rostlinných. (Např. 1 Pribináček obsahuje 12,4 g živočišných tuků, 100 g tvrdého 30% sýra obsahuje průměrně 15 g živočišných tuků a 100 g krůtího masa z prsou obsahuje 1,5 g tuků.)

Cukry
Množství cukrů je pro kojené dítě ve věku od 0 do 12 měsíců průměrně 12,5 g na kg hmotnosti a den. Od 1 do 2 let to je 174 g/den, od 3 do 6 let 225 g/den, 7 až 10 let 296 g/den a od 11 do 14 let 360 g/den. Dítě by mělo mít maximálně 10 % z tohoto množství v podobě jednoduchých cukrů (nejlépe hnědý, nerafinovaný) a 90 % by měly tvořit složené cukry (polysacharidy = brambory, rýže, těstoviny, celozrnné pečivo apod.).

Dítě pro svůj zdravý růst a vývoj nepotřebuje žádný bílý cukr, vystačí si zcela se sacharidy z ovoce, zeleniny a obilovin. Většina dnešních dětí má stravu příliš bohatou na jednoduché cukry (zejména ze sladkých nápojů a cukrovinek), což významně překyseluje organismus, narušuje rovnováhu střevní flóry, vede ke kvasinkovým infekcím a výraznému snížení imunity. Pokud dítě v kojeneckém věku nezvykáme na sladkou chuť, dítě ji později nevyžaduje a vystačí si s přirozenou chutí většiny potravin (bez přislazování). Kromě dobré funkce střeva a imunitního systému je tento typ stravy i prevencí tvorby zubního kazu.

Tekutiny
Častým dotazem rodičů je otázka doporučeného množství tekutin. Kojenec potřebuje 150 ml tekutin/kg hmotnosti/den (samozřejmě musíme počítat i mléko), batole 120 ml/kg/den (počítáme i polévku), předškolák 100 ml/kg/den a školák 70 ml/kg/den. Voda tvoří téměř osmdesát procent našeho organismu. Pro jeho dobrou funkci je naprosto nezbytné doplňovat i čistou vodu, nejen vázanou v různých roztocích a polévkách. Jedině tak se může organismus čistit a regenerovat.

První příkrm kojeného dítěte – jáhlová kaše s banánem
Při nákupu jáhel doporučuji pečlivě sledovat datum spotřeby, snažit se koupit jáhly co nejčerstvější, spotřebovat je rychle a předejít tak případnému žluknutí a hořké chuti. U malých dětí se přikláním k „bio“ výrobkům, i když toto není podmínkou.

Jáhly je nutné před použitím spařit vroucí vodou nebo krátce nasucho orestovat na pánvi. Propláchnuté jáhly se zalijí vodou a nechají zavařit. Na 1 porci jáhel počítáme 2,5 porce tekutin – poměr vody a mléka zvolte podle chuti dítěte. Po zavaření snížíme plamen a pomalu přidáváme mléko (rýžové či jiné, nebo můžeme přidat i mléko mateřské, to ale až do uvařené kaše), vaříme velmi mírně, a až dosáhneme požadované konzistence, kaši odstavíme, přikryjeme poklicí a necháme „dojít“. Kaši nepřislazujeme, ale přidáme ovoce (banán, domácí švestkový nebo hruškový kompot) a v případě potřeby rozmixujeme.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 5.12.2022 15:58

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze