Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte ve své lékárničce lék CHINA RUBRA?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

V měsíci srpnu stále vládne prvek ohně, ale jeho energie již pomalu klesá a připravuje se na předání vlády prvku dřeva. Podle čínské medicíny je v srpnu nejoslabenějším orgánem trojitý ohřívač.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Trojitý ohřívač není nějaký konkrétní orgán, jako jsou třeba srdce či plíce, ale je to ve své podstatě regulátor toku energie celým tělem. Jeho funkce je velmi komplexní, ale ponejvíce je spojena s termoregulací. Reguluje proudy energií, z nichž se dále tvoří čchi a krev, které potom ovlivňují fungování dalších orgánových systémů a těla. Podle starých Číňanů je před nastupujícím podzimem a podzimním chladem potřebné trojitý ohřívač náležitě posílit.

Trojitý ohřívač, jak už jeho název napovídá, má 3 části, které vládnou určitým orgánům, a tomu i odpovídají příznaky narušení jeho funkce. Horní oddíl trojitého ohřívače vládne plicím a srdci a při oslabení se setkáme například s kašlem a dušností. Střední část trojitého ohřívače vládne orgánům břicha, tedy trávení, a při narušení funkce se pak objeví příznaky, jako jsou nadýmání, kručení a „škroukání“ v břiše, potíže s trávením a průjmy či zácpa. Dolní část trojitého ohřívače řídí funkci ledvin a močového měchýře.

Nicméně, jak jsem již uvedl, hlavní funkcí trojitého ohřívače je termoregulace. Při narušení jeho funkce se mohou objevit příznaky „na obě strany“ – tedy, že se necítíme ve své kůži, drobí nás zima, máme husí kůži a nemůžeme se zahřát a nebo se naopak objeví zvýšená teplota až horečka. Ta je pak spojena se slabostí, pocity na omdlení či točením hlavy.

Homeopatické léky, které ve svém obraze mají příznaky podobné výše uvedeným, mohou být například Lycopodium s nadýmáním, narušeným trávením a citlivostí na chlad a nebo Nux vomica známá svým příznakem, že se nemůže zahřát a pak se dostaví příznaky nachlazení.

Nicméně problémy se slabostí, točením hlavy, hučením v hlavě, citlivostí na chlad a nadýmáním se, „škroukáním“ v břiše a průjmem jsou příznaky jiného léku homeopatické Materie mediky – a tím je China rubra.
Kůra chininovníku byla první látka, se kterou Hahnemann začal dělat zkoušky léků, a podobnost příznaků malárie a příznaků otravy touto kůrou přivedla Hahnemanna k samotné myšlence základního principu homeopatie.

China rubra jako homeopatický lék je nyní na horečku indikována jen velmi zřídka. Nejvýznamnější je její použití na stavy slabosti a vyčerpání, které jsou důsledkem velké ztráty tělesných tekutin. Případně bývá indikována na zažívací potíže.

Slabost a vyčerpání jsou velmi výrazné, postižený je bledý, s tmavými kruhy pod očima, letargický. Nicméně i přes toto vyčerpání jsou smysly zbystřené a pacient odpovídající obrazu tohoto léku je citlivý na zvuky, pachy a doteky. Lehký dotek je pro něj velmi nepříjemný, ale silný a stálý tlak mu naopak ulevují. S tímto příznakem se můžeme setkat například u bolestí hlavy, které bývají pulsujícího charakteru.

Slabost a vyčerpání jsou u tohoto léku vždy důsledkem ztráty tělesných tekutin – ať už se jedná o vydatné pocení, zvracení, průjmy, nebo krvácení. V takových případech můžeme zjistit i anémii.

China rubra je tedy indikována například po chřipkách či infekčních nemocech doprovázených velkým pocením a na zotavení po gastrointestinálních potížích. Pomůže k rychlejší rekonvalescenci u pacientů po velkých krevních ztrátách například po operacích či úrazech, ale může být indikována i v případech chronických krevních ztrát. S těmi se můžeme setkat například při intenzivním menstruačním krvácení či opakovaném krvácení z nosu.

Po velkém pocení, zvracení či průjmech většinou podáváme lék China rubra 9 C samostatně, 3x denně 5 granulí. Pokud je u nemocného v anamnéze krevní ztráta či v laboratoři anémie, kombinujeme lék China rubra 9 C s lékem Ferrum phosphoricum 5 C se stejným dávkováním.

Se slabostí se můžeme setkat i u maminek po dlouhém kojení. V těchto případech je vhodné kombinovat lék China rubra s lékem Silicea 9 C, toho ale podáváme 1x denně 5 granulí.

Zažívací potíže, kde pomůže lék China rubra, jsou charakterizovány plynatostí a nadýmáním, které postihuje celé břicho a doprovází je výrazné „škroukání“ v břiše. Říhání ani vypouštění plynů potížím a bolestem nijak neuleví, pacient má pocit, že mu jídlo vázne v břiše. Potíže mohou být kombinovány i s průjmem, který je sám o sobě nebolestivý, ale je doprovázený velkou plynatostí a obsahuje nestrávené zbytky, především ovoce. Dotyk břicha je taky nepříjemný, ale – jak už jsem zmiňoval – silný tlak ulevuje, a proto tento pacient typicky leží na břiše. Zažívací potíže mohou být důsledkem dietní chyby. Nejčastěji se takové problémy objeví po ovoci, ale může se jednat i o žlučníkovou koliku s těmito příznaky. Pak si pacient může stěžovat i na hořko v ústech a odpor k tučným věcem. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2022 05:51

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze