Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte ve své lékárničce lék DULCAMARA?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

Říjen je měsíc, jemuž je v čínské medicíně přiřazen žaludek jakožto párový orgán ke slezině – slinivce. Období října je vyhrazeno dokončení sklizně a uložení zásob na zimu. Příroda se začíná ukládat k zimnímu spánku a počasí přechází do podzimních plískanic charakterizovaných chladem a vlhkem.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

A právě vlhko je klíčovým slovem léku Dulcamara, který je v těchto měsících typický a velmi často indikovaný.

Dulcamara, čili lilek potměchuť, je blízká příbuzná léku Belladonna. Její sférou účinku jsou především sliznice a pohybový aparát, kde se potíže zhoršují a nebo jsou vyvolány vlhkem a chladem. Vliv má i na kůži, kde vliv vlhka není tak zásadní charakteristikou.

K potížím, kde lze tento lék s úspěchem použít, patří rýmy a katary horních cest dýchacích, které se objeví s vlhkým, deštivým a nebo mlhavým počasím a nebo se v těchto podmínkách (například u vody – tedy při pobytu u řek či rybníků) zhorší. A nebo jsou to potíže, které se objeví v období (ještě) teplých dnů a (již) chladných nocí. Nos je nejdřív ucpaný, ale vzápětí se objeví hojná vodnatá rýma a chrapot. Katar sliznic doprovází často i zvětšené lymfatické uzliny na krku. Tyto rýmy pak často přestoupí na průdušky. Dulcamara může být i doplňkovým lékem astmatu, které se objeví a nebo zhorší ve vlhku a chladnu.

Sliznice jsou i v trávícím systému, a tak je Dulcamara i lékem průjmů z vlhka a chladu.

Dalšími možnými indikacemi jsou bolesti zad, kloubů a svalů opět vyvolané či zhoršené vlhkem, chladem, deštěm či mlhavým počasím. Tyto potíže mohou postihovat jakoukoliv část těla. Zlepšení přináší suché počasí a hlavně pohyb (což je podobný příznak jako u léku Rhus toxicodendron).

Ve výše uvedených indikacích je Dulcamara často doplňkovým lékem k léku Natrium sulfuricum, což je další homeopatický lék na potíže z vlhka.

Na úrovni kůže je Dulcamara lékem bradavic či molusek. Postižen je především obličej a nebo hřbety rukou. Bradavice či moluska jsou široké, ploché a jakoby průsvitné. Léčbu je zde vhodné doplnit lékem Thuya occidentalis.

Lék Dulcamara prakticky ve všech uvedených indikacích používáme v ředěních 9 C nebo 15 C a dávkujeme 2–3x denně 5 granulí.

Poznámka redakce: Další informace o tomto léku naleznete v naší Materia medica.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 16:26

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze